Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę samochodową?

Samochód to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Nic dziwnego, że jego wnętrze czasami jest bardzo brudne i wymaga porządnego czyszczenia. Na karoserii osiada kurz, którego bardzo łatwo można się pozbyć, wykorzystując do tego mokry ręcznik. Jednak co z tapicerką samochodową? Czy tylko specjalista jest w stanie ją dokładnie wyczyścić? Czy pranie tapicerki jest trudne?

Rodzaje tapicerki – jak je czyścić?

W samochodzie znajdziemy różnego rodzaju materiały. To, czy pranie tapicerki sprawia nam problem, zależy od tego z jakiego tworzywa będzie ona wykonana. Oto najczęściej spotykane rodzaje materiałów w samochodach:

  • skóra – zdecydowanie najprostsza w czyszczeniu. Jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać, nie sprawią żadnych problemów. Tapicerkę wystarczy myć, używając preparatów przeznaczonych do czyszczenia skóry.
  • skóra syntetyczna – jest to materiał imitujący skórę. Niestety nie jest szczególnie odporny na uszkodzenia, ale czyści się znacznie łatwiej niż skóra naturalna.
  • welur – tapicerkę welurową uznaje się za ekskluzywną. Z odpowiednim sprzętem jej wyczyszczenie nie powinno sprawiać większych problemów.
  • materiał tekstylny – najczęściej spotykany w samochodach. Najłatwiej myje się go przy pomocy odpowiednich środków oraz odkurzacza piorącego.

 

Sprzęt do prania tapicerki

Aby skutecznie poradzić sobie z brudnymi fotelami w samochodzie konieczne będzie pranie tapicerki. Aby nasza praca okazała się skuteczna, konieczne będzie zgromadzenie i użycie odpowiedniego sprzętu do czyszczenia tapicerki. Najważniejszym i najskuteczniejszym urządzeniem do prania tapicerki samochodowej jest odkurzacz. Dzięki niemu będziemy mogli szybko pozbyć się zabrudzeń. Niestety nie tak łatwo jest wybrać odpowiednie urządzenie. Rynek zasypuje nas wieloma propozycjami i przez to ciężko się zdecydować na właściwy sprzęt. Odkurzacz do prania tapicerki wyposażony jest w specjalne funkcje. Jego działanie opiera się na technice prania ekstrakcyjnego. Najlepiej wybrać taki, który posłuży nam nie tylko do prania tapicerki, ale również do czyszczenia podsufitki oraz dywaników. Lepiej zainwestować w dobrej jakości odkurzacz, który posłuży nam przez dłuższy czas. Warto poczytać opinie innych ludzi i wybrać taki sprzęt, który ma dobrą renomę. Oto rzeczy na które warto zwrócić przy wyborze odkurzacza:

  • moc ssania – najlepiej zdecydować się na odkurzacz o dużej mocy, ponieważ taki najskuteczniej usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia
  • pojemność – należy zwrócić uwagę na pojemność zbiorników na wodę oraz kurz. Więcej miejsca oznacza rzadsze czyszczenie odkurzacza, co pozwoli oszczędzić sporą ilość czasu.
  • waga – ciężar odkurzacza to jedna z najważniejszych rzeczy. Chociaż zdarza się, że więcej ważący odkurzacz ma pokaźną ilość funkcji i zrobiony jest z lepszych materiałów, to może on znacznie utrudniać pracę. Czasami lepiej postawić na podstawową wersję sprzętu, a mieć pewność, że damy radę swobodnie podnieść urządzenie.

Pranie tapicerki odkurzaczem

Pranie tapicerki samochodowej odkurzaczem to skomplikowany proces. Jak zrobić to dobrze? Oto kilka wskazówek. Na początku należy oczyścić samochód ze wszystkich zanieczyszczeń widocznych gołym okiem (na przykład piasek, kurz), w przeciwnym razie mogą one sprawić, że samochód stanie się jeszcze brudniejszy. Następny krok to wybranie odpowiedniego detergentu. Środek do prania rozprowadzamy po tapicerce, a następnie spłukujemy używając do tego czystej wody. Kolejna rzecz to odczekanie określonej ilości czasu, który jest potrzebny do tego, aby detergent zaczął działać. Następnie odkurzaczem wciągamy cały brud wraz ze środkiem czyszczącym. Należy zrobić to dokładnie, aby we wnętrzu materiału nie zostały pozostałości po środku czyszczącym.

Kiedy najlepiej prać tapicerkę?

Jeśli chodzi o pranie tapicerki, najlepiej robić to w ciepłych porach roku. Najlepszy czas na czyszczenie tapicerki to lato. Dzięki temu, że na dworze są wysokie temperatury wnętrze samochodu szybko wyschnie, a my zyskamy pewność, że wilgoć nie zostanie w środku. Niedostateczne wysuszenie tapicerki może uszkodzić funkcje w pojeździe i spowodować wiele problemów. Dodatkowym problemem podczas prania tapicerki w zimnych porach roku, takich jak jesień czy zima jest wilgoć na zewnątrz. Deszcz oraz śnieg sprawią, że świeżo wyczyszczony samochód ponownie będzie brudny. Najlepszą porą do prania tapicerki jest południe. Wtedy wnętrze samochodu jest najlepiej oświetlone. Dodatkowo po zakończeniu prania będziemy mogli zostawić samochód otwarty, aby wilgoć wydostała się na zewnątrz.

Dlaczego warto regularnie sprzątać samochód?

Regularne pranie tapicerki daje przede wszystkim komfort w użytkowaniu samochodu. Czysty pojazd dobrze się prezentuje, a dzięki odpowiedniej higienie we wnętrzu jest świeżo. Warto czyścić samochód regularnie, ponieważ dzięki temu za każdym razem poświęcimy na to mniej czasu, a zabrudzenia będą dużo łatwiejsze do usunięcia. Wybór odpowiednich preparatów oraz sprzętów sprawi, że pranie tapicerki stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.