Czarna tapeta

Czarna tapeta – gdzie się sprawdzi? To zagadnienie spędza Ci sen z powiek? Masz zamiar niedługo kupić nowoczesne, czarne tapety? A może wciąż się jeszcze wahasz przed podjęciem ostatecznych decyzji? Jeśli tak, to świetnie się składa, że tutaj jesteś! Poczytaj o najważniejszych zaletach, jakie można uzyskać decydując się na takie elementy dekoracyjne. W naszym poradniku nie brakuje też wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego miejsca. Gdzie czarna tapeta na pewno znakomicie się sprawdzi?

Czarna tapeta – poznaj kluczowe zalety

Chcesz coś zmienić w wystroju pomieszczeń na terenie Twojego domu, czy mieszkania? Szukasz czegoś jedynego w swoim rodzaju? Niektórzy nie są przekonani do elementów dekoracyjnych tego typu. Warto zatem poznać wszystkie najbardziej istotne walory na tej płaszczyźnie. Na pewno nie brakuje wyboru. W związku z tym czarna tapeta może być perfekcyjnie dobrana do Twoich preferencji, jak i konkretnej aranżacji. Im większy wybór, tym lepiej. Także pod kątem finansowym. Nie da się ukryć, że czarna tapeta nadaje pomieszczeniom (w których będzie położona) ekskluzywnego charakteru. Dzięki temu konkretne lokalizacje mogą prezentować się o wiele bardziej nowocześnie, niż miało to miejsce wcześniej. Czerń kojarzy się m.in. z ważnymi uroczystościami, luksusem itp. Nie trzeba bać się tego koloru, bo wraz z odpowiednim oświetleniem konkretna aranżacja może wyglądać po prostu świetnie. Czym jeszcze cechuje się czarna tapeta? Zastosowanie takich elementów dekoracyjnych stworzy odpowiednie warunki do wyeksponowania rozmaitych rzeczy. Mogą to być np. dodatki na ścianach w postaci obrazów itp. Nie ma przeszkód, by uwypuklić barek z alkoholami, czy nawet meble. Niektórzy decydują się na zastosowanie elementów wyposażenia o jasnej charakterystyce. Dzięki temu możesz skutecznie zadziałać na zasadzie kontrastu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na takie elementy dekoracyjne? Czarna tapeta sprzyja… wypoczynkowi. Stworzenie odpowiedniej aranżacji dzięki zastosowaniu takiej kolorystyki nie jest trudne. Na skutek tego można natomiast szybciej zrelaksować się po pracy, szkole itd. Warto wspomnieć także o praktyczności. Te elementy dekoracyjne mogą być szybko położone (i w razie czego też zerwane). Nie wymagają one od nas dużej ilości czasu, jeśli chodzi o czyszczenie. Dla wielu osób bardzo ważne jest to, że czarna tapeta nie uwypukla rozmaitych zabrudzeń, czy śladów użytkowania.

Czarna tapeta w salonie

Czarna tapetaTakie elementy dekoracyjne są także bardzo uniwersalne. To zatem kolejna zaleta, którą należy zapisać po stronie plusów. Okazuje się, że czarna tapeta świetnie odnajduje się np. w salonach. To miejsce stanowi zaś wizytówkę całego naszego domu. Warto zatem zrobić wszystko, by salon odpowiednio się prezentował. Dzięki temu będzie robił wrażenie nie tylko na domownikach (na co dzień), ale także np. na zaproszonych gościach. Jak zabrać się za aranżowanie tego pomieszczenia? Możesz np. położyć tapetę na ścianie, przed którą znajduje się telewizor. Na pewno wiele razy miałeś problem z odbijaniem się promieni słonecznych… Jeśli posiadasz klasyczne, białe ściany, to doskonale wiesz, o co tutaj chodzi. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim ten kłopot się nasila. Możesz jednak go skutecznie wyeliminować. Trzeba tylko zdecydować się na czarne tapety. Kącik telewizyjny będzie odpowiednio wyeksponowany. W ten sposób zadbasz też (w pewnym zakresie) o swój wzrok. Nie będziesz bowiem musiał np. mrużyć oczu, aby dokładnie dostrzec to, co znajduje się na ekranie. Nie ma przeszkód, by czarna tapeta była położona także w innych miejscach na terenie tego pomieszczenia. To dobra idea, jeśli chcesz odpowiednio podkreślić rozmaite dodatki zastosowane na ścianach. Pamiętaj o tym, żeby zdecydować się na właściwe oświetlenie. Rekomendowane jest nie tylko światło główne, ale także dodatkowe źródła. Jakie meble zastosować? Np. czarna tapeta bardzo dobrze komponuje się z drewnianymi elementami wyposażenia (także w stylu retro).

Zobacz nasze propozycje:

Czy czarna tapeta może być zastosowana w kuchni?

To dobre pytanie. W zdecydowanej większości przypadków w tych pomieszczeniach niepodzielnie króluje biel. Warto jednak zaznaczyć, że zestawienie tego koloru z czarnym pozwala uzyskać niesamowity efekt. Dobrze byłoby zatem rozważyć tę opcję. Możesz np. położyć czarną tapetę pomiędzy górnym oraz dolnym rzędem szafek. Takie połączenie będzie bardzo eleganckie i zarazem nowoczesne. Z kolei meble zostaną świetnie wyszczególnione. Oczywiście, warto zastosować odpowiednie elementy wyposażenia do tej aranżacji. Jeśli jednak posiadasz teraz np. drewniane szafki, to nie musisz nic zmieniać. Ewentualnie warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu nad tymi meblami, by czuć się w kuchni swobodnie i bezpiecznie.

Czarna tapeta w sypialni

Fachowcy od aranżacji wnętrz zaznaczają, że czarna tapeta może być swobodnie położona także w sypialni. Tak jak wspominaliśmy, ta barwa sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Dodatkowo nadaje pomieszczeniom eleganckiego charakteru. Nie musisz od razu zmieniać koloru każdej ściany. Możesz położyć tapetę tylko na jednej z nich (np. za Twoim łóżkiem). To będzie natomiast fajnie kontrastowało z innymi ścianami.