Ile kosztuje dobra blacha trapezowa?

Blacha dachowa trapezowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzuje się ona niezwykle wysoką funkcjonalnością. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno tego rodzaju blachy, warto poznać jej najważniejsze cechy charakterystyczne. Dobrze byłoby także poznać wady blachy trapezowej. Nie sposób nie zauważyć, że blacha na dach trapezowa dostępna jest u różnych producentów, w rozmaitych cenach. Warto byłoby więc dobrze zastanowić się nad tym, z jakiego rozwiązania chcemy skorzystać. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy najlepszą blachę.

Podstawowe informacje o blasze dachowej

Blacha nadal uchodzi za jeden z najpopularniejszych sposobów pokrycia dachu. Oprócz blachy, sporym zainteresowaniem cieszy się także dachówka. Należy zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas lepsze. Jeżeli wybór pada na blachę, bardzo często jest to właśnie blacha trapezowa. Zaliczana jest ona do tak zwanej grupy blach profilowanych. Znalazły one bardzo szerokie zastosowanie. Współcześnie wykorzystuje się je do pokrywania dachów domów jednorodzinnych oraz innych budynków, także tych użyteczności publicznej. Istnieje sporo zalet blachy dachowej trapezowej. Warto nadmienić, że blacha trapezowa na dach to materiał niesamowicie ekonomiczny. Okazuje się więc, że na jej zakup może pozwolić sobie mnóstwo osób. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż blacha ekonomiczna stanowi materiał wyjątkowo trwały. Oznacza to więc, że jest ona odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż blacha trapezowa może służyć przez przynajmniej ćwierć wieku. W niektórych przypadkach może ulec uszkodzeniom wcześniej, ale w zdecydowanej większości przypadków, ma ona szansę służyć nam jeszcze dłużej niż te 25 lat. Jeżeli zdecydujemy się na blachę wielowarstwową, może nam ona służyć nawet pół wieku. Warto byłoby mieć tego świadomość.

Jak wybrać najlepszą blachę?

Wybór blachy trapezowej może nastręczać całkiem wielu różnego rodzaju trudności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że będziemy musieli odpowiedzieć sobie na sporo pytań. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego koloru. Musimy więc zastanowić się nad tym, czy lepsza będzie blacha trapezowa brązowa czy może blacha w kolorze szarym. Niektórzy decydują się na bardziej ekstrawaganckie kolory. Wybór zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Bardzo dobrze byłoby jednak, gdyby blacha w jakiś sposób komponowała się z odcieniem elewacji. Nie należy zapominać o tym, że blacha powinna być wysokiej jakości, bo tylko wówczas będzie funkcjonalna. Przekonajmy się więc, czy materiał, który chcemy zakupić jest jakościowo dobry. Jak już zaznaczono wyżej, blacha trapezowa jest co do zasady materiałem trwałym, a więc i wysokiej jakości. Wykonywana jest ona przede wszystkim z ocynkowanej stali. Stal ta posiada silne właściwości antykorozyjne. Jest więc ona wyjątkowo odporna na niekorzystne działanie wody czy różnego rodzaju zawilgoceń. Kupowanie blach, które nie są odporne na korozję niestety mija się z celem. Będzie to bowiem jedynie pozorna oszczędność. W dłuższej perspektywie nie będzie to niestety żadna oszczędność. Trzeba zdawać sobie także sprawę z tego, że blacha trapezowa posiada także pewne wady, choć niezbyt liczne. Podstawową i najważniejszą wadą blachy trapezowej jest bez wątpienia słaba akustyka. W praktyce oznacza to konieczność nasłuchiwania głośnych kropel deszczu uderzających o dach. Jest to szczególnie uciążliwe wówczas, gdy zamieszkujemy poddasze. Niemniej jednak, to co dla niektórych jest wadą, dla innych stanowi zaletę. Niektórzy bowiem kochają dźwięk uderzającego o blachę dachu. Dźwięk ten można bowiem uznać za wyjątkowo kojący.

Z jakimi kosztami należałoby się liczyć?

Cena blachy trapezowej interesuje każdego, kto zastanawia się nad jej kupnem. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż cena blachy może być różna. Wiele zależy bowiem od tego, kto jest jej producentem, a także od tego, jaką dokładnie blachę trapezową kupujemy. Co do zasady, blacha trapezowa ocynkowana kosztuje około 25 złotych za jeden metr kwadratowy. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż każdy może potrzebować nieco innej ilości blachy trapezowej. Warto byłoby więc uświadomić sobie, jak wiele blachy trapezowej potrzebujemy. Nie ulega wątpliwości, że bardzo dobrym rozwiązaniem będzie porównanie cenników poszczególnych producentów blachy trapezowej. Wyjątkowo trafionym pomysłem może więc być zapoznanie się z informacjami zawartymi na stronach internetowych poszczególnych producentów blachy trapezowej. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się wybrać najwłaściwsze ze wszystkich możliwych rozwiązań. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż pomocne mogą okazać się także opinie na temat poszczególnych producentów blach trapezowych. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większa szansa tego, że uda nam się znaleźć wysokiej jakości blachę. Nigdy nie należy decydować się na najtańsze ze wszystkich rozwiązań, jeżeli nie mamy pewności, że jest ono także wysokie jakościowo.