Jakie pkd ma myjnia bezdotykowa?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wybór właściwego numeru PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Sprawdzamy, jaki numer należy wybrać zakładając myjnię bezdotykową.

Czym jest PKD?

Jakie pkd ma myjnia bezdotykowa?PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jego określenie jest, zgodnie z ustawą, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy już na etapie zakładania działalności gospodarczej, czyli podczas wypełnianiu druku CEiDG lub sporządzania umowy spółki kapitałowej. Niemniej jednak myjnia bezdotykowa zazwyczaj działa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, zatem numer PKD należy wybrać wypełniając druk CEiDG. Wybór właściwego kodu PKD jest bardzo istotny z kilku powodów. Przede wszystkim pełni on rolę pomocową w tworzeniu różnego rodzaju sprawozdań czy raportów o charakterze statystycznym. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niepotrzebne, jednak każdy przedsiębiorca lubi zaglądać w statystyki, w szczególności te, które dotyczą jego branży lub branż pokrewnych czy współpracujących. Co więcej, na przedsiębiorcy, który dokona niewłaściwego wyboru kodu PKD, ciąży odpowiedzialność karna, zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. O statystyce publicznej. Jeszcze bardziej dotkliwy może okazać się fakt, iż z związku z niewłaściwym wyborem kodu PKD urząd skarbowy może w trakcie przeprowadzanej kontroli zakwestionować koszty uwzględnione jako podatkowe. Wiąże się to z faktem, iż kosztem podatkowym są jedynie te, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku, gdy profil działalności (zgodny z wybranym PKD) nie odpowiada tej rzeczywiście prowadzonej, urzędnicy mają prawo zakwestionować niektóre koszty. Przedsiębiorca może również starać się o różnego rodzaju dotacje i dofinansowanie, których przyznanie często zależne jest od profilu działalności. Profil ten określony jest właśnie na podstawie kodu PKD, a nie własnych opinii przedsiębiorcy.

Zobacz także:

 

PKD dla myjni bezdotykowej

Jeżeli wiemy już, dlaczego wybór właściwego PKD jest istotny, skupmy się na konkretnym kodzie dla myjni bezdotykowej. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z klasyfikacją PKD doskonale wie, że wybór numeru nie jest prosty. Chodzi bowiem o zakres usług, jakie będzie oferowała myjnia bezdotykowa. Generalnie przyjęło się, że myjnia bezdotykowa obsługuje głównie pojazdy czterokołowe. Wtedy też za prawidłowy należałoby uznać kod 45.20.Z – konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Oczywiście myjnia bezdotykowa nie oferuje usług naprawy, lecz właśnie konserwacji samochodów. Polega ona na myciu i polerowaniu. Niemniej jednak możemy zdecydować o otworzeniu myjni także dla motocykli i innego rodzaju pojazdów. Wtedy też właściwym będzie kod 9609Z, podklasa 9609.13 – usługi samoobsługowych maszyn na monety, gdzie indziej niesklasyfikowane. Tutaj jednak musimy uwzględnić, że klient będzie mógł zapłacić za usługę jedynie monetami, które wrzucane będą do specjalnej maszyny. Jak więc wybrać właściwe PKD? Dla osób, które nie są do końca pewne swojego wyboru, pomocna może okazać się wyszukiwarka kodów PKD, która udostępniona jest na stornie Rządu. Tam też możemy sprawdzić, czy nasza działalność kwalifikuje się pod dany kod PKD.

Więcej usług w jednym

Właściciele myjni bezdotykowych bardzo często decydują się również świadczyć dodatkowe usługi w ramach prowadzenia tej samej działalności. Przykładem jest sprzedaż napojów z automatu, który usytuowany jest bezpośrednio przy myjni. Kierowcy, szczególnie w upalne dni, chętnie skorzystają z takiej opcji, a myjnia dodatkowo zarobi. Niemniej jednak należy pamiętać, że sprzedaż napojów czy dodatkowych akcesoriów samochodowych nie podlega pod ten sam kok PKD, co myjnia bezdotykowa. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Nie pozostaje nic innego, jak wybrać więcej, niż jeden kod PKD. Nie można o tym zapomnieć w momencie zakładania działalności. Jeżeli zaś zdecydujemy się w późniejszym czasie wprowadzić dodatkowe usługi, możemy uzupełnić naszą działalność o nowe kody PKD. W jaki sposób należy to zrobić? Na tym samym formularzu CEiDG, na podstawie którego zakładana jest nowa działalność gospodarcza. Formularz ten należy wypełnić po raz pierwszy z odpowiednimi kodami lub ewentualnie uzupełnić po czasie. Nie zapomnijmy o tym, gdyż nie jest przecież logicznym fakt, iż na myjni bezdotykowej będziemy świadczyć dodatkowe usługi. W razie jakichkolwiek problemów korzystne może okazać się skorzystanie z pomocy prawnika bądź doradcy biznesowego, który pomoże dobrać właściwy kod PKD. Pamiętajmy, że jego odpowiedni dobór jest bardzo istotny, ale zlekceważenie tej kwestii może nieść za sobą przykre konsekwencje w przyszłości. Wybór właściwego kodu PKD może okazać się także kluczowy, jeśli przedsiębiorca stara się o dotację na założenie działalności gospodarczej, na przykład z Urzędu Pracy. Błędne oznaczenie PKD może skutkować nawet odmową lub koniecznością zwrotu pożyczonych na rozpoczęcie działalności środków.