Kim jest podolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kim jest podolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Żyjemy w czasach, które pozwalają nam na świadome, racjonalne podejmowanie decyzji dotyczących naszego ciała. Niegdyś nie przykładano tak wielkiej wagi do dbania o zdrowe i sprawne ciało. Tym bardziej nie koncentrowano się na tak wielu kwestiach estetycznych, jak obecnie.

Świadomi tego, jak ważna jest dobra forma staramy się odżywiać zdrowo, systematycznie dbać o swoje ciało i reagować, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Jednym ze specjalistów, którzy w ostatnich latach coraz częściej włączają się w opiekę nad codziennym życiem wielu z nas jest podolog.

Czym zajmuje się podologia?

Podologia jest dziedziną związaną z chorobami i schorzeniami stóp. Warto podkreślić, że wbrew obiegowej opinii podolog nie jest lekarzem, a kosmetologiem. Coraz częściej jednak osoby specjalizujące się w zakresie podologii nawiązują współpracę z lekarzami, np. chirurgami lub dermatologami. Najczęściej powstają wówczas całe kliniki podologiczne, w których pacjenci mogą otrzymać kompleksową pomoc. 

Kiedy udać się po pomoc do podologa?

Podologia to stosunkowo wąska dziedzina, jednak zakres działań podologów obejmuje pomoc zarówno w lekkich schorzeniach stóp, jak i w poważniejszych przypadkach. Najczęstszymi dolegliwościami z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów podologicznych jest wrastający paznokieć. Podologia zajmuje się również powszechnie występującą grzybicą stóp, a także pękającymi piętami. Latem szczególnie często u podologa pojawiają się kobiety, które w warunkach domowych nie mogą poradzić sobie z przesuszonymi piętami, których skóra z czasem zaczyna boleśnie pękać. Często kierują się po pomoc dopiero, gdy skóra na piętach jest głęboko zraniona, co sprawia ból przy stawianiu każdego kroku.

W takim przypadku oczywiście podolog zleci odpowiednie leczenie, warto jednak pamiętać, że podologia ma sprawdzone sposoby na zadbane i przede wszystkim zadbane stopy. Specjalista z zakresu podologii podczas wizyty prezentuje m.in. techniki masażu, sposoby wcierania odpowiednich kremów i wiele innych działań, które pacjenci mogą wykonywać samodzielnie, dbając o swoje stopy każdego dnia. Podologia zajmuje się również tak powszechnym problemem jak nawracające odciski. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością często nie wiedzą, że już po jednej wizycie u profesjonalnego podologa mogą pozbyć się tak dokuczliwego i bolesnego problemu.

Zobacz również:

Poważne schorzenia

Wśród wielu częstych i stosunkowo niegroźnych schorzeń stóp pojawiają się również znacznie poważniejsze problemy. Podologia zajmuje się także leczeniem tzw. stopy cukrzycowej. Jest to bardzo groźne następstwo cukrzycy, które wywołuje charakterystyczne zmiany na stopach. Choroba ta sprawia, że tkanki w obrębie stóp są niedostatecznie ukrwione, a włókna nerwowe często ulegają uszkodzeniu. W związku z tak poważnymi zmianami pacjenci nie odczuwają bólu, nie reagują więc na poważne rany stóp, pękającą skórę itp.

Podologia wyróżnia również znacznie poważniejsze zmiany związane ze stopą cukrzycową, jak zniekształcenia wywołane zwiększonym obciążeniem chorej stopy. Mogą to być tzw. koślawe paluchy, uwypuklenia i zgrubienia występujące na dolnej części stopy, rozległe odciski i owrzodzenia. Podologia pozwala na odpowiednie reagowanie i rozpoczęcie leczenia stopy cukrzycowej. Świadomość ryzyka wystąpienia takiego schorzenia powinna być wśród osób chorych na cukrzycę jak największa, ponieważ zbyt późne podjęcie leczenia lub wdrożenie nieodpowiednich działań leczniczych może skutkować nawet amputacją kończyny. Z tego powodu również niezwykle istotne jest sprawdzenie kompetencji podologa, do które udaje się osoba ze zmianami mogącymi wskazywać na stopę cukrzycową. 

Metody przeprowadzania badania

Mimo, że podologia nie jest dziedziną medycyny, a kosmetologii, wiele osób odczuwa swoisty lęk przed wizytą u podologa. Z jednej strony związany jest z obawami, które pojawiają się zwykle, gdy zauważamy na ciele niepokojące zmiany. Z drugiej, nie każdy czuje się komfortowo rozmawiając (a tym bardziej poddając się badaniu) na temat schorzeń stóp, które na co dzień zazwyczaj jesteśmy w stanie ukryć przed obcymi ludźmi. Jak zatem wygląda standardowa wizyta w gabinecie podologicznym?

Kim jest podolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Kim jest podolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Jak w przypadku większości innych wizyt związanych ze stanem zdrowia, podologia przewiduje w pierwszym etapie zebranie wywiadu dotyczącego trybu życia pacjenta i ewentualnych kontuzji. Następnie chory proszony jest o zdjęcie butów i przyłożenie stóp do specjalistycznej maty, która bardzo dokładnie skanuje stopy i przesyła obraz do komputera. Zebrane dane prezentują m.in. typowy chód pacjenta, miejsca bardziej lub mniej obciążone, wyznacza środek ciężkości. W kolejnym etapie podolog sprawdza ruchomość stawów i napięcie mięśniowe.  

Podologia stanowi coraz popularniejszą dziedzinę kosmetologii. Nic dziwnego, zważywszy na fakt, że stopy noszą nas przecież przez całe życie. Utrzymanie ich w dobrej formie, zadbanie o regenerację i odpowiednią pielęgnację stóp to niezwykle ważny czynnik wpływający na komfort codziennego życia. Zadbane, zdrowe, nawilżone i pięknie wyglądające stopy to również wspaniały atrybut kobiecego ciała, a każda kobieta pragnie przecież czuć się i wyglądać pięknie.