Jak prowadzić księgowość?

Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często kojarzy się nam z opłatami, jakie będziemy musieli ponieść w celu opłacenia księgowości. Biuro rachunkowe w pełni pozwoli nam skupić się na prowadzeniu firmy, a kwestie podatkowe oraz fakturowe będziemy mogli wydelegować im w 100%. Co jednak gdy zdecydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości?


Internetowe kursy księgowości

Pierwszym krokiem, który pozwoli nam zostać pełnoprawny księgowym naszej firmy, są internetowe kursy księgowości. To właśnie podczas nich dowiemy się o najważniejszych regułach oraz prawach, które są powiązane z branżą księgowości. Dzięki temu będziemy mogli spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Ponadto księgowość szkolenia online to również możliwość wykonania ćwiczeń praktycznych, które będą symulacją codziennych prac księgowych. Dzięki temu nie zostaniemy od razu wrzuceni na głęboką wodą, a raczej powoli wprowadzeni w coraz bardziej skomplikowane tematy.
Internetowe kursy księgowości oczywiście wiążą się z pewnym wydatkiem, ale warto mieć na uwadze, że wiedza, która się w nich znajduje, będzie niezbędna. Kursy są prowadzone przez praktyków w wieloletnim doświadczeniem, którzy nie tylko przekażą wiedzę o prawach i obowiązkach. Na szkoleniach online bardzo często poruszane są kwestie związane z najczęstszymi błędami księgowych. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.


Założenie działalności gospodarczej

Jeżeli księgowość szkolenia online przekazały nam wszelką potrzebną wiedzę w tym temacie, przyszła pora na założenie działalności gospodarczej. Jest to bardzo często historyczny moment dla nas, ponieważ od tego momentu sami będziemy dowodzić naszym statkiem. Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie złożenie wniosku o zarejestrowanie firmy do CEIDG. Dzięki temu będziemy mogli widnieć na liście wszystkich firm w Polsce. We wniosku znajdziemy pole, które będziemy musieli wypełnić danymi naszej firmy księgowej. Co jednak zrobić w przypadku, gdy sami chcemy sobie prowadzić nasze usługi księgowe? Pole powinno zostać puste.

Czytaj także:

Kiedy samodzielne prowadzenie księgowości ma sens? Biuro rachunkowe powinniśmy zatrudniać tylko w przypadku firm, które posiadają co najmniej kilkunastu pracowników. Wiążę się to z wieloma formalnościami. Usługi księgowe warto samodzielnie wykonywać w momencie, kiedy nasza firma jest jednoosobowa lub pracuje w nich zaledwie kilku pracowników. Wtedy z całą pewnością będziemy mogli zastąpić profesjonalne biuro rachunkowe.


Czy posiadanie programu księgowego jest konieczne?

Profesjonalne biuro rachunkowe nie może obyć się bez programu księgowego. Będzie miał on za zadanie przede wszystkim ułatwić pracę księgowego. Dostęp do takiego programu powinniśmy zakupić również my, ponieważ w wielu sytuacjach może on nas uratować z opresji. Jakie funkcje powinien posiadać program do księgowości?:

  • ewidencja wyposażenia;
  • ewidencja środków trwałych;
  • kilometrowy przebieg pojazdów;
  • rejestry VAT;
  • możliwość wystawiania i gromadzenia faktur.

Są to najważniejsze funkcje, które powinien posiadać profesjonalny program. Usługi księgowe to znacznie więcej elementów, nad którym trzeba mieć kontrolę. Przede wszystkim, program księgowy powinien charakteryzować się także intuicyjnym interfejsem. Dzięki niemu będziemy mogli bez problemu znaleźć interesujące nas funkcje. Przed samym zakupem programu zawsze warto skorzystać z darmowego okresu próbnego, dzięki któremu będziemy mogli dobrze poznać testowane oprogramowanie.


Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Na samym końcu pozostaje pytanie, czy warto samodzielnie prowadzić księgowość? Część przeciwników stwierdzi, że profesjonale biuro rachunkowe oferuje znacznie bezpieczniejsze rozwiązania. Ponadto doskonale znają prawo podatkowe i nie powinni mieć z nim żadnych problemów. Z drugiej strony są zwolennicy takiego rozwiązania. Uważają, że jak najbardziej można prowadzić usługi księgowe dla naszej firmy. Będzie się to wiązało z oszczędnością nawet kilkuset złotych miesięcznie, które będziemy mogli przeznaczyć na rozwój firmy.
Należy jednak pamiętać o tym, że internetowe kursy księgowości to jedynie początek naszej drogi w tej branży. Potrzeba lat doświadczenia, aby poznać wszystkie zawiłe szczegóły, które nie zawsze są jasne. Ponadto musimy pamiętać, że samodzielna obsługa księgowości jest związana z czasem, który będziemy musieli na nią poświęcić. Bez niego niestety znacząco rosną szanse na to, że popełnimy kosztowny dla nas błąd, który może zostać wychwycony przez urzędników.

Dosyć często spotykaną poradą wśród osób, które chcą samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, jest znalezienie zaprzyjaźnionego biura rachunkowego. Dzięki temu będziemy mogli czerpać wiedzę z najlepszego źródła informacji. Już po kilku miesiącach regularnego pozyskiwania wiedzy będziemy znacznie wyżej pod kątem naszego doświadczenie w tym zakresie. Nie jest to z pewnością łatwa droga, ale w dłuższej perspektywie czasu może przynieść bardzo duże profity dla prowadzonego przedsiębiorstwa.