Czy wiesz w jaki sposób zdobyć receptę na marihuanę medyczną?

Dokładnie od roku 2017 leczenie przy użyciu marihuany medycznej w naszym kraju jest legalne. W związku z powyższym powstają kliniki, które się stricte specjalizują w leczeniu rośliny tej. Jak wygląda leczenie? Jaki jest koszt takiego leczenia? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiemy poniżej.

Czy nasze schorzenie kwalifikuje się do terapii konopiami medycznymi?

Czy wiesz w jaki sposób zdobyć receptę na marihuanę medyczną?Tak naprawdę od razu musimy zaznaczyć, że nie istnieje lista oficjalna schorzeń, które się nadają do leczenia konopiami medycznymi. Oznacza to, że jeśli lekarz uzna, że dane schorzenie jest schorzeniem, na które może pomóc marihuana medyczna, to wystawić może na receptę marihuaną medyczną. W oparciu o badania najnowsze, konopie pomóc mogą na: przewlekły ból, astmę, depresję, migrenę, niepokój, anoreksję, uzależnienia, zapalenie jelita grubego, syndrom wrażliwego jelita, nudności, zaburzenia jelitowe, zaburzenia żołądkowe, utratę apetytu, HIV, AIDS, toczeń, bóle mięśni i stawów, jaskrę, padaczkę, stwardnienie rozsiane, WZW C, Parkinsona, skurcze mięśni, zaburzenia snu oraz także drgawki.

Zobacz również:

 

Który lekarz może przepisać receptę na marihuanę medyczną?

Receptę na marihuanę medyczną może przepisać każdy lekarz, który uprawniony jest do wystawiania takich recept jak typ Rpw. Oczywiście poza weterynarzem. W praktyce to wygląda jeszcze niestety blado, ponieważ spora liczba lekarzy nie chce zalecać stosowania marihuany medycznej. Przede wszystkim jest to podyktowane brakiem wiedzy na temat po pierwsze układu endokannabinoidowego, a po drugie samych kannabinoidów. Sam układ został odkryty w roku 1992, a więc można jeszcze je uznać jako dosyć świeże zagadnienie. Jednak jeśli uda się trafić na lekarza, który jest przyjazny konopiom, wówczas cała ta procedura jest już przyjemna oraz krótka.

Co zrobić, aby została przepisana nam marihuana medyczna?

W Polsce na chwilę obecną mamy kilka klinik, które się zajmują leczeniem przy wykorzystaniu marihuaną medyczną. Jest to forma dbania o nasz organizm skuteczna oraz w pełni naturalna. Jeśli jesteśmy zainteresowani podjęciem leczenia konopiami indyjskimi, to wystarczy, że zadzwonimy do jednej z klinik specjalizujących się w leczeniu marihuaną medyczną. Jesteśmy wówczas umówieni na wizytę poradni. Co jest ustalane podczas takiej wizyty? Na pewno zostaje przeprowadzony dokładny wywiad. Jednak okazuje się, że nie trzeba koniecznie na taką wizytę się udawać osobiście. Lekarz bowiem może przyjechać do nas do domu. Innymi opcjami jest rozmowa online czy też rozmowa telefoniczna. Podczas takiego spotkania bezpośredniego czy też rozmowy zapada decyzja, czy się kwalifikuje do leczenia, ponieważ nie wszystkie choroby przegrywają w walce z marihuaną. Warto oczywiście mieć przy sobie dokumentację choroby. Jeśli nie mamy takowej, to lekarz podczas wizyty, podejmie decyzję, czy w ogóle jest w stanie nam pomóc. Jeśli zdecydowano, że wszystko poszło po naszej myśli to zostaje nam przepisana kuracja.

Gdzie oraz jak kupić marihuanę medyczną?

Gdy już zakwalifikowaliśmy się na leczenie przy wykorzystaniu marihuany medycznej, to warto się zorientować gdzie oraz jak ją zakupić. Samo kupno konopi w aptekach nie różni się kompletnie niczym od kupna innego leku z wypisaną receptą. Różni się jedynie tym, że gdy farmaceuta słyszy, że potrzebujemy marihuany medycznej, to czas chwilowo stoi w miejscu i głęboko farmaceuta patrzy nam w oczy. Wiadomo, że farmaceuci są różni. Są tacy, którzy do tematu podchodzą ze sporym zaangażowaniem oraz uśmiechem na ustach. Widać po nich, że są ciekawi, że nowinek z zakresu marihuany medycznej, która oficjalnie stała się legalna (pod względem leczenia) w naszym kraju. Bardzo ważna jest dla nas kwota, którą musimy zapłacić za gram suszu w aptekach. Tak naprawdę kolejnym mitem na temat marihuany medycznej, oprócz tego, że do jest dostępna dla osób ciężko chorych, jest także to, że cena w aptekach dwukrotne rzekomo przebija tak zwaną cenę rynkową. Mogło tak być jakieś dziesięć lat temu. Obecnie marihuana lecznicza w Polsce to koszt około 60-65 złotych za gram. Zatem różnica względem rynkowej ceny waha się pomiędzy 10 a 15 złotych.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mogłoby być nieco lepiej, ale miejmy świadomość, że póki co nie ma dużo firm, które zajmują się dostarczaniem preparatu do aptek polskich. Co więcej główną firmą jest to firma pochodząca z Kanady, a nie bezpośrednio z naszego rynku. Naturalne jest zatem to, że razem z rozwojem medycznego rynku oraz zmianami w prawie rekreacyjnego użytkowania, ceny będą spadać stopniowo.

Będziemy na pewno tę kwestię obserwować. Jak widać na powyższym obrazku nie ma problemu z dostępnością oraz zakupem medycznej marihuany. Jednak lekarz musi mieć podstawy do wypisania nam leczenia właśnie konopiami. Schorzeń, w których konopie są w stanie pomóc jest naprawdę sporo. Pomimo, że sztywnej listy nie ma, to warto się zapoznać z historiami pacjentów z różnymi dolegliwościami, którzy leczą się właśnie konopiami. Będziemy pod wrażeniem.