Wskazówki, które przydadzą się przy projektowaniu minimalistycznych wnętrz

Minimalistyczny wystrój mieszkania cieszy się niesłabnącą popularnością. Schludność, czystość, proste formy, ograniczenie przedmiotów i dekoracji – te wszystkie elementy tego stylu trafiły do serc milionów ludzi na całym świecie. Takie wnętrza wcale nie muszą oznaczać nudy. W dzisiejszym tekście podpowiemy, między innymi, jakich ozdób warto użyć, aby nie zaburzyć minimalistycznej harmonii i jednocześnie nadać przestrzeni bardziej domowego charakteru.

Projektowanie wnętrz zgodne z zasadami minimalizmu – jak uniknąć efektu laboratorium

Osoby, które krytykują taki wystrój wnętrz, często porównują go do stylu laboratoryjnego – nieprzyjemnego, zimnego, bardziej budzącego skojarzenia ze szpitalem niż przestrzenią mieszkalną. Przestrzeń urządzona w zachowawczy, minimalistyczny sposób wcale jednak nie musi przypominać takich warunków.

W eleganckiej minimalistycznej przestrzeni zachowuje się kontrast między kolorem mebli a kolorem ścian. W ten sposób wyposażenie nie będzie zlewać się w jedną jasną plamę i łatwo unikniemy skojarzeń z nieprzyjaznym laboratorium. Warto zdawać sobie sprawę, że kontrastowe zestawienie kolorów to również sposób na ozdobienie przestrzeni, nadanie jej głębi i indywidualnego charakteru. Najczęściej wybiera się kolory neutralne: szarości, biel, beże. Nierzadko w projektowaniu wnętrz minimalistycznych uwzględnia się również kolory pastelowe oraz delikatne odcienie brązu i seledynu. Fani minimalizmu wcale nie muszą na tym poprzestawać, bo w grę wchodzą również odważniejsze warianty, takie jak: dwukolorowe ściany o mocnej nasyconej barwie. Aby utrzymać minimalistyczny charakter pomieszczenia, należy wtedy zdecydować się na maksymalną prostotę w wyposażeniu pomieszczenia.

Wybierając meble, stawiajmy na gładkie powierzchnie, które są tego samego koloru (lub nawiązują kolorystycznie do siebie) oraz posiadają identyczną/podobną fakturę. W minimalistycznym wnętrzu duży nacisk kładzie się na funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na zbędne przedmioty, dlatego decydując się na meble, preferuje się rozwiązania modułowe. Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem potencjału modułowego wyposażenia daje możliwość szybkiego przearanżowania pokoju, łączenia szafek i półek w ciągi o wybranej długości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w takim stylu preferuje się raczej meble niskie. Dzięki temu duża część ściany pozostaje pusta, przestrzeń wydaje się lżejsza i bardziej przestronna.

Rośliny i tekstylia w minimalistycznym wnętrzu

Prostotę, elegancję, harmonię i ład można przedstawić w przystępnym wydaniu. Zamiast różnorodnych bibelotów, falbanek, nagromadzenia kolorów, faktur postawmy na ozdoby, które charakteryzują się większą prostotą, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury (brak nagromadzenia wypukłości, wklęsłości itp.). Zbytnie zagęszczenie ozdób lub wybieranie niewłaściwych dekoracji szybko może zaburzyć harmonię wnętrza i sprawić, że nasze dotychczasowe wysiłki, jak dobór odpowiednim mebli i kolorystyki, pójdą na marne.

W minimalistycznych wnętrzach nie ma miejsca na fantazyjne serwetki i obrusy. Jeśli chcemy położyć coś na stole, zdecydujmy się na obrus jednokolorowy, o prostych, symetrycznych brzegach. To samo tyczy się np. poszewek na poduszki. Stawiamy na stonowane kolory, jeśli w pomieszczeniu są inne, barwne elementy. Jeśli natomiast cała przestrzeń jest raczej jednolita, możemy skusić się na odrobinę ekstrawagancji w ozdobieniu poduszek. Nie musimy też całkowicie rezygnować z roślin. Zamiast wielu rozwiązań z wielkimi, kolorowymi kwiatami, wybierajmy proste, subtelne formy (to ważne, jeśli chcemy w pomieszczeniu umieścić kilka takich roślinek). Lepszą opcją może być np. jedna roślina, ale za to o niecodziennym, przykuwającym wzrok kształcie,

Jakie obrazu nie zaburzają harmonii minimalistycznego pomieszczenia?

Ogromną popularnością cieszą się aktualnie minimalistyczne grafiki, przypominające uproszczone, wykonane jedną linią rysunki. Mimo prostoty, tego typu ozdoby przykuwają wzrok, intrygują i jednocześnie nie dominują nad całą przestrzenią. Pewnym, sprawdzonym rozwiązaniem, który sprawdza się niemal w każdym minimalistycznym wnętrzu, jest zachowawcza, subtelna sztuka abstrakcyjna. Mowa o obrazach, które nie powodują u odbiorcy wrażenia nadmiaru bodźców. Mogą to być nieregularne plamy koloru, jak i proste, geometryczne wzory.

Projektowanie wnętrz zgodne ze stylem minimalistycznym dopuszcza również obrazy i grafiki przedstawiające proste desenie – regularnie rozmieszczone linie, kropki, fale i wzory stworzone z innych elementów. Tu jednak również musimy zachować umiar i, przede wszystkim, zwrócić uwagę na to, jak ozdoby ścienne komponować się będą z resztą pomieszczenia.

Samodzielne projektowanie wnętrz minimalistycznych wymaga bardzo dużej samokontroli i umiejętności rezygnowania z ozdób i wyposażenia, które, chociaż jest piękne, zagraci przestrzeń. Jeśli takie dobieranie harmonijnie ze sobą współgrających elementów wyposażenia jest dla nas zbyt trudne, warto zdecydować się na zlecenie projektu specjaliście. W ten sposób zyskamy pewność, że w przestrzeni nie pojawi się nic zbędnego.

 

Polecamy: