Pamięć RAM do laptopa – jaką wybrać?

Pamięć RAM do laptopa – jaką wybrać? Problem z rozbudową komputera zazwyczaj nie dotyczy pamięci RAM. Praktycznie zawsze jest wymienialna, choć występują komputery, w których pamięć ta jest przylutowana na stałe do płyty głównej. W takich komputerach również istnieje możliwość modyfikacji. Należy na wstępie wspomnieć, że kiedyś ilość wymaganej przez oprogramowanie i gry pamięci RAM zmieniała się bardzo szybko. Należało odpowiadać na zwiększające się wymagania i dokładać dodatkowe kości RAM w wolne sloty na płycie głównej komputerów typu PC.

Obecnie pamięć RAM oscyluje w granicach 4-8 GB w typowym komputerze. Większość ludzi, którzy na komputerze nie otwierają wymagającego oprogramowania i nie gra w wymagające gry, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego ile takiej pamięci posiadają. W związku z tym, że Microsoft nie planuje następnej wersji systemu operacyjnego Windows, tak naprawdę dokładanie pamięci RAM współcześnie wynika z faktu, że chociażby produkowane dzisiaj karty graficzne nie mają własnej pamięci i korzystają z zasobów pamięci zamontowanej na płycie głównej komputera.

Żeby kupić odpowiednią kość do rozbudowy naszego laptopa, musimy wiedzieć czym jest pamięć RAM. Pamięć RAM jest to pamięć, w której są zapisane zasoby z których korzystamy w trakcie obsługi komputera, a które zostaną skasowane po jego wyłączeniu. Ilość pamięci RAM ma wpływ na prędkość z jaką będą pobierane dane poprzez przeglądarkę. W związku z tym, także obecnie, rozbudowa ilości pamięci w naszym komputerze jak najbardziej ma sens. Im więcej pamięci RAM tym szybciej będą wykonywane na komputerze operacje. 

Dostępne kości pamięci RAM

W tej chwili na rynku dostępne są kości o następujących wielokrotnościach:
1 GB,
2 GB,
4 GB,
8 GB,
16 GB,
32 GB,
64 GB,
128 GB.

Pamięć RAM jest obok procesora najważniejszym elementem komputera, stąd prawidłowa rozbudowa może istotnie wpłynąć na jego pracę. Dobór nieodpowiedniej kości może nie tylko wiązać się z dodatkowym kosztem, ale także może wpływać na stabilność systemu. Dlatego dobierając kość pamięci RAM należy wiedzieć, czy system z którego korzystamy jest 32 bitowy, czy 64. Jeśli posiadamy 32 bitowy system operacyjny, nie powinniśmy zwiększać pamięci powyżej 4 GB, gdyż komputer nie wykorzysta zasobów ponad 3 GB. W przypadku 64 bitowych systemów operacyjnych możemy dowolnie zwiększać ilość pamięci RAM.

Istotne cechy pamięci RAM

Pamięć przeznaczona do laptopów ma oznaczenie SO-DIMM. Pamięć do komputerów stacjonarnych DIMM. Możemy je odróżnić m.in. poprzez wymiary. Pamięci DIMM są odpowiednio większe (szersze) niż pamięć do laptopa. 

Pamięć RAM do laptopa - jaką wybrać?
Pamięć RAM do laptopa – jaką wybrać?

Obecnie stosowane pamięci w laptopach mają standard DDR4. Taka kość pobiera mniej energii i jest wydajniejsza niż starsze pamięci o standardach DDR 2 i DDR3. Obecnie możemy jednak spotkać laptopy z pamięcią o standardzie DDR3 i DDR4. Różnica polega przede wszystkim na rozmieszczeniu pinów i starszych pamięci nie podepniemy pod nowsze gniazdo (i odwrotnie). Dlatego przed zakupem należy również sprawdzić i ten parametr.

Istotnym parametrem, ale nie przesądzającym o kompatybilności jest częstotliwość taktowania pamięci. Nie ma problemu żeby wpiąć kość RAM o dowolnej częstotliwości w gniazdo posiadanej płyty głównej, byle by zgadzał się standard oraz przeznaczenie. Częstotliwość nie ma też wyraźnego wpływu na płynność działania systemu i oprogramowania. Nie mniej jednak, idealnie dobrana częstotliwość taktowania pamięci RAM z modelem procesora i chipsetem płyty głównej odwdzięczy się płynną i wydajną pracą z obróbką wideo i z grami. 

Na co zwrócić uwagę kiedy chcemy zwiększyć ilość pamięci RAM?

Jeśli chcemy zwiększyć ilość pamięci RAM w laptopie, mamy takie utrudnienie, że pamięć może mieć swoje gniazda w dwóch różnych miejscach i zawsze żeby się do niej dostać, musimy dostać się do wnętrza komputera. Nawet jeśli bazujemy na specyfikacji, radziłbym fizycznie sprawdzić możliwość rozbudowania ilości pamięci RAM.

  • w pierwszej kolejności należy sprawdzić w specyfikacji technicznej posiadanego komputera, jaka ilość pamięci RAM jest przez niego obsługiwana. Jeśli komputer obsługuje do 4 GB RAMu, bezsensowny jest zakup dodatkowych kości,
  • należy sprawdzić jaki standard pamięci obsługuje gniazdo (w specyfikacji jest napisane czy gniazdo obsługuje standard DDR2, DDR3 czy DDR4),
  • musimy wiedzieć ile jest gniazd pamięci RAM oraz ile z nich jest zajętych jakimi kośćmi. Może być jedno gniazdo, dwa lub cztery. Może być zajęte jedno gniazdo, dwa lub wszystkie. Kiedy mamy cztery gniazda i wszystkie zajęte kośćmi po 1 GB każde, to należy wszystkie te kości zastąpić jedną, możliwie największą kością i w kolejnych gniazdach mieć możliwość dołożyć, nawet z czasem, kolejne kości,
  • musimy wiedzieć jakie parametry mają obecnie posiadane kości RAM, do których będziemy dokładać kolejne. Parametry kolejnych kości powinny być możliwie zbliżone do obecnych. 

Wymiana podzespołów w laptopie do typowych zastosowań powinna opierać się na powyższych zastrzeżeniach. W przeciwnym razie narazimy się na konieczność zmiany elementu, który dopiero co zakupiliśmy, gdyż będzie niekompatybilny lub może powodować nieprawidłową pracę systemu.