W obecnym czasie na pewnym etapie życia zawodowego bardzo wielu nauczycieli języków obcych decyduje się na prowadzenie własnego biznesu jakim jest szkoła językowa. Dotyczy to zarówno nauczycieli, którzy do tej pory pracowali, bądź nadal pracują w szkołach państwowych jak i którzy pracowali prywatnie, na własny rachunek. Warto pamiętać, iż bez względu na to jakim typem osoby jesteś, czy jesteś niezwykle zapalonym entuzjastą czy bardziej ostrożnie podchodzisz do tego pomysłu, powinieneś posiadać wiedzę na temat wszystkich aspektów dotyczących zakładania własnej szkoły językowej.
1. Wzrost zapotrzebowania na naukę języka angielskiego
Warto zaznaczyć, iż obecnie na rynku działa bardzo wiele placówek, które oferują naukę języków obcych, konkurencja jest dość spora, bowiem miejsc gdzie można się uczyć przybywa z roku na rok http://mak.edu.pl/dorosli-nad-stronka/. Wiele osób, które posiadają wiedzę oraz kompetencje do nauczania zastanawia się czy przy tak dużej obecności szkół które już funkcjonują ma to w ogóle jakiś sens? Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, iż przede wszystkim liczy się tutaj znajomość języka angielskiego, jest ona wymagana do zatrudnienia praktycznie w każdej branży. Mimo działania dużej liczby szkół językowych zarówno prywatnych jak i publicznych duża część osób nie jest zadowolona ze stopnia znajomości oraz sposobu nauczania. Aczkolwiek można zauważyć, iż coraz więcej osób zapisuje się do szkół językowych, co tym samym powoduje wzrost zapotrzebowania na naukę języka angielskiego, który obecnie jest najpopularniejszym językiem, dlatego tak bardzo istotne jest aby dobrze go znać i umieć się nim posługiwać w sposób prawidłowy!
2. Zdobywanie doświadczenia jako nauczyciel, lektor lub korepetytor
Jeżeli jesteś po studiach i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nauką języka angielskiego jako nauczyciel, założenie szkoły powinno nastąpić nieco później, gdyż warto wcześniej zdobyć odpowiednie doświadczenie. Szkoła językowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednakże trzeba posiadać wymagane kwalifikacje, dlatego zanim zdecydujesz się na prowadzenie własnej szkoły, dobrze jest wcześniej sprawdzić się jako nauczyciel lub lektor. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zatrudnienie się w kilku szkołach językowych oraz udzielanie prywatnych korepetycji, w szczególności jeśli posiadasz swoją działalność gospodarczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz sprawdzić czy odnajdujesz się w tym zawodzie i czy to jest Twoja przyszłość. W trakcie zdobywania doświadczenia dobrze jest zadać sobie pytanie co dla Ciebie jest najważniejsze jako nauczyciela, gdyż ma to duże znaczenie w późniejszym czasie, gdy będziesz prowadzić swoją szkołę językową. Zsumowanie Twoich wszystkich doświadczeń i praktyk w znacznym stopniu pomoże Ci w założeniu własnej firmy.
3. Własna szkoła językowa- o czym warto pamiętać podczas zakładania?
Warto zaznaczyć, iż bardzo istotne jest przygotowanie dobrego planu oraz odpowiednie przygotowanie, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach między innymi:
- oszczędność, bowiem oczywistą rzeczą jest fakt, iż założenie szkoły językowej wiąże się ze sporymi wydatkami, na samym początku duży nakład finansowy związany jest przede wszystkim z lokalem, w którym będzie mieścić się Twoja prywatna szkoła językowa. Kolejne opłaty to koszty związane z urządzeniem lokalu oraz zakupem wymaganego wyposażenia. Również musisz wziąć pod uwagę pensje wypłacane pracownikom.
- klienci, przede wszystkim aby Twoja szkoła językowa zdołała się utrzymać musi posiadać osoby, które chciałyby się w niej uczyć, dlatego przed otwarciem placówki należy stworzyć bazę potencjalnych uczniów
- lokal, jeśli pragniesz założyć szkołę językową będziesz potrzebować właściwego lokalu, w którym mieścić się będzie placówka. Podczas szukania odpowiedniego miejsca warto zwrócić uwagę na cenę wynajmu, oraz dostępność danego miejsca, a także pobliską konkurencje.
4. Rejestracja działalności oraz reklama i promocja firmy
Gdy masz już gotowy biznesplan na prowadzenie własnej szkoły językowej, następnym etapem jest rejestracja działalności oraz odpowiednie wypromowanie Twojej szkoły. Idealnym rozwiązaniem jest reklama w internecie, między innymi na portalach społecznościowych, oprócz tego warto również wypróbować reklamę wśród społeczności lokalnej oraz w pobliskich szkołach i firmach http://mak.edu.pl/dzieci-nad-stronka/kursy-jezykowe-dla-dzieci-wszystkie-oddzialy/. Możesz także skorzystać z usługi franczyzodawcy, dzięki czemu otrzymasz dostęp do bardzo wielu form promocji i reklamy Twojej marki. Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem, bowiem znacznie przyśpiesza proces poszukiwania Twoich pierwszych uczniów.
5. Szkoła językowa- o czym powinien pamiętać pracodawca?
Jeżeli prowadzisz już swoją szkołę językową, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach między innymi:
- sympatia, bardzo ważna jest relacja, która opiera się na wzajemnej sympatii oraz szacunku, dzięki temu stworzysz zaufany zespół pracowników
- inwestycja w pracowników, należy zadbać o to, aby zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy, bowiem przez to Twoi pracownicy będą mogli się rozwijać i zostaną z Tobą na dłużej
- zaufanie, prowadząc swoją szkołę nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego rozpoczynając pracę z nową osobą na początku warto sprawdzić jej umiejętności oraz zachowanie.
Szkoła językowa jest bardzo dobrym pomysłem na swój własny biznes, jednakże aby ją założyć należy dobrze się przygotować oraz zdobyć odpowiednie doświadczenie! Musisz pamiętać, iż prowadzenie własnej szkoły wiąże się z koniecznością inwestycji i myśleniem o przeszłości!