Czym zajmuje się poradnia rehabilitacyjna i kiedy warto się do niej udać? Rehabilitacja to szereg działań, które mają na celu poprawę kondycji i powrót do sprawności psychofizycznej pacjenta. To kompleksowe wsparcie medyczne skierowane dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Rehabilitacja ma umożliwić pacjentowi samodzielne funkcjonowanie bądź pomóc mu osiągnąć maksymalną sprawność możliwą w danych okolicznościach. Terapia rehabilitacyjna może odbywać się w domu pod okiem specjalisty lub w poradni rehabilitacyjnej.
Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?
Istnieje bardzo wiele wskazań do podjęcia rehabilitacji. Polecana jest zarówno tym, którzy utracili sprawność w wyniku jakichś wydarzeń, jak i tym, którzy cierpią na wady wrodzone. O tym, czy dana osoba potrzebuje rehabilitacji, decyduje lekarz oraz fizjoterapeuta. Najczęstsze wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji to:
- urazy i kontuzje,
- wady postawy,
- przebyty zawał serca,
- udar mózgu,
- różne wady wrodzone,
- choroby układu oddechowego,
- przebyte operacje,
- otyłość,
- dolegliwości ciążowe i poporodowe.
Lekarz pracujący w poradni rehabilitacyjnej dokładnie bada pacjenta, po czym kwalifikuje go do konkretnego rodzaju rehabilitacji. Jeśli zostaje nam zlecona terapia pamiętajmy, że celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów i dać sobie szansę na powrót do pełnej sprawności.
Różne metody i rodzaje rehabilitacji
Rehabilitacja może odbywać się w trybie stacjonarnym, w warunkach domowych, w warunkach ambulatoryjnych lub w trybie dziennym. Tryb rehabilitacji zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości. W każdym przypadku lekarz indywidualnie dobiera najlepszy rodzaj rehabilitacji. Popularna jest chociażby rehabilitacja neurologiczna, która zalecana jest w wypadku różnorakich urazów neurologicznych. Natomiast osoby, które mają za sobą zawał serca lub zmagają się z innymi chorobami sercowymi mogą skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej. Tego typu terapia trwa zazwyczaj około miesiąca. Rehabilitacja pulmonologiczna pomaga osobom z chorobami układu oddechowego. Wiele osób udaje się także na rehabilitację narządów ruchu, na przykład z powodu zwyrodnień ortopedycznych lub po przebytym urazie. Specjalnym rodzajem rehabilitacji jest terapia skierowana do osób niewidomych, niemówiących lub niesłyszących, a także niemowląt i noworodków.
Przykładowe zabiegi wykonywane w ramach rehabilitacji
Poradnia rehabilitacyjna współpracuje z wieloma specjalistami, między innymi fizjoterapeutami, logopedami, psychologami, pielęgniarkami, terapeutami zajęciowymi, czy muzykoterapeutami. Efektywna rehabilitacja obejmuje cały szereg działań, które w kompleksowy sposób zadbają o stan zdrowia pacjenta. W wielu rodzajach rehabilitacji stosuje się profesjonalne masaże lecznicze, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mięśni i stawów, a także poprawiają krążenie krwi i pomagają zredukować ból. Inną często stosowaną techniką jest kinezyterapia- inaczej mówiąc gimnastyka usprawniająca. Ćwiczenia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty mogą przynieść znaczną poprawę sprawności fizycznej pacjentów. W rehabilitacji korzysta się także z działania niskich temperatur, które pomagają w leczeniu wielu dolegliwości, w tym podrażnienia nerwów. Aby rozluźnić napięte mięśnie, pobudzić nerwy i zniwelować ból nie jedna poradnia rehabilitacyjna używa także jonoforezy oraz leczenia polem elektromagnetycznym. Wymienione wyżej zabiegi to tylko kilka z wielu technik rehabilitacyjnych. Ostateczny przebieg leczenia dobierany jest przez lekarza po dokładnym poznaniu problemu pacjenta.
Pierwsza wizyta w poradni rehabilitacyjnej
Podczas pierwszej wizyty w poradni rehabilitacyjnej doświadczony lekarz dokona podstawowej diagnozy naszego schorzenia. Zazwyczaj przeprowadzany jest dokładny wywiad diagnostyczny oraz badanie. W trakcie wizyty lekarz może ocenić między innymi:
- sprawność ruchową,
- zakres ruchu w stawach,
- czucie powierzchniowe i głębokie,
- chód i lokomocję,
- odruchy ścięgnisto-okostnowe,
- samodzielność.
Po wykonaniu starannej oceny naszej sprawności psychofizycznej, lekarz zaplanuje najlepsze postępowanie rehabilitacyjne. Starannie opracowana terapia jest niezbędna dla osiągnięcia zadowalających efektów leczenia.
Kiedy rehabilitacja jest skuteczna?
Skuteczność rehabilitacji w dużej mierze zależy od specyficznych uwarunkowań każdego z pacjentów. Jednak dobra rehabilitacja powinna spełniać kilka kryteriów. Terapia w poradni rehabilitacyjnej musi być kompleksowa. Kompleksowość rehabilitacji oznacza, że odbywa się ona w obrębie różnych dziedzin medycznych i uwzględnia wszystkie schorzenia pacjenta. Niezwykle ważne jest, by rehabilitacja została podjęta odpowiednio wcześnie. Opóźnienie leczenia może negatywnie wpłynąć na jego efektywność. Ogromne znaczenie ma także ciągłość rehabilitacji. Zabiegi powinny być wykonywane systematycznie i regularnie, a pacjenci mogą otrzymać również specjalne zalecenia dotyczące codziennego życia. Kiedy poradnia rehabilitacyjna uwzględnia w swoim leczeniu wszystkie te czynniki, wtedy istnieją duże szanse na pełną skuteczność obranego sposobu rehabilitacji.