Szafa malucha – kilka słów o ubraniach dla dzieci

Skompletowanie wyprawki dla dziecka może rodzić różnorodne pytania. Dotyczą one nie tylko wózków, nosidełek, leżaczków czy zabawek, ale również ubranek. Moda dziecięca zachwyca różnorodnymi kolorami, modnymi deseniami i ozdobami, które sprawiają, że trudno obok stoisk przejść obojętnie. Szukanie najmodniejszych ubranek może być przyczyną entuzjazmu rodziców oraz… wywołać uśmiech na twarzy dziecka. Zanim jednak zapędzimy się w poszukiwaniu ofert cenowych i damy się wciągnąć w szał zakupów, sprawdźmy, które rozwiązania są w pełni bezpieczne. W dzisiejszym tekście skupimy się na rodzaju materiałów, wykończeniach oraz na pielęgnacji strojów dziecięcych.

Które tkaniny sprawdzą się najlepiej?

Zanim zdecydujemy się na najmodniejszą sukienkę, czy ogrodniczki w ciekawy deseń, sprawdźmy skład ubranka. Skóra dziecka jest wrażliwa i łatwo ją podrażnić. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że ubranka nie powinny krępować ruchów malca. O ile spełnienie tego kryterium jest stosunkowo łatwe (wystarczy wybrać odpowiedni krój i rozmiar), pierwsza sprawa może powodować u rodziców lekkie zagubienie. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które można stosować bez obaw. Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych należy bawełna, len i wełna.

sklep z ubrankami dla dzieci

Ubrania dla dzieci wykonane z bawełny są miękkie, przyjemne dla skóry i dobrze znoszą pranie, co szczególnie ważne w przypadku małych urwisów. Coraz częściej pojawiające się reakcje alergiczne u dzieci skłoniły producentów do dodatkowego wzmocnienia antyalergicznego charakteru bawełny. Dla rodziców szczególnie wymagających dzieci poleca się bawełnę organiczną. Jest jeszcze bardziej miękka niż tradycyjne ubranka z bawełny; dodatkowo ryzyko uczulania jest zmniejszone do minimum, bo przy ekologicznej uprawie bawełny organicznej nie używa się chemicznych spryskiwaczy ani sztucznych nawozów.

Kolejnymi stosunkowo bezpiecznym materiałem jest wełna. Jej główną zaletą jest to, że zatrzymuje ciepło, gdy jest zimno, z kolei, gdy jest gorąco, przepuszcza powietrze. Wełniane ubrania dla dzieci są bezpieczne i przyjemne w dotyku. Wielu producentów podkreśla również ich hipoalergiczny i antybakteryjny charakter. Len natomiast jest przyjemny dla skóry i odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak np. tarcie. Nie elektryzuje się i sprawdza się idealnie w przypadku skóry wrażliwej.

Ubrania dla dzieci – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nawet ubranko stworzone z pełni oddychających i naturalnych materiałów może posiadać wykończenia, które podrażniają małego użytkownika. Właśnie dlatego koniecznie przyjrzyjmy się wykończeniom ubrania dla dzieci. Szwy powinny był gładkie, przyjemne dla skóry. Jeśli w ubranku pojawiają się zatrzaski lub suwaczki, koniecznie przejedźmy w ich pobliżu opuszką palca – w ten sposób najłatwiej wyczujemy ewentualne nierówności i ostrzejsze zakończenia. Dobrze jest przyjrzeć się również wszelkim elementom naszytym na ubranko. Powinny być dobrze przyszyte; w innym wypadku istnieje ryzyko oderwania i połknięcia fragmentu stroju.

Dobre samopoczucie malca wiąże się nie tylko z komfortem podczas noszenia ubrania, ale też z wygodą podczas zakładania i zdejmowania stroju. Zwłaszcza w przypadku niemowląt ważne jest to, aby wybierać ubranka zapinane w kroku; znacznie ułatwi to zmianę pieluszki. Również u nieco starszych dzieci, które już uczą korzystać się z toalety, podstawą jest ubranko, które łatwo zdejmować i założyć – oszczędzi to czasu i nerwów zarówno maluchowi, jak i rodzicom.

Sprawdź również:

Pielęgnacja ubrania dla dzieci

Wyposażenie szafy malca w modne, bezpieczne i wygodne ubrania dla dzieci to nie wszystko. Powinniśmy się jeszcze zatroszczyć o odpowiednie środki do prania. W przypadku małych ludzi to szczególne ważne – skóra malca jest dużo bardziej wrażliwa na czynniki chemiczne niż skóra dorosłego. Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby ubrania dla dzieci prać oddzielnie przynajmniej do momentu, aż malec skończy roczek. Niektórzy specjaliści czas ten skracają o połowę i zalecają taką ostrożność przez pierwsze pół roku życia dziecka. Możliwe, że pociecha nie poczuje na swojej skórze negatywnych skutków stosowania regularnych środków do prania. Dla bezpieczeństwa dobrze jest jednak na początku życia malca stosować przeznaczone dla noworodków i niemowląt proszki i płyny do prania. Gdy zdecydujemy się na wspólne pranie rzeczy, dokładnie obserwujemy skórę malucha – to pozwoli na szybką reakcję w razie jakiejkolwiek alergii lub podrażnienia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa można stosować po takim praniu tryb podwójnego płukania.

Nieskrępowanie ruchów przez ubranko i zapewnienie dziecku poczucia komfortu – te kwestie powinniśmy traktować priorytetowo. Pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji ubranek tu uzupełnienie tych starań. Zapoznawanie się z metkami, na których znajdziemy skład tkaniny, powinno wejść nam w nawyk, nie tylko, gdy kupujemy strój dla pociechy, ale również podczas zakupów dla siebie (zwłaszcza, jeśli posiadamy wrażliwą, alergiczną skórę). Na szczęście taka ostrożność wcale nie ogranicza znacznie naszego pola manewru – na rynku znajdziemy ogromny wybór atrakcyjnych, modnych i, przede wszystkim, bezpiecznych rozwiązań.