Jakie grzejniki zapewniają najwyższą sprawność instalacji z pompą ciepła?

Spośród wielu wariantów urządzeń grzewczych możliwe jest korzystanie ze zróżnicowanych specyfik. Nie ma jednego rozwiązania, które byłoby lepsze w każdym aspekcie od pozostałych. Gdyby jednak tak było, szybko stałoby się ono jedynym, ponieważ każdy by na nie stawiał. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre warianty stają się coraz mniej popularne (np. kotły olejowe), a inne są na fali wznoszącej (np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, chociaż nie jest ono źródłem, to jednak ważnym elementem ogrzewania).

Do tej drugiej kategorii z pewnością można zaliczyć pompy ciepła. Są to źródła ciepła, które wyróżniają się tanią produkcją, bezobsługowością, ekologicznym wytwarzaniem ciepła, bezawaryjnością oraz zajmowaniem niewielkiej przestrzeni. Czy jest to więc rozwiązanie, które jest pozbawione wad? Niestety tak nie jest. Podstawową wadą instalacji pompy ciepła są stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Nie zmienia to faktu, że nadal jest to jedno z najciekawszych rozwiązań. Może ono jednak pracować z różną efektywnością. Ta własność jest determinowana przez wiele czynników, a jednym z nich jest sam dobór systemu grzewczego. W jaki sposób dobrać grzejniki, żeby cały system działał z najwyższą możliwą sprawnością?

Niska temperatura zasilania i powrotu

Przede wszystkim powietrzna pompa ciepła (i każda inna, ale to jest jednak najpopularniejszy obecnie wariant) działa z wyższą efektywnością, jeśli wykorzystamy ją w połączeniu z odpowiednim systemem grzejników. Istotą jest tutaj temperatura zasilania i powrotu. Delta oznacza z kolei różnicę pomiędzy tymi dwoma temperaturami. Sama różnica może być taka sama, a pomimo tego będziemy korzystać ze skuteczniejszego rozwiązania. W jaki sposób to osiągnąć? Najłatwiej będzie to zrobić poprzez wykorzystanie systemu, który pracuje na temperaturze zasilania od 38 do 45 °C. Jest to odmienna sytuacja w stosunku do standardowych rozwiązań. W takim przypadku temperatura zasilania może przekraczać 65 °C. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym. Nie oznacza to, że nie może pracować z wyższymi temperaturami, ale produkcja ciepła w ten sposób będzie droższa.

Jakie grzejniki wybrać?

W takiej sytuacji najważniejsze jest zadbanie o stosunkowo niską temperaturę zasilania i powrotu. Instalacja pomp ciepła zazwyczaj jest łączona z doborem odpowiedniego systemu grzewczego. Największą skutecznością odznacza się ogrzewanie powierzchniowe. Ciekawymi rozwiązaniami mogą być również klimakonwektory. Czy istnieją sytuacje, w których bardziej opłaca się pracować z niższą efektywnością systemu, ale bez potrzeby przebudowy całej instalacji? Okazuje się, że tak i właśnie ten temat przedstawimy dokładniej w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie płaszczyznowe. To ono najlepiej współpracuje z instalacją niskotemperaturową i tym samym zapewnia najwyższą sprawność całego systemu. Najpopularniejszym rozwiązaniem w ramach tej kategorii jest podłogówka. Oddawanie ciepła dużą powierzchnią to duża zaleta, ale ponadto warto wspomnieć o wytwarzaniu zdrowego mikroklimatu, który pozwoli domownikom poczuć się komfortowo. Podłogówka jest systemem, który jest wybierany, nawet jeśli nie weźmiemy pod uwagę jego skutecznej współpracą po instalacji pompy ciepła. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, chociaż nie jest jedynym dopuszczalnym.

Grzejniki klimakonwektorowe oraz grzejniki kanałowe

Jakie grzejniki zapewniają najwyższą sprawność instalacji z pompą ciepła?To dwa rozwiązania, które różnią się od siebie, ale jednak obydwa należą do kategorii nowoczesnych rozwiązań. Dlaczego klimakonwektory to tak ciekawe rozwiązanie? Po pierwsze pozwalają one na aktywne chłodzenie podczas występowania ciepłych dni. Mogą jednocześnie łączyć funkcję źródła ciepła, jak i źródła chłodu, a wszystko zależy od potrzeb. Niektóre urządzenia dają również możliwość filtrowania powietrza, co jest szczególnie ważne w kraju, który ma ogromny problem ze smogiem. Alternatywnym rozwiązaniem są grzejniki szczelinowe z wymuszoną konwekcją. Podobnie jak klimakonwektory wyróżniają się one stosunkowo wysoką sprawnością. Nie są to skuteczniejsze rozwiązania od ogrzewania płaszczyznowego, ale nadal bardzo skuteczne.

Standardowe grzejniki

Pompa ciepła może również działać w systemie wyposażonym w standardowe grzejniki. Technicznie nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań. Prowadzi to jednak do obniżenia sprawności, a więc również zwiększonego wykorzystania energii elektrycznej, a więc także wyższych kosztów eksploatacyjnych. Kiedy takie rozwiązanie może okazać się najskuteczniejsze? Wtedy, gdy nie będzie potrzeby dokonywania żadnych zmian tzn. sprawny system ogrzewania z typowymi grzejnikami już występuje. To nie oznacza, że nigdy nie opłaca się przerobić instalacji, ale jednak należy zyski zestawić ze stratami.

Pompa jako element systemu grzewczego

Pompa ciepła jest źródłem ciepła. Będzie skuteczniej działać, jeśli będzie działać w odpowiednim systemie. Ważnym elementem jest omawiany w tym artykule dobór grzejników. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty ogrzewania. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia czy automatyki budynkowej powinien być zestawiony z zyskami w ramach tych przedsięwzięć. Tak możemy dokonywać najtrafniejszych wyborów.