Ocieplenie dachu od wewnątrz – co powinniśmy o tym wiedzieć? W Polsce wiele budynków mieszkalnych charakteryzuje się poddaszem, które jest ograniczone skośnymi dachami. Pomieszczenia te niekiedy są traktowane jako pokoje użytkowe. Jeśli chcielibyśmy tam zamieszkać, wówczas ogromne znaczenie ma panujący tam mikroklimat. Czynniki, takie jak chociażby temperatura, wentylacja, akustyka i wilgotność powietrza muszą być na odpowiednim poziomie.
Czym charakteryzują się materiały termoizolacyjne stosowane na dachach skośnych? Czy wełna szklana sprawdzi się jako materiał termoizolacyjny? Jakie normy są stosowane podczas ocieplania dachu? Jak ocieplić dach skośny? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym charakteryzują się materiały termoizolacyjne stosowane na dachach skośnych?
Ocieplenie dachu od wewnątrz https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ to bardzo ważna czynność, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Materiały, które są w tym celu wykorzystywane, powinny wyróżniać się odpowiednimi parametrami i cechami, aby całość była bezpieczna i komfortowa. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma wysoka izolacyjność cieplna- materiały te powinny charakteryzować się satysfakcjonującym oporem cieplnym warstwy izolacji termicznej. Musi być zależny od grubości, a także od współczynnika przewodzenia ciepła. Nie bez znaczenia jest szczelność izolacji termicznej. Należy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć mostków termicznych. W tym celu materiał powinien niemalże idealnie wypełniać przestrzeń, która jest izolowana. Dodatkowo odcinki izolacji powinny do siebie przylegać w sposób ścisły. Warto zwrócić uwagę na skuteczną ochronę przed wilgocią przegrody, czyli samego materiału termoizolacyjnego, jak i konstrukcji więźby. Materiał termoizolacyjny powinien być także wiatroszczelny – w ten sposób zapobiegniemy infiltracji powietrza zewnętrznego. Warto wspomnieć o niepalności. Należy stworzyć barierę antyogniową, w konsekwencji zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się pożaru. Do pozostałych cech, które są godne uwagi, zaliczyć można łatwość montażu, jak również satysfakcjonujące właściwości akustyczne.
Czy wełna szklana sprawdzi się jako materiał termoizolacyjny?
Ocieplenie dachu od wewnątrz może https://ocieplanie-dachow.com.pl/ być wykonane za pośrednictwem wełny szklanej. Dlaczego jednak jest to rozwiązanie, które jest godne uwagi? Otóż tego typu materiały są ciepłe- współczynnik przewodzenia ciepła w tym przypadku wynosi 0,030-0,039 W/mk. Im mniej jest izolacji, tym więcej ciepła. Warto mieć świadomość tego, że sprężystość włókien sprawia, iż wełna szklana jest w stanie wypełnić każdą przestrzeń – sama dopasowuje się do konstrukcji. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zastosowanie folii aluminiowej na powierzchni daje ochronę przeciwwilgociową, jednocześnie tworzy ekran termiczny. Wełna szklana jest lekka, w konsekwencji tylko w niewielkim stopniu obciąża całą konstrukcję dachu. Dodatkowo transport tego materiału nie jest problematyczny, a jego montaż może odbyć się bez konieczności wykorzystywania skomplikowanych urządzeń. Wełna posiada również charakterystyczną strukturę, czego konsekwencją jest prawidłowy przepływ wilgoci. Wcześniej wspomniany materiał efektywnie tłumi hałas, dzięki czemu staje się doskonałą izolacją akustyczną.
Jakie normy są stosowane podczas ocieplania dachu?
Przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 0,30 W na metr kwadratowy. Parametr ten sprawia, że konieczne jest stosowanie materiałów, które mają możliwie największy opór cieplny R. Dodatkowym aspektem, o którym wiele osób zapomina, jest aspekt ekonomiczny. Specjaliści twierdzą, że w bilansie cieplnym budynku straty wynoszą około 25%. Koszty ogrzewania wciąż rosną, jednocześnie wymuszają stosowanie efektywnej ochrony cieplnej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że coraz większa liczba właścicieli i użytkowników obiektów budowlanych uważa, że termomodernizacja to przede wszystkim dobra inwestycja, która w stosunkowo krótkim okresie czasu zwraca się. Praktyka pokazuje, że jeśli cały proces zostanie wykonany w sposób prawidłowy, to zainwestowana fundusze zwrócą się w okresie od 1 do 3 lat.
Jak ocieplić dach skośny?
Ocieplenie dachu od wewnątrz to czynność, która z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim kluczowe jest posiadanie takich materiałów, jak chociażby mata z wełny szklanej, płyty z wełny szklanej charakteryzujące się dużą gęstością, folie paroizolacyjne, folie wiatroizolacyjne, lekkie produkty z wełny szklanej, które są pokryte zarówno folią aluminiową, zbroją siatką z włókna szklanego, jak również zakładką, która ułatwia proces związany z montażem. Aby ocieplenie dachu od wewnątrz zakończyło się powodzeniem, to należy do zewnętrznej części krokwi przytwierdzić folię wiatroizolacyjną. Następnie na krokwie nabijane są łaty i kontrłaty, do których to mocuje się pokrycie. Są to czynności, które nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto zaangażować do takich czynności profesjonalistów.