Jak wybrać dobrą obudowę do komputera?

Jak wybrać dobrą obudowę do komputera https://vobis.pl/komputery?

Obudowa komputera nie jest elementem, który wpływa bezpośrednio na jego wydajność, ale jest bardzo ważna dla całego systemu. Przede wszystkim chroni wszystkie komponenty, a także odgrywa ważną rolę w przepływie powietrza. Wtedy system będzie w dobrym stanie.

Jest wiele opcji do wyboru. Obudowy są dostępne w różnych rozmiarach, z różnymi wzorami i ogromną różnorodnością zestawu funkcji. Dlatego warto dopasować obudowę do swoich potrzeb.

Zgodność obudowy, prześwit i współczynnik kształtu

Technicznie nie ma standardów wielkości obudowy – przynajmniej pod względem wymiarów. Wszystkie obudowy obsługują jeden lub więcej różnych czynników, związanych z płytą główną komputera. Im większa obudowa, tym większa szansa, że będzie w stanie pomieścić różne rodzaje płyt głównych. Na przykład niektóre wieże mogą mieścić jeden z czterech typowych współczynników kształtu płyty głównej.

Oczywiście umieszczenie płyty głównej mini-ITX w pełnej wieży będzie śmiesznie wyglądało. Ale pod względem kompatybilności jest to możliwe.

Ale to naprawdę jedyny standard, łączący różne rodzaje obudowy. Pamiętajmy, że chociaż wszystkie średnie wieże mają wspólną standardową płytę główną ATX, to nie wszystkie obudowy typu średnia wieża, mają te same wymiary i zestawy funkcji. To samo dotyczy pozostałych typowych rozmiarów obudów.

Dlatego przy wyborze obudowy komputera dla gracza, musimy wziąć pod uwagę format płyty głównej.

Kompatybilność obudowy

Należy również się upewnić, że wszystkie inne ważne elementy mieszczą się w obudowie. Do najczęstszych możemy rozliczyć długość karty graficznej, wysokość chłodnicy procesora, elementy chłodzenia wodnego.

Zwykle karty graficzne wyższej klasy są dłuższe od tańszych kart. Dlatego mogą być czasami za luźne. Jednak jest to coraz rzadszy problem, ponieważ karty graficzne są coraz krótsze i możemy znaleźć idealną obudowę, która pomieści dłuższe karty graficzne. Jeśli interesuje nas mała obudowa, możemy się zdecydować na kartę graficzną mini.

Niektóre chłodnice procesorów mogą być wyższe od innych. Nie każda obudowa jest tak głęboko, aby pomieścić najwyższe chłodnice. Dlatego musimy sprawdzić wymiary chłodnicy i obudowy.

System chłodzenia cieczą (zarówno AIO jak i niestandardowe pętle) wykorzystują ciecz do przenoszenia ciepła z procesora na radiator. Ma zamontowane wentylatory, które odprowadzają z niego część ciepła. Jednak nie ma standardowego rozmiaru radiatora. Możemy znaleźć radiatory w różnych rozmiarach.

I tak jak nie każda obudowa może pomieścić każdą chłodnicę i kartę graficzną, tak samo może wystąpić problem z radiatorem. Zanim więc wybierzemy konfigurację chłodzenia cieczą, sprawdźmy, jakie są wymiary obudowy.

Kolejną ważną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest różnica między chłodnicami AIO a niestandardowymi układami chłodzenia cieczą. Te ostatnie wymagają dodatkowej przestrzeni na zbiorniki, dlatego obudowa obsługująca większe radiatora niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla niestandardowego chłodzenia.

Chłodzenie i przepływ powietrza

Dla wielu użytkowników liczy się tylko estetyka. Jednak musimy pamiętać, że bardzo ważne jest chłodzenie komputera. Utrzymywanie komponentów w odpowiedniej temperaturze jest bardzo ważną częścią funkcjonowania komputera. Chłodniejsze komponenty będą bardziej wytrzymałe i będą nam dłużej służyć.

Obudowy komputera wpływają na proces chłodzenia przez przepływ powietrza. Nasza obudowa pozwoli również określić dostępny rodzaj chłodzenia procesora.

W większości przypadków obudowy mają tylko kilka fabrycznie zainstalowanych wentylatorów (tańsze obudowy mają jeden lub dwa). Ale biorąc pod uwagę budżet, możemy wybrać obudowę, w której możemy zainstalować większą liczbę wentylatorów. Zawsze powinniśmy szukać obudowy, która pomieści wentylatory z przodu i z tyłu (lub u góry). Dzięki temu powietrze jest wdmuchiwane z przodu, a wydmuchiwane z tyłu (lub na górze).

Obudowy z kratkami są idealne. Dzięki temu możliwy jest większy przepływ powietrza do wnętrza obudowy. Z drugiej jednak strony obudowy z solidnymi przednimi, górnymi, bocznymi i tylnymi panelami ograniczają wpływ i wypływanie powietrza z obudowy, ponieważ jest mniej otworów na powietrze, aby się do niej dostać.

Jeśli to możliwe spróbujmy kupić obudowę z odpowiednimi panelami,  aby zwiększyć przepływ powietrza i chłodzenie komponentów.

Sprawdźmy, czy nasza obudowa pomieści elementy chłodzenia cieczą.

 

Jakość budowy skrzynek

Jakość budowy jest bardzo ważną cechą. Tańsze obudowy są wykonane z materiałów o niższej jakości i w rezultacie są mniej odporne na uszkodzenia i zadrapania. Są też mniej trwałe, mają cieńsze panele i szybciej się zużywają. Z drugiej strony obudowy wyższej klasy mają zazwyczaj solidniejsze ramy i są bardziej wytrzymałe.

Oczywiście, jeśli mamy ograniczony budżet, nie będzie to najważniejszy czynnik. Ale jeśli mamy więcej pieniędzy, możemy zwrócić na to uwagę. Możemy też zwrócić uwagę na estetykę wykonania. Zwróćmy uwagę na zarządzanie kablami, przezroczyste panele boczne, osłony PSU i oświetlenie RGB. Istnieją setki obudów do wyboru. Bardzo ważny jest nasz budżet, funkcjonalność i osobiste preferencje.