Czy warto kupić dziecku trampolinę?

Na rynku dostępnych jest bogaty asortyment wszelkiego typu trampolin https://przystansklep.pl/. Produkty te różnią się między sobą rozmiarem, akcesoriami, jakością wykonania czy ceną. Trampoliny ogrodowe przeznaczone są do zabawy dla dzieci, jednakże używane są również przez osoby dorosłe. Trampolina nie ma ograniczeń wiekowych, może więc korzystać z niej osoba w każdym wieku, warto jedynie zwrócić uwagę na maksymalnie dopuszczalny ciężar użytkownika. Decydując się na zakup trampoliny, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Jeśli natomiast nie jesteśmy jeszcze do końca przekonani czy taki sprzęt będzie odpowiedni dla naszej pociechy, dowiedzmy się jakie korzyści niesie ze sobą użytkowania tej ogrodowej zabawki.

Jaką właściwie trampolinę dla dziecka wybrać?

To, jaki sprzęt wybierzemy, zależy głównie od tego, kto będzie go użytkował. Trampolina https://przystansklep.pl/parki-zabaw-dla-dzieci-zewnetrzne/ z przeznaczeniem dla małego dziecka powinna mieć odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące pełne bezpieczeństwo malucha. Może to być na przykład wewnętrzna siatka zabezpieczająca, która ochroni dziecko przed uderzeniem o elementy trampoliny czy wypadnięciem z niej. Innymi kryteriami będziemy kierować się w trakcie kupna trampoliny dla nastolatka czy osoby dorosłej. Przy tworzeniu modeli dla dzieci, szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo sprzętu oraz jego ładną kolorystykę. Trampoliny dziecięce charakteryzują się wysoką jakością wykonania i posiadaniem siatek zabezpieczających. Warto również zastanowić się, jaki rozmiar trampoliny będzie dla nas najodpowiedniejszy. Jeśli ze sprzętu będzie korzystać tylko jedno dziecko, wówczas możemy wybrać małą trampolinę, mieszczącą się do każdego ogródka. Jeśli natomiast trampolinę będzie użytkować parę dzieci czy cała rodzina, wówczas dobrze jest zakupić sprzęt pokaźnych rozmiarów, na którym jednocześnie będzie mogło bawić się kilka dzieci. Mała powierzchnia w zabawie może być niebezpieczna dla naszych pociech, nie powinny one wpadać na siebie, podczas zabawy co grozi wypadkiem. Duże trampoliny są uniwersalne, mogą być więc używane także przez osoby dorosłe. Jeśli trampolinę kupujemy młodszym dzieciom, wówczas dobrym rozwiązaniem jest model z drabinką, ułatwiającą wchodzenie i schodzenie ze sprzętu.

Dlaczego warto kupić trampolinę?

 Rodzice często obawiają się takiego zakupu, moją się, iż ich pociechy zrobią sobie krzywdę na trampolinie. Nie mają jednak pojęcia, jak wiele korzyści wynika z używania niepozornej trampoliny. Regularne skakanie na trampolinie wpływa korzystnie na nasz organizm, powodują utratę wagi. Podczas skakania można bowiem spalić wiele kalorii, to doskonały sposób na mało aktywne, siedzące często przed komputerem dzieci, które mogą mieć problem z wagą. Niestety w dzisiejszych czasach coraz większa ilość dzieci cierpi na nadwagę. Na trampolinie ćwiczy całe ciało, wzmacniają się mięśnie ud, łydek, pośladków, ramion oraz brzucha. Pomaga ona trenować koordynację ruchową i równowagę. Zwiększa wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego, oprócz tego nie obciąża stawów czy kręgosłupa. Ćwiczenia na trampolinie to trening kardio, nieoceniony także da serca. Regularne użytkowania tego ogrodowego sprzętu wpływa pozytywnie na krążenie krwi.

Aby zabawa na trampolinie była całkowicie bezpieczna, należy pamiętać o ważnych zasadach:

 1. Dzieci do lat 6 powinny korzystać same z trampoliny, gdyż nie mają całkowicie rozwiniętego zmysły równowagi. Trudniej im kontrolować swoje skoki, aniżeli w przypadku starszego dziecka. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wypadków na trampolinie, kiedy dzieci mogłyby na siebie wpadać czy popychać się.
 2. W przypadku korzystania z trampoliny przez parę dzieci nie powinno się je nigdy zostawiać samych. Należy pilnować, aby nie skakały na siebie w niekontrolowany sposób.
 3. Nie należy wchodzić na sprzęt w butach czy śliskich skarpetkach. Najwygodniej skacze się boso.
 4. Na trampolinie bezsprzecznie powinien obowiązywać zakaz jedzenia, picia czy żucia gumy. W trakcie skoków mogłoby dojść do połknięcia gumy.
 5. Dobrze jest zwracać uwagę dziecku, aby skakało w samym środku maty.
 6. Dzieciom nie wolno jest wykonywać na trampolinie salt czy skakać na główkę.
 7. Nie mogą także zeskakiwać z innych przedmiotów na trampolinę bądź odwrotnie.
 8. Dzieciom należy zabronić rzucać się na siatkę zabezpieczającą, która mogłaby się zerwać, co doprowadziłoby do upadku.
 9. Na trampolinie nie powinny znajdować się niepotrzebne przedmioty.
 10. Podczas zabawy dzieci nie mogą mieć na sobie biżuterii.
 11. Po skończonej zabawie, dzieci nie mogą zeskakiwać z trampoliny, mogą natomiast korzystać ze specjalnej drabinki. Warto uczyć maluchy schodzenia tyłem.
 12. Warto uczyć dzieci bezpiecznego skakania poprzez lądowanie na delikatnie ugiętych nogach, dzięki czemu możliwa jest lepsza kontrola skoków.

Ile wyniesie nas konserwacja oraz eksploatacja trampoliny?

Należy pamiętać o właściwej konserwacji trampoliny, tylko dzięki temu będzie ona bezpieczna dla swoich użytkowników i będzie służyła im przez wiele lat. Taki sprzęt trzeba koniecznie regularnie czyścić, używając do tego celu gąbkę i ciepłą wodę. Trzeba również pamiętać o regularnych przeglądach, a zużyte części od razu wymieniać na nowe.