Jaką technikę wybrać do zrobienia nadruku na koszulce?

Nadruki na koszulkach to bardzo popularny motyw. Bardzo często w sklepach możemy zobaczyć koszulki z różnymi śmiesznymi napisami lub z podobiznami naszych ulubionych serialowych postaci. Być może nawet nigdy nie zastanawiałeś się nad tym jak to właściwie jest zrobione, aż do momentu, kiedy chciałbyś wykonać taką koszulkę samodzielnie. Czy wykonanie koszulki z nadrukami na zamówienie jest trudne? Jakie wymagania powinien spełniać projekt grafiki? Na jakie materiały najlepiej nanosić grafikę? Jaką metodę druku najlepiej wybrać? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Przygotowanie projektu grafiki

Proces stworzenia odzieży z własnym nadrukiem zawsze zaczyna się od zaprojektowania danego wzoru. Dlaczego? Ponieważ nie każda grafika będzie dobrze wyglądała przy zastosowaniu różnych technik druku lub przy użyciu rożnych materiałów. Dzieje się tak dlatego, że materiały nie zawsze dobrze współpracują z każdą techniką, a nie każda technika jest w stanie wydobyć odpowiednie kolory. Dlatego właśnie tak ważne jest zaprojektowanie grafiki i dopasowanie jej do odpowiedniej metody. Można także postąpić odwrotnie i to grafikę dostosowywać do metody i materiału, ale wtedy jesteśmy ograniczeni co do naszej kreatywności. Jeżeli odpowiednio wcześniej nie pomyślimy o przygotowaniu grafiki i poszukaniu metody, która będzie w stanie ją zrealizować, to efekt końcowy może nie wyjść zadowalający.

Trzy podstawowe metody nanoszenia nadruków

  1. Sitodruk. Jest to metoda, która przez pewien czas była bardzo popularna i często używana do wykonywania odzieży z nadrukiem. W pewnym momencie stwierdzono jednak, że istnieją lepsze sposoby nanoszenia nadruków. Sitodruk zaczęto stosować jedynie do tworzenia grafik wektorowych, napisów i logo, a do nanoszenia większych nadruków coraz częściej stosowano inne metody.
  2. DTG. Metoda ta przypomina w działaniu drukarkę atramentową, jednak głowice drukujące oraz tusze są mocno zmodyfikowane. Drukarka służąca do wykonywania nadruków na powierzchniach materiałowych składa się z platformy transportującej oraz tuszy, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby włókna tkaniny mogły wchłonąć je w jak największym stopniu. Nadruk wykonany przy pomocy metody DTG jest bardzo trwały, a jego struktura nie odróżnia się grubością od tkaniny, przez co efekt jest bardzo naturalny.
  3. Druk sublimacyjny. W tej metodzie nadruk powstaje przy pomocy specjalnych pras transferowych oraz odpowiednich tuszy, które najlepiej nadają się do wykonywania sublimacji na poliestrze. Oczywiście można nanosić grafikę także na inne tkaniny, jednak efekt jaki uzyskamy nie będzie tak samo satysfakcjonujący, jak w przypadku tego właśnie materiału. W tej metodzie istotny jest także kolor materiału – ponieważ nie wszystkie kolory są w stanie w odpowiedni sposób wchłonąć barwniki – przez co wzór staje się niewyraźny i mniej ostry.

Tworzenie koszulki z własnym nadrukiem – krok po kroku

Podsumowując, stworzenie koszulki na zamówienie z własnym projektem wcale nie jest trudne. Trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać. Oto lista kroków, które należy wykonać, aby wszystko przebiegło pomyślnie.

  1. Stworzenie wzoru – jest to jeden z najważniejszych kroków – gdyż to od niego w głównej mierze zależy to jak będzie wyglądało finalnie nasze ubranie.
  2. Dopasowanie materiałów do stworzonej grafiki – stworzenie ubrania z własnym nadrukiem to także dobór odpowiednich materiałów, które będą współpracowały z zaprojektowaną przez nas grafiką. Ten krok jest niezwykle istotny także z punktu doboru odpowiedniej metody.
  3. Wybór metody druku na podstawie grafiki i wybranych materiałów – jeżeli wiemy już jak będzie wyglądała nasza grafika i jakich materiałów zamierzamy użyć jako naszej bazy, to możemy przejść do wyboru metody druku. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż to od tego w głównej mierze zależy jakość wydruku oraz jego wytrzymałość i ogólny wygląd.
  4. Wybór drukarni, która przyjmie zamówienie – po ustaleniu metody możemy już szukać drukarni, która podejmie się wykonania naszego zamówienia. Powinien być to jeden z najłatwiejszych kroków, gdyż obecnie istnieje dużo przedsiębiorstw zajmujących się tego typu rzeczami.
  5. Przesłanie drukarni gotowego pliku – bardzo często na swoich stronach internetowych drukarnie umieszczają wytyczne co do tego jak powinien zostać sformatowany plik, zanim dostarczymy go do druku. Należy dokładnie się z nimi zapoznać i dostosować się nich. Jeżeli wiemy, że sami sobie z tym nie poradzimy, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże przy odpowiednim sformatowaniu – w innym przypadku drukarnia może nie zaakceptować pliku lub wykonać nadruk https://odziez-z-nadrukiem.waw.pl/, który nie będzie zadowalający.
  6. Oczekiwanie na odbiór zamówienia – kiedy drukarnia przyjmie zamówienie i zaakceptuje przesłany przez nas plik, to pozostaje już tylko czekać, aż nasze zamówienie będzie gotowe do odbioru.

Po odebraniu zamówienia możesz już cieszyć się koszulką w własnoręcznie zaprojektowanym nadrukiem lub rozdysponować koszulki wśród pracowników – jeżeli np. były to ubrania tworzone z myślą o pracownikach danego przedsiębiorstwa.