Domy drewniane – powrót do tradycji – domy drewniane towarzyszą człowiekowi od setek lat. W pewnym momencie zostały wyparte przez domy murowane i wszelkiego rodzaju bloki. Z drewna budowano jedynie domki letniskowe. Po latach ignorowania, spychania na bok, domy drewniane odzyskały należne im miejsce. Powrót domów drewnianych do łask nabywców to nie tylko moda na góralszczyznę, ale także efekt coraz lepszej technologii, która pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Coraz więcej zwolenników
Domy drewniane zazwyczaj kojarzą się ze skansenem, Podhalem i Kaszubami. Obecnie, kiedy zapanowała moda na wszystko, co naturalne, domy drewniane wróciły z wielką pompą. Użytkownicy doceniają je ze względu na cudowny mikroklimat i wygodę. Nowoczesne technologie zapewniają maksymalny komfort użytkowania przez cały rok. Projekty domów drewnianych, zyskujące coraz więcej zwolenników w Polsce to budynki powstałe metodą szkieletową (domy kanadyjskich). Popularne są także domy drewniane tworzone z bali. Zarówno jedna, jak i druga technologia posiada istotne walory użytkowe.
Domy drewniane z fabryki
Elementy drewnianego domu szkieletowego powstają w fabryce. Drewno przeznaczone do budowy domu jest suszone komorowo i czterostronnie strugane. Takie działania zapewniają odpowiednią gładkość, co daje ochronę przed owadami i ogniem. Elementy domu są montowane na placu budowy. Montaż jest szybki i stosunkowo niedrogi. Plac budowy pozostaje czysty. Czas budowy to około 3 miesięcy, czyli o wiele szybciej niż w przypadku domu tradycyjnego.
Zalety domów drewnianych
Domy drewniane cechuje lekka konstrukcja, użycie drewna, czyli naturalnego materiałów i doskonała zdolność samoregulacji wilgotności powietrza. Są to domy zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne – ich budowa jest tańsza niż domów murowanych. Zapewniają doskonałą izolację termiczną – jest w ich przyjemnie chłodno latem i ciepło w zimie. Domy drewniane charakteryzują się doskonałą izolacją i optymalną wilgotnością, emitują mniej zanieczyszczeń, np.: CO2 do atmosfery. To idealny wybór dla alergików i osób oszczędnych. Budownictwo jednorodzinne drewniane jest tanie w eksploatacji. To po prostu ładny dom, który doskonale wtapia się w otoczenie . Najpiękniej wygląda w towarzystwie zieleni i uroczego ogrodu. Drewniana elewacja to jeden z najmodniejszych trendów w ostatnich latach. Domy drewniane mają olbrzymie możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, które są takie same jak w przypadku domów murowanych.
Oferta dla wszystkich
Domy drewniane to propozycja dla ludzi, którzy cenią oryginalność i funkcjonalność. W technologii szkieletowej można wybudować dom drewniany w parterowy, piętrowy z poddaszem – dla każdego dom, jaki oczekuje. Domy drewniane to niepowtarzalny klimat. Przeznaczone są dla osób, dla których ekologia jest ważną wartością i chcą mieszkać w budynku wybudowanym z naturalnych surowców i obcować z naturą oraz oddychać zdrowym powietrzem. Dostępne są w wersji letniskowej o powierzchni 40-50 m2 oraz całorocznej o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych. Konstrukcja domów drewnianych szkieletowych jest łatwa w przebudowie i modernizacji. Bez problemu można dostawić kolejne pomieszczenia nawet po wielu latach po budowie, np.: pokój dla dziecka, czy piętro, które będzie wynajmowane turystom.
Największą zaletą domów drewnianych jest ich ekologiczność i specyficzny, zdrowy mikroklimat, który jest nie do osiągnięcia w budynkach murowanych. Takie domy to prawdziwy azyl dla zdenerwowanych ludzi, którzy po prostu chcą odpocząć po pracy. Można je dowolnie urządzić, co ucieszy miłośników nowoczesnych wnętrz, jak i osób gustujących w aranżacjach klasycznych. Stylistyka budynków również zachwyca – to nowoczesna forma połączona najbardziej tradycyjnym i cenionym materiałem budowlanym, jakim jest drewno.