Usuwanie modzeli – jakie produkty należy mieć w gabinecie

Z problemem modzeli mierzy się duża grupa pacjentów. Choć nagniotki te nie powodują dolegliwości bólowych, to wpływają na defekt kosmetyczny, co wpływa na komfort pacjentów. Modzele usuwa się podczas pedicure leczniczego. Jednak oprócz produktów niezbędnych do tego zabiegu, podolog musi skorzystać także z kilku akcesoriów i preparatów, konieczny przy usuwaniu nagniotków. Jakie są najczęstsze przyczyny modzeli? Co zalecać pacjentom? Jakich produktów używać do usuwania modzeli? 

Modzele – najczęstsze przyczyny nagniotków

Modzele to nagniotki, tworzące się pod wpływem nadmiernego nacisku, wywieranego na skórę stóp. Sytuacji tej sprzyja źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne (wywiera nacisk) lub z cienką podeszwą (stopa niemal bezpośrednio uderza o podłoże, co również powoduje zwiększony ucisk naskórka). 

Co istotne, modzele mogą pojawiać się również w sytuacji, gdy pacjenci noszą zbyt luźne obuwie. W związku z tym, podstawowym zaleceniem profilaktycznym dla wszystkich pacjentów z tendencją do modzeli, jest dobór odpowiedniego obuwia. 

Inne przyczyny nagniotków:

  • nadwaga/otyłość,
  • ciąża,
  • wady postawy,
  • choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza cukrzyca lub RZS. 

Przyczyną modzeli mogą być również deformacje w obrębie stóp lub palców – tu pojawia się po stronie podologa konieczność dopasowania odpowiedniej wkładki bądź innego odciążenia. 

Usuwanie modzeli – jakie produkty są niezbędne przed zabiegiem?

Usuwanie modzeli przebiega w trakcie tzw. pedicure leczniczego. Dlatego, tak jak przy każdym tego typu zabiegu, należy zacząć od oczyszczenia skóry stóp. Do tego celu można użyć specjalnych środków oczyszczająco-zmiękczających w postaci spray’u, jak np. spray TTseptPreparat pomaga szybko oczyścić skórę, jednocześnie ją zmiękczając (ma właściwości keratolityczne), czym przygotowuje naskórek do dalszej części zabiegu. 

Dla zmiękczenia skóry stóp, można wykonać również kąpiel, z użyciem płynu do kąpieli. Preparaty te, zwykle zawierają składniki nawilżające i odżywiające skórę oraz są przyjemnym elementem dla pacjentów. 

Usuwanie modzeli – co jest potrzebne w trakcie zabiegu?

Po odpowiednim przygotowaniu naskórka, przychodzi czas na usunięcie nagniotków. Najważniejszym etapem jest opracowanie naskórka z wykorzystaniem frezarki wraz z odpowiednią nakładką. 

 

Frezy z węglika spiekanego

Modzele można skutecznie usunąć wykorzystując do tego np. frez z węglika spiekanego Kristall. Nakładka ta ma równoległe cięcia, co powoduje, że idealnie sprawdza się do usuwania modzeli. Frez wykonany jest z jednego z najbardziej odpornych materiałów – węglika spiekanego i nadaje się zarówno do dezynfekcji jak i sterylizacji. 

Frezy diamentowe

Elementy tnące we frezach diamentowych wykonane są z opiłków diamentowych, tworzących charakterystyczny nasyp. 

Frez CD 4369 Busch posiada najgrubszy z dostępnych nasypów diamentowych, co wpływa m.in. na szybsze tempo pracy i możliwość usunięcia nawet najbardziej zgrubiałego naskórka. 

Frezy te pokryte są również kilkoma warstwami pyłu diamentowego, co z kolei wpływa na ich jakość i odporność. Wszystkie frezy od Busch wykonane są z bezpiecznych materiałów, nadają się do dezynfekcji i sterylizacji. 

Usuwanie modzeli – co stosować na zakończenie zabiegu?

Na zakończenie zabiegu warto zaaplikować w skórę pacjenta Podo-fluid od Podopharm. Preparat ten łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie. W swoim składzie posiada m.in. pantenol (łagodzi podrażnienia, nawilża), alantoinę (przyspiesza gojenie naskórka, łagodzi podrażnienia, nawilża) oraz olejek z drzewa herbacianego o działaniu oczyszczającym i chroniącym przed patogenami. 

Po zabiegu można zastosować również maskę, np. Podopharm SKINFLEX z mikrosrebrem. Preparat dodatkowo zawiera olej bawełniany, masło shea, lanolinę oraz pantenol i witaminę E. 

Dzięki temu silnie nawilża, działa higroskopijnie i łagodzi podrażnienia. W masce znajduje się również mocznik o 10% stężeniu, działający zmiękczająco na naskórek. 

Usuwanie modzeli – zalecenia dla pacjentów

Rolą podologa, poza usunięciem modzeli, jest przede wszystkim rozpoznanie przyczyny ich występowania oraz dobór terapii. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu nagniotków, należy udzielić pacjentom wskazówek co do doboru odpowiedniego obuwia. Do samodzielnego stosowania, warto polecić im również zmiękczającą tynkturę oraz w razie potrzeby – dopasować wkładkę ortopedyczną. Należy także udzielić pacjentowi wskazówek co do właściwej pielęgnacji skóry stóp.