Ile kosztuje ozonowanie pomieszczenia?

Jak wygląda ozonowanie powietrza oraz ile kosztuje ozonowanie pomieszczenia, to obecnie najczęściej padające pytania na stronach internetowych? Warto zapoznać się z podstawową wiedzą na temat zasadności przeprowadzania tej procedury w swoim mieszkaniu. Ozonowanie to przyjazny dla środowiska sposób dezynfekcji powietrza przy użyciu naturalnego utleniacza. Ozon jest wytwarzany przez specjalne urządzenie – ozonator bezpośrednio z powietrza w pomieszczeniu. Ta technologia jest dość prosta i zajmuje bardzo mało czasu. Ważne jest, aby wiedzieć, że podczas zabiegu w pomieszczeniu nie powinny przebywać ludzie i zwierzęta. Drzwi do pomieszczenia muszą być zamknięte.

Dlaczego wzrosło zainteresowanie ozonowaniem pomieszczeń?

Nowa infekcja koronawirusem spowodowała poważne zmiany w codziennym życiu. Teraz maski ochronne, częste mycie rąk mydłem, stosowanie środków antyseptycznych i dystans społeczny stały się dla wszystkich codziennością. Ale oprócz powyższych środków ostrożności, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19, ważne jest, aby ściśle monitorować czystość pomieszczeń, w których ludzie mieszkają i pracują. Rzeczywiście, wiele badań dowodzi, że cząsteczki wirusa są w stanie przetrwać na powierzchni przez dość długi czas, co jest obarczone ukrytym niebezpieczeństwem. Jednym ze sposobów przeprowadzania szybkiej i wysokiej jakości dezynfekcji pomieszczeń jest wykonanie ozonowania za pomocą specjalnych urządzeń. Jaka jest zaleta takiej dezynfekcji, jaka jest skuteczna i dlaczego ta technologia jest odpowiednia do stosowania w życiu codziennym? To obecnie ważne dla większości ludzi zagadnienia. Warto jednak poznać koszt przeprowadzenia ozonowania w swoim mieszkaniu.

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczenia?

Porównując uzyskiwane efekty z procedury ozonowania pomieszczeń, można stwierdzić, że ta metoda dezynfekcji jest dość tania. Na pewno cena zależy od wynajęcia konkretnej firmy, powierzchni pokoju i celu, jakiemu ona służy, który może przekładać się na długość trwania zabiegu. Jednak najczęściej godzina ozonowania pomieszczenia o powierzchni 40 m2 wiąże się z kosztem od 90 do 200 złotych. Długość trwania procedury przy takim metrażu będzie wahała się od 1,5 do 2 godzin. Każda profesjonalna firma specjalizująca się w ozonowaniu, posiada własny cennik i przeprowadza indywidualne wyliczenia.

Jest również inny sposób na ozonowanie pomieszczeń a mianowicie zakupienie ozonatora na użytek własny i wykonywanie dezynfekcji według podanej przez producenta instrukcji. Zapoznając się z rankingami takich urządzeń, można stwierdzić, że ceny są naprawdę różne. Koszt rozpoczyna się od 200 złotych za kompaktowe urządzenie, po droższe od 300 do 600 złotych nazywane ozonatorami domowymi. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do już koszt od 1800 do 17 800 złotych. Trzeba podjąć decyzję, czy lepiej korzystać z usług prywatnej firmy czy wykonywać procedurę samodzielnie.   

Dlaczego ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń?

Ozon to aktywny tlen, który niszczy bakterie kilkakrotnie skuteczniej niż promienie ultrafioletowe i chlor. Ozonatory działają w następujący sposób:

  • Ozon wypełnia całą przestrzeń wnika w pęknięcia, narożniki i materiały porowate.
  • Następuje jednoczesna dezynfekcja powietrza, przedmiotów i powierzchni
  • Ozon utlenia błony, białka i RNA wirusów bez tworzenia toksycznych produktów ubocznych
  • Po obróbce ozon rozkłada się na tlen, nie pozostawiając żadnych śladów.

Zalety ozonowania powietrza

  • Zmniejszenie objawów reakcji alergicznych
  • Poprawienie ogólnego samopoczucia
  • Osoby z chorobami układu oddechowego odczuwają znaczną poprawę stanu zdrowia
  • Ciśnienie krwi stabilizuje się
  • Dzięki ozonowanie znikają objawy chronicznego zmęczenia i stresu.

Znaczenie ozonowania powietrza w pomieszczeniach domowych

  • Ozon niszczy wszystkie znane mikroorganizmy: wirusy, bakterie, grzyby, cysty pierwotniaków itp.
  • Bakterie i mikroskopijne organizmy są niszczone tysiące razy szybciej niż jakikolwiek inny środek dezynfekujący.
  • Ozon nie tworzy toksycznych produktów ubocznych, przekształcając się w tlen w stanie szczątkowym.
  • Pozytywny wpływ ozonowania powietrza na organizm człowieka.

Utrzymanie czystości w domu dla wielu ludzi jest dziś ważnym zadaniem, ponieważ szalone tempo życia i praca zawodowa często nie pozostawiają czasu na komunikację międzyludzką. Jednocześnie przyjemna i zdrowa atmosfera w domu jest nieodzownym elementem satysfakcjonującego życia i dobrego samopoczucia. Stosowanie domowych ozonatorów lub korzystanie z usług firm zajmujących się dezynfekcją przyczynia się do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu do pracy i życia.

Ozonowanie powietrza za pomocą najsilniejszego utleniacza – ozonu – pomoże wyeliminować uporczywy dym tytoniowy, kurz z użytkowania sprzętu AGD, a także zneutralizować szkodliwy wpływ bakterii, zarodników grzybów i innych mikrocząsteczek obecnych w powietrzu. Po interakcji z cząsteczkami i związkami ozon przekształca się w tlen. Zastosowanie ozonizatora powietrza polega na bezpieczeństwie metody i możliwości jej stosowania w warunkach domowych, gdzie dezynfekcja termiczna i chemiczna jest niemożliwa ze względu na zagrożenie ludzi i zwierząt.