Ortopeda jakie schorzenia leczy?

Ortopeda to specjalista, którego pomoc jest potrzebna przy urazach o różnej etiologii, wadach i zmianach deformacyjnych w budowie stawów, kości, mięśni i ścięgien. Łatwość i bezbolesność ruchów zapewniają zdrowe stawy. Bólowi i odchyleniom w pracy układu mięśniowo-szkieletowego towarzyszy dyskomfort. Ciężkie przypadki kończą się niepełnosprawnością, potwornym bólem, bezruchem. Zapobieganie takiemu rozwojowi choroby, jej wystąpieniu jest głównym zadaniem lekarza ortopedy.

Ortopeda, jakie schorzenia leczy?

Istnieje wiele chorób układu ruchu. Aby zidentyfikować przyczyny i konsekwencje choroby, wymagane są wysokie kwalifikacje lekarza, duże doświadczenie i wiedza. Trafna i wczesna diagnoza decyduje o pomyślności leczenia układu mięśniowo-szkieletowego.

W przypadku bólu stawów, skręceń, zmian w kręgosłupie konieczna jest konsultacja z ortopedą. Zespół bólowy jest eliminowany przez blokady lekowe, uwalnianie płynu stawowego jest stymulowane żelami. W szczególnych przypadkach wykonywana jest operacja. Lekarz ortopeda z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ zaleca noszenie specjalnych wkładek, gorsetów. Stosowana jest kinezyterapia. Bolesny staw jest narażony na coraz większy stres.

Jakie objawy wymagają pomocy ortopedy?

Konsultacja z traumatologiem ortopedą jest wymagana w przypadku każdego urazowego uszkodzenia narządu ruchu:

  • Struktura kości
  • Zwichnięcie stawu
  • Urazowe uszkodzenie stawu i / lub tkanek miękkich (ścięgien, więzadeł, łąkotek itp.).

Nadmierna praca fizyczna, nadwaga, trening sportowy, regularne obciążenia statyczne aparatu kostnego, wszystko to przyczynia się do przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, dając powody do szukania pomocy medycznej:

  • Systematyczny ból kończyn, kręgosłupa i stawów
  • Choroby, którym towarzyszy deformacja struktur kostnych i dysfunkcja stawów
  • Przewlekłe zapalenie.

Następujące znaki ostrzegają o konieczności wizyty u ortopedy:

  • Ograniczona ruchomość stawów, obrzęk, obrzęk i ból
  • Bolesne odczucia w dowolnej części kręgosłupa
  • Systematyczny ból mięśni
  • Drętwienie kończyn.

Następujące choroby są w gestii ortopedy:

  • Osteochondroza, osteoporoza, dna palucha koślawego
  • Artroza dysplazja stawu biodrowego i zapalenie stawu biodrowego
  • Płaskostopie i inne rodzaje deformacji stóp konsekwencje złamań i zwichnięć.

Przygotowanie, diagnostyka, wizyta wstępna

Konsultacja z lekarzem ortopedą rozpoczyna się od wywiadu. Następnie lekarz przeprowadza badanie z wizualną analizą fizjologicznej budowy układu kostnego (nieprawidłowego lub poprawnego), określi zakres ruchu w uszkodzonym stawie. Aby uzyskać pełny obraz urazu i ocenić stopień uszkodzenia struktur mięśniowo-szkieletowych, zaleci dodatkowe badania.

Aby zdiagnozować choroby i urazy narządu ruchu, ortopeda korzysta z precyzyjnych badań, w tym:

  • Artroskopia diagnostyczna
  • Radiografia
  • USG, CT i MRI stawów, mięśni i więzadeł.

Na jakie zabiegi chirurgiczne może skierować ortopeda?

Jednym z zabiegów chirurgicznych, na który może skierować ortopeda jest artroskopia stawu biodrowego, jako chirurgia zachowująca staw. Artroskopia to zabieg chirurgiczny, który można opisać, jako interwencję w dziurkę od klucza.

Artroskop to urządzenie ze specjalną optyką i specjalnym światłem, za pomocą, którego chirurg może zarówno diagnozować, jak i leczyć. Procedura ta jest obecnie coraz częściej stosowana nie tylko w przypadku głębokich stawów, takich jak uda, ale także stawu skokowego i barkowego. Zaletą tych operacji jest niewielkie nacięcie, a co za tym idzie minimalne uszkodzenie tkanek miękkich, szczególnie w okresie pooperacyjnym. Efektem operacji jest znaczne zmniejszenie bólu biodra i pachwiny.

Kiedy konieczna jest artroskopia stawu biodrowego?

Ból biodra może być spowodowany różnymi przyczynami. Utrzymująca się dolegliwość stawu biodrowego może być wskazaniem do artroskopii stawu biodrowego. Ból może być związany z koordynacją lub bólem podczas odpoczynku. W przypadku takiego bólu warto udać się na konsultacje do ortopedy z Ortho Expert.

Alloplastyka stawu biodrowego

Zdrowy staw biodrowy składa się z głowy i panewki. Okrągłe wgłębienie w kości miednicy nazywane jest panewką lub panewką biodrową. Kulista część stawu nazywana jest epifizą. Co to jest alloplastyka stawu kolanowego https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/ lub biodrowego? To wymiana stawu biodrowego, czyli endoproteza stawu biodrowego. Całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego składa się z pręta mocowanego cementem lub bez cementu, ruchomej kulki – głowy stawu biodrowego oraz implantu panewki. Implanty głowy i panewki są dostępne w różnych średnicach. Ich wielkość dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Między prętem a wgłębieniem znajdują się części, których powierzchnie ślizgają się między sobą. Okrągła główka wykonana z metalu lub ceramiki jest przymocowana do pręta. Porusza się wewnątrz kulistej nasadki zamocowanej w panewce. Ta nasadka może być również wykonana z metalu, ceramiki lub tworzywa sztucznego (polietylenu). Leczenie chirurgiczne odbywa się zarówno w sposób planowy, jak i doraźny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu i mało inwazyjnych technologii wszystkie zabiegi chirurgiczne są wykonywane przy minimalnym urazie zdrowych struktur i maksymalnych wynikach klinicznych.

 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl