Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Dla wielu przedsiębiorców, pracownicy z Ukrainy są świetną alternatywą na zapełnienie braków kadrowych na naszym rynku. W Powiatowych Urzędach Pracy jest bardzo dużo ofert pracy, a większość zdolnych do pracy Polaków wyjechała za pracą za granicę. Pracodawcy muszą zacząć szukać alternatywnych rozwiązań. Z uwagi na to zatrudnienie pracowników ze Wschodu może być świetnym rozwiązaniem. Najczęściej decydują się na zatrudnienie Ukraińców. Warto więc zastanowić się nad zaletami i wadami takiego rozwiązania.

Pracowitość i pełna dyspozycyjność pracowników z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html chcą pracować jak najdłużej. Nie będą oburzeni, jeśli ich dniówka będzie liczyła 10-12 godzin. Często cudzoziemcy nie będą chcieli wracać do hotelu lub mieszkania tuż po 15. Uważają, że nie przyjechali tu po to, aby już po 15 siedzieć bezczynnie. Chcą oni zarobić możliwie jak najwięcej pieniędzy. Ponadto polscy pracodawcy mogą liczyć na dyspozycyjność takich pracowników. Bardzo rzadko występuje sytuacja, gdy pracownik nie przychodzi do pracy, bo jest chory czy ma problemy rodzinne.

Dobra alternatywa

Pracownicy z Ukrainy pozwalają obniżyć koszty pracy, gdy w naszym kraju występuje deficyt siły roboczej. Ukraińcy chętnie godzą się na pracę w polskich przedsiębiorstwach, ponieważ mają zdecydowanie lepszą pensję niż mogliby zarobić u siebie. Często znajdują zatrudnienie w branżach, których nie wybierają Polacy. Mowa tutaj o branży budowlanej, a także pracach przy segregacji odpadów czy rozbiorach mięsa.

Delegacja i mobilność pracowników z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy pracują daleko od domu. Nierzadko cieszą się z angażu do tego stopnia, że nie ma dla nich większego znaczenia, w którym mieście w Polsce pracują – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Dla pracodawców bywa to niemałym  nie będzie musiał co tydzień wozić pracowników budowlanych do domu. Cudzoziemcy mogą bez problemu zostawać na weekend w miejscu pracy. Nie ma też dla nich większego znaczenia, jeśli muszą  być przewożeni z jednego miasta do drugiego.

Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy

Jest to główna wada, wskazywana przez pracodawców https://www.linkedin.com/showcase/pracownicyz-ukrainy/, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników z zagranicy. Muszą zapewnić swoim pracownikom zakwaterowanie lub przynajmniej ułatwić jego znalezienie. Najczęściej tacy pracownicy nie dysponują bowiem dużą sumą pieniędzy na start. Często mają tylko 100 lub 200 zł, dlatego nie będą mogli samodzielnie zapłacić sobie za mieszkanie. Niestety na początku trzeba w takiej sytuacji liczyć się z zaliczką. Pracodawcy mogą się wtedy bulwersować, ale niestety nic z tym nie zrobią. Jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, musimy pamiętać, że pensja pracownika budowlanego u naszych wschodnich sąsiadów wynosi 390 zł netto.

Pozwolenie na pracę dla pracowników z Ukrainy.

To też jest jeden z problemów. Pracodawca musi wykonać pewne czynności, związane z legalizacją zatrudnienia i pracą pracownika. Często te czynności męczą pracodawców, a ponadto zajmuje im to dużo czasu. Może to być dla wielu zniechęcające. Przed podpisaniem umowy o pracę z Ukraińcem, muszą dokładnie przejrzeć jego papiery. Przede wszystkim muszą zweryfikować oświadczenie z Urzędu Pracy o możliwości pracy. Jeśli nie ma takiej możliwości, muszą się skontaktować z Wojewódzkim Urzędem Pracy.

Problemy z komunikacją 

Wielu pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ nie zna komunikatywnie języka polskiego. Dlatego nie mogą swobodnie rozmawiać ze swoim pracodawcą. Często rozmowa ogranicza się jedynie do podstawowych poleceń. Szczególnie taka sytuacja dotyczy pracowników, pochodzących ze wschodniej Ukraińcy, dla których językiem ojczystym jest rosyjski.

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić Ukraińców, muszą liczyć się z tymi zaletami i wadami.

Podstawowe zalety pracowników z Ukrainy

Jeśli wciąż się wahamy, czy pracownicy z Ukrainy, musimy przemyśleć kilka podstawowych zalet takiego rozwiązania.

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?
Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Przede wszystkim możemy czerpać dużo korzyści, zatrudniając pracownika z Ukrainy. Jeśli brakuje nam rąk do pracy, każda osoba, która podejmie u nas zatrudnienie, jest na wagę złota. Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, chcą przede wszystkim jak najwięcej pracy. Dlatego bardzo luźno podchodzą do przepisów w Kodeksie Pracy. Ich dniówka wcale nie musi liczyć tylko 8 godzin. Ponadto są bardzo zmotywowani. Najczęściej znajdują pracę w zawodach, w których Polacy nie są chętni.

Ukraińcy chętnie biorą nadgodziny, bo jest to dla nich szansa na większy zarobek. Ponadto są mobilni i dyspozycyjni. Nie przeszkadzają im też wyjazdy, delegacje czy częste zmiany miejsca pracy.

Ukraińcy bardzo szybko adoptują się w Polsce. Wynika to w głównej mierze z pokrewieństwa językowo-kulturowego. Nie musimy obawiać się problemów komunikacyjnych czy z pracodawcą.

Bardzo przydatnym portalem jest strona PracujacaUkraina. Pracodawcy mogą dodawać na nim swoje ogłoszenia. Rekrutacja jest dzięki temu znacznie szybsza, a przede wszystkim efektywna. Wystarczy, że opublikują właściwe ogłoszenie, które dotrze do szerokiego grona Ukraińców, szukających zatrudnienia. Taka współpraca przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dla Ukraińców stanowi to szansę na poprawienie swojej sytuacji życiowej, a także pomaganie swoim bliskim. Z kolei dla pracodawców oznacza to rozwiązanie problemów kadrowych, które mogłyby wystąpić w innym przypadku.