Czym zajmuje się poradnia rehabilitacyjna i kiedy warto się do niej udać?

Rehabilitacja to szereg działań, które mają na celu poprawę kondycji i powrót do sprawności psychofizycznej pacjenta. To kompleksowe wsparcie medyczne skierowane dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Rehabilitacja ma umożliwić pacjentowi samodzielne funkcjonowanie bądź pomóc mu osiągnąć maksymalną sprawność możliwą w danych okolicznościach http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/neurolog/. Terapia rehabilitacyjna może odbywać się w domu pod okiem specjalisty lub w poradni rehabilitacyjnej.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

Istnieje bardzo wiele wskazań do podjęcia rehabilitacji. Polecana jest zarówno tym, którzy utracili sprawność w wyniku jakichś wydarzeń, jak i tym, którzy cierpią na wady wrodzone. O tym, czy dana osoba potrzebuje rehabilitacji, decyduje lekarz oraz fizjoterapeuta. Najczęstsze wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji to:

 • urazy i kontuzje,
 • wady postawy,
 • przebyty zawał serca,
 • udar mózgu,
 • różne wady wrodzone,
 • choroby układu oddechowego,
 • przebyte operacje,
 • otyłość,
 • dolegliwości ciążowe i poporodowe.

Lekarz pracujący w poradni rehabilitacyjnej dokładnie bada pacjenta, po czym kwalifikuje go do konkretnego rodzaju rehabilitacji. Jeśli zostaje nam zlecona terapia pamiętajmy, że celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów i dać sobie szansę na powrót do pełnej sprawności.

Różne metody i rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja może odbywać się w trybie stacjonarnym, w warunkach domowych, w warunkach ambulatoryjnych lub w trybie dziennym. Tryb rehabilitacji zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości. W każdym przypadku lekarz indywidualnie dobiera najlepszy rodzaj rehabilitacji. Popularna jest chociażby rehabilitacja neurologiczna, która zalecana jest w wypadku różnorakich urazów neurologicznych. Natomiast osoby, które mają za sobą zawał serca lub zmagają się z innymi chorobami sercowymi mogą skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej. Tego typu terapia trwa zazwyczaj około miesiąca. Rehabilitacja pulmonologiczna pomaga osobom z chorobami układu oddechowego. Wiele osób udaje się także na rehabilitację narządów ruchu, na przykład z powodu zwyrodnień ortopedycznych lub po przebytym urazie. Specjalnym rodzajem rehabilitacji jest terapia skierowana do osób niewidomych, niemówiących lub niesłyszących, a także niemowląt i noworodków.

Przykładowe zabiegi wykonywane w ramach rehabilitacji

Poradnia rehabilitacyjna współpracuje z wieloma specjalistami, między innymi fizjoterapeutami, logopedami, psychologami, pielęgniarkami, terapeutami zajęciowymi, czy muzykoterapeutami. Efektywna rehabilitacja obejmuje cały szereg działań, które w kompleksowy sposób zadbają o stan zdrowia pacjenta. W wielu rodzajach rehabilitacji stosuje się profesjonalne masaże lecznicze, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mięśni i stawów, a także poprawiają krążenie krwi i pomagają zredukować ból. Inną często stosowaną techniką jest kinezyterapia- inaczej mówiąc gimnastyka usprawniająca. Ćwiczenia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty mogą przynieść znaczną poprawę sprawności fizycznej pacjentów. W rehabilitacji korzysta się także z działania niskich temperatur, które pomagają w leczeniu wielu dolegliwości, w tym podrażnienia nerwów. Aby rozluźnić napięte mięśnie, pobudzić nerwy i zniwelować ból nie jedna poradnia rehabilitacyjna używa także jonoforezy oraz leczenia polem elektromagnetycznym. Wymienione wyżej zabiegi to tylko kilka z wielu technik rehabilitacyjnych. Ostateczny przebieg leczenia dobierany jest przez lekarza po dokładnym poznaniu problemu pacjenta.

Pierwsza wizyta w poradni rehabilitacyjnej

Podczas pierwszej wizyty w poradni rehabilitacyjnej doświadczony lekarz dokona podstawowej diagnozy naszego schorzenia. Zazwyczaj przeprowadzany jest dokładny wywiad diagnostyczny oraz badanie. W trakcie wizyty lekarz może ocenić między innymi:

 • sprawność ruchową,
 • zakres ruchu w stawach,
 • czucie powierzchniowe i głębokie,
 • chód i lokomocję,
 • odruchy ścięgnisto-okostnowe,
 • samodzielność.

Po wykonaniu starannej oceny naszej sprawności psychofizycznej, lekarz zaplanuje najlepsze postępowanie rehabilitacyjne. Starannie opracowana terapia jest niezbędna dla osiągnięcia zadowalających efektów leczenia.

Kiedy rehabilitacja jest skuteczna?

Skuteczność rehabilitacji w dużej mierze zależy od specyficznych uwarunkowań każdego z pacjentów. Jednak dobra rehabilitacja powinna spełniać kilka kryteriów. Terapia w poradni rehabilitacyjnej musi być kompleksowa. Kompleksowość rehabilitacji oznacza, że odbywa się ona w obrębie różnych dziedzin medycznych i uwzględnia wszystkie schorzenia pacjenta. Niezwykle ważne jest, by rehabilitacja została podjęta odpowiednio wcześnie https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-nadgarstka/. Opóźnienie leczenia może negatywnie wpłynąć na jego efektywność. Ogromne znaczenie ma także ciągłość rehabilitacji. Zabiegi powinny być wykonywane systematycznie i regularnie, a pacjenci mogą otrzymać również specjalne zalecenia dotyczące codziennego życia. Kiedy poradnia rehabilitacyjna uwzględnia w swoim leczeniu wszystkie te czynniki, wtedy istnieją duże szanse na pełną skuteczność obranego sposobu rehabilitacji.