O co zapytać biuro rachunkowe

O co zapytać biuro rachunkowe: osoby prowadzące bądź prowadzące biuro rachunkowe posiadają szeroką wiedzę w zakresie tematu prowadzenia rachunkowości. Jeśli czeka Cię spotkanie z taką specjalistą, a nie wiesz, o co go zapytać – skorzystaj z naszych rad.

Jesteś potencjalnym klientem?

Jeżeli zamierzasz skorzystać z usług biura rachunkowego, koniecznie musisz dowiedzieć się co wchodzi w skład pełnej księgowości. Dlaczego?  Pełna rachunkowość i pełna księgowość są bardzo często mylone. Jeżeli zamierzasz korzystać z usług danego biura koniecznie dowiedź się co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami, zanim podpiszesz z nimi umowę. I to wcale nie, dlatego że mogą Cię oni celowo wprowadzić błąd. Musisz znać tę różnicę, aby wiedzieć czego, będziesz mógł od nich oczekiwać i za jakie zadania im płacisz. Sprawi to, że staniesz się świadomym klientem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu uda się Wam uniknąć wielu nieporozumień, a wasza współpraca będzie przebiegać bardzo dobrze.

Przyszła konkurencja…

O co zapytać biuro rachunkowe
O co zapytać biuro rachunkowe

Jeżeli w przyszłości sam planujesz otworzyć biuro rachunkowe – to nie ma absolutnie niczego złego w tym, że chcesz zasięgnąć informacji u kogoś bardziej doświadczonego. Jeżeli twoja firma będzie w okolicy miejsca, które odwiedzasz, by zadać pytania – zastanów się, czy nie powinieneś o tym poinformować swojego rozmówcy.

Oczywiście absolutnie nie masz takiego obowiązku, ale zawsze istnieje szansa, że uda się Wam nawiązać współpracę. A zdecydowanie lepiej mieć kolegów branży niż wrogów. I kto wie, być może uda CI się w ten sposób bardzo dużo zyskać. Mówienie prawdy nie zawsze wydaje się nam najlepszą opcją, lecz choć często jest to bardzo trudne, to ma to niewątpliwe swoje zalety. Tę kwestię, jednak musisz rozważyć indywidualnie.

Czym dokładnie się zajmuje? Jak wygląda jego typowy dzień pracy?

Przed przyjściem do biura rachunkowego, w którym zamierzasz zadawać pytania, koniecznie dowiedź się, jaki dokładnie tytuł ma twój rozmówca. Oczywiście nie musisz znać jego stopni naukowych, ale byłoby dobrze, gdybyś wiedział czym konkretnie się zajmuje. Nie myl pracownika biura rachunkowego z doradcą podatkowym. Możesz przez to wyjść na osobę niekompetentną i niezorientowaną w temacie. I choć przybywasz tam, by zadawać pytania – posiadanie podstawowej wiedzy z pewnością zostałoby ciepło przywitane. Dlatego, choć idziesz po to, by zdobywać wiedzę, warto również zaopatrzyć się w nią jeszcze przed przyjściem do biura rachunkowego.

Coraz popularniejsze jest łącznie jest profesji z doradztwem księgowym. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ coraz więcej biur rachunkowych prowadzi swoją działalność przez Internet. Tak, aby zadać pytania pracownikom biura rachunkowego niekoniecznie, musisz, gdziekolwiek jechać. Wystarczy, że będziesz miał dobre połączenie internetowe albo po prostu do nich zadzwonisz. Jest to bardzo wygodne i sprawia, że możesz zdobyć potrzebne informacje niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Możesz zapytać o to jak wygląda typowy dzień pracy w biurze rachunkowe. Jest to pytanie szczególnie ważne, jeżeli zamierzasz wiązać swój późniejszy rozwój z tą profesją. Dzięki temu dowiesz się, czy tryb pracy takiego biura pasuje do twojego rytmu życia.

Ponadto, jeżeli jesteś potencjalnym klientem, dzięki temu dowiesz się kiedy będziesz mógł kontaktować się z biurem w razie problemów. Oczywiście nikt z nas nie chce, by przydarzały się nam przykre sytuacje – ale warto, dowiedzieć się jakie rozwiązania są przygotowane w razie kłopotów. Co ważniejsze, pamiętaj, ze pracownicy biura rachunkowego, to również ludzie i mają prawo się mylić. Możesz zapytać o najczęstsze błędy w tej profesji, by samemu ich uniknąć albo jeżeli zamierzasz korzystać z ich usług – by wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Bez względu, jaki jest powód twojej wizyty w biurze rachunkowej – warto byś wiedział, kto w razie błędu ponosi odpowiedzialność finansową.

Najważniejsza kwestia…

Jeśli jesteś potencjalnym klientem koniecznie musisz zapytać o cennik biura rachunkowego. Koniecznie zrób to już na początku. Dlaczego to takie ważne, by zacząć akurat od tej kwestii? Cennik usług księgowych jest bardzo różny w zależności od lokalizacji czy prestiżu danego biura. Jednak zapewne nie chcesz przepłacać, a tym bardziej nie zamierzasz marnować swojego czasu na konwersację, która nie przyniesie Ci żadnej korzyści. Jeśli, jednak nie planujesz zostać potencjalnym klientem danego biura – nie musisz pytać jego pracowników o cennik. Jednakże jeżeli planujesz sam zająć podobną działalnością taka wiedza może być bardzo przydatna. Niemniej nim zadasz takie pytanie warto się upewnić, czy takich informacji nie ma już na stronie biura rachunkowego.

Podsumowanie

Idąc na rozmowę do biura rachunkowego możesz oczywiście, zapytać możesz o cokolwiek – jednak nie należy zadawać pytań niezwiązanych ze zadaniami biura rachunkowego. Dlaczego? Możesz zostać źle odebrany. Jeżeli nie znasz danej osoby, lepiej nie zadawaj jej prywatnych pytań. Może to doprowadzić do niezręcznej sytuacji. Jeżeli, jednak masz wiele pytań dotyczących funkcjonowania biura rachunkowego – nie wahaj się, aby je zadać, przy najbliższej okazji. I pamiętaj nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi!