Domy szkieletowe słyną z tego, że ich budowę można rozpocząć praktycznie o każdej porze roku. Wszystko dlatego, że przedsięwzięcie to zakłada absolutne minimum prac „na mokro”. Z tego względu wznoszenie budynków metodą szkieletową każdego roku zyskuje coraz większą popularność. W ciągu ostatnich kilku lat, ta technologia budowlana poczyniła wielkie postępy w swoim rozwoju. O ile wcześniej można było zarzucić jej wiele niedogodności, o tyle dziś jej cechą charakterystyczną jest np. bardzo dobra izolacja cieplna. Z kolei precyzyjnie zaizolowany budynek umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących parametrów energooszczędnych. Nie trudno zatem wywnioskować, że decyzja o budowie domu tego typu, to znakomity sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą. Kluczem do sukcesu jest oczywiście zadbanie o to, aby każdy etap powstawania nieruchomości był zgodny z pierwotnym planem. Warto także zadbać o wynajęcie renomowanej ekipy wykonawców oraz zakup materiałów budowlanych odznaczających się wysoką jakością.
Domy szkieletowe i ich atuty
Nieruchomości, które powstają z wykorzystaniem technologii szkieletowej, można zaprojektować w bardzo prosty sposób. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy inwestorowi zależy, aby budowany dom powstał w energooszczędnym standardzie. Wszystko to da się uzyskać dzięki głównemu budulcowi tychże budynków. Mowa oczywiście o izolującym termicznie materiale, który wypełnia ściany w przestrzeni pomiędzy kolejnymi częściami szkieletu. Warto dokładnie poznać szczegóły dotyczące inwestycji w dom pasywny, zanim przystąpi się do kupna materiałów. Należy zapoznać się z zagadnieniem współczynnika przenikania ciepła przez ściany oraz zestawić uzyskane informacje z wartością, jakiej w tym zakresie wymagają polskie przepisy. Obecnie jest to U < 0,23 W/(M2·K). Dobrą opcją wydaje się skorzystanie z pomocy specjalisty, który wskaże inwestorowi posiadane przez niego możliwości.
Wybór dobrego drewna do budowy w technologii szkieletowej
Domy szkieletowe składają się przede wszystkim z drewna. To właśnie z tego powodu jego wybór powinien zostać gruntownie przemyślany. Pamiętajmy, że im lepszej jakości drewna użyjemy, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się urokami mieszkania w nowym domu, bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Do budowy budynku w technologii szkieletowej najlepiej zastosować sosnę klasy K27. Materiał stosowany do realizacji tego przedsięwzięcia nie powinien mieć dużych pęknięć w swojej strukturze i chorych sęków. Chodzi o wyeliminowanie wszystkich czynników mogących powodować obniżenie się wytrzymałości drewna.
Najlepiej jest posługiwać się drewnem suszonym w specjalnej komorze. Materiał suszony w temperaturze 60°C jest wolny od zarodników grzybów, pleśni oraz zalęgania się larw owadów. Ważnym aspektem jest także, aby było ono strugane z czterech stron, ponieważ jest ono wówczas nieco bardziej odporne na szkodliwe działanie ognia i nie stanowi atrakcyjnego lokum dla owadów. Warto również wiedzieć, że wilgotność tarcicy powinna wynosić maksymalnie 18%. Stosując materiał o takich parametrach, otrzymujemy gwarancję, że będzie on niezawodnie służył mieszkańcom przez wiele lat. Domy szkieletowe potrafią przetrwać około pół wieku bez konieczności prowadzenia poważnych prac remontowych. Jedynym warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja budynku.
Ściany nośne i działowe – Informacje praktyczne
Ściany nośne to konstrukcja, na którą składa się kilka słupów opartych na ułożonej poziomo, usadowionej w fundamencie belce. Zazwyczaj używa się słupów o wymiarach 14×14 cm. Powszechną praktyką jest ustawianie ich w odległości 40 lub 60 cm od siebie. Puste miejsca między tak rozstawionymi materiałami należy wypełnić wybraną izolacją. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed zimnem dostającym się z zewnętrz, zbyt dużą wilgotnością, a także odcięcie od dźwięków docierających z ulicy.
Zwykle używa się do tego płyt wyprodukowanych z wełny mineralnej lub drzewnej. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa lub wełna celulozowa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest osłonięcie zewnętrznej ściany domu folią izolującą od działania wiatru, a wewnętrznej folią paroizolacyjną. Wiele osób obawia się, że utrzymanie w domu szkieletowym optymalnej temperatury jest trudne. Warto jednak pamiętać, że ojczyzną tej technologii budowlanej jest Kanada, gdzie zimy bywają naprawdę srogie. Mimo to jednak jej mieszkańcy cenią sobie ten sposób wznoszenia budynków.
Domy szkieletowe mogą okazać się wysoce ekonomicznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że wszystko w tym zakresie zależy od materiałów użytych przez inwestora. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet jeśli wybierze się najdroższe propozycje charakteryzujące się wysoką jakością, to ostateczna cena całej budowy nie będzie wyższa od kosztów, które zostałyby poniesione podczas realizacji projektu z użyciem cegieł. Technologia szkieletowa jest stosunkowo tania sama w sobie, dlatego warto zrezygnować z czynienia dodatkowych oszczędności. Takie działania mogłyby negatywnie odbić się na trwałości nieruchomości.