Któż nie chciałby chociaż przez chwilę poczuć się jak rycerz, który kłusuje raźno poprzez pola i góry, zdobywa kolejne zamki, przemierza świat, a we włosach gwiżdże mu wiatr? Brzmi to może romantycznie, ale tak właśnie wygląda jeździectwo konne. Ten przewspaniały sport ma bardzo długą tradycję, często na olimpiadach możemy obserwować różnego rodzaju zmagania na tym polu.
Trudno powiedzieć, co faktycznie jest takie czarujące w tej aktywności. Na pewno bardzo ważna jest więź ze zwierzęciem. Konie nie są takie jak psy, ich wierność polega na czymś zupełnie innym. Trzeba z nimi postępować bardzo ostrożnie, ponieważ w lot wyczuwają negatywne emocje i zaczynają być drażliwe. Jeśli nie chcemy skończyć boleśnie na ziemi, musimy się nauczyć nad nimi panować. Jeździectwo konne to duża próba charakteru. Osoby z nerwicą mogą czuć się nim rozczarowane, zwłaszcza, kiedy są w trakcie przepracowywania swoich lęków. Oczywiście jeśli psycholog zaleci taką terapię, powinniśmy się udać, ale tylko z własnej woli. Dużo lepiej pomoże to jako wsparcie leczenia osobom z depresją – poczują wiatr we włosach, poczują z kimś miłym więź, szybko wespną się na wyżyny jeździectwa i w dodatku poukładają sobie wszystko w głowie. Nie jest to łatwe, ale przejażdżka konna może być fantastycznym dodatkiem do ogólnej terapii.
Wróćmy jednak do zalet jeździectwa konnego. Taki rodzaj aktywności jest zbawienny dla całego naszego organizmu. Pamiętać jednak musimy o tym, że zanim zaczniemy jeździć, nasza kondycja psychofizyczna musi być dobra. Konie to bardzo wymagające stworzenia i wyczują każdą słabość jeźdźca. Osoba, która ma problemy ze zdrowiem, powinna jeździć albo pod okiem doświadczonego opiekuna, albo – jeśli to możliwe – poprawić swoje ogólne samopoczucie. Warto zwrócić uwagę, że koniarze mają swoją modę i w Polsce jest wiele sklepów jeździecki z odzież i ubraniami dla jeźdźców.
Jeździectwo konne ma dużo więcej różnych zalet. Przede wszystkim pomaga w wypracowaniu prawidłowej postawy. Nie można się garbić podczas jazdy, dlatego nasz kręgosłup wyprostuje się jak struna bez konieczności chodzenia na dodatkowe zajęcia korekcyjne (chociaż aktywność fizyczna w każdym wieku zawsze jest mile widziana i trzeba wszystko brać pod uwagę).
Jeździectwo konne jest fenomenalną aktywnością, jeśli chodzi o pełną priopercepcję. Co to znaczy? Że będziemy stopniowo budować pełną świadomość naszego ciała i orientować się w tym, co rozwijamy oraz co wzmacniamy. Pamiętajmy – w jeździectwie konnym zaangażowane jest całe ciało. Nie tylko nasze, ale i zwierzęcia, które prowadzimy. Musimy się z nim tak zgrać, żeby było ono nam posłuszne. Na początku może się to nie udawać, pamiętajmy jednak, że to wszystko kwestia wprawy. Do konia podchodzimy spokojnie oraz z wyczuciem.
Jak znaleźć dobrą stadninę? Najlepiej poszukać w Internecie. Tam znajdziemy wiele miejsc, do których możemy pojechać i w których uzupełnimy naszą sprawność psychoruchową. Jest to konieczne, ponieważ nasze mięśnie oraz kości potrzebują stałego wysiłku. Sprawdźmy więc takie miejsca, w których będą znajdować się konie arabskie. Mają one dość posłuszne charaktery i są bardzo sympatyczne. Początkujący jeźdźcy doskonale się na nich odnajdą. Przejrzyjmy jednak na początku opinie, jakie dana stadnina posiada. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto zadzwonić, doczytać czy przejechać się na miejsce i przekonać samemu.
Co jeszcze? W dzisiejszych czasach ludzie bardzo dużo przesiadują przed komputerami. Technologia stała się nieodmienną częścią naszego życia. Korzystamy ze smartfonów i innych urządzeń, cały czas jesteśmy podpięci do sieci, przez co zapominamy o rzeczach naprawdę ważnych. Taką rzeczą jest przyroda, z którą powinniśmy jako ludzie obcować dużo częściej. Teraz, kiedy w miastach problem smogu robi się coraz poważniejszy, inhalacja jest bardzo ważna. Tak! Jeździectwo konne ma same plusy, bo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wzmaga nasz układ odpornościowy, poprawia krążenie, pozytywnie działa na dotlenienie mózgu. Jest do tego bardzo relaksującą aktywnością. Przede wszystkim musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest on również doskonałym sportem poprawiającym aktywność ruchową. Zmniejsza się nam bowiem napięcie mięśniowe, czyli można powiedzieć, że działa ono miorelaksacyjnie. Przydaje się to zwłaszcza osobom słabo widzącym, ponieważ dzięki temu zyskują oni lepszą koordynację ruchową. Dzięki ulepszeniu propercepcji lepiej orientują się oni w terenie.
Oczywiście bardzo ważną zaletą tego, co daje nam jeździectwo konne, jest utrata wagi. Musimy wtedy o siebie dbać, bowiem koń nie uciągnie aż tak ciężkiego jeźdźca. Poza tym w trakcie samej jazdy gubimy już zbędne kilogramy – wszakże sport wymaga od nas pewnego wysiłku fizycznego. Oprócz tego wspomaga to pracę wątroby oraz żołądka, bowiem czujemy się jak po długim spacerze. W szczególności poleca się więc to osobom, które cierpią na jakieś schorzenia. Może stanowić świetny dodatek do leczenia, jak cała aktywność zresztą. Rozważmy, czy jest to zajęcie właśnie dla nas. Możemy być mile zaskoczeni, kiedy okażemy się świetnymi jeźdźcami, zaś podległy nam koń – potulnym, przyjaznym barankiem!