Kto nie marzy o tym, by po długim dniu pracy odpocząć w domu wybudowanym i zaprojektowanym według własnej fantazji? Niewielu się takich znajdzie. Obecnie bardzo atrakcyjną formą osiedlenia się w jakimś miejscu jest poszukanie działki na sprzedaż w Szczecinie. Jeśli zsumuje się koszty i robociznę, niejednokrotnie wyjdzie o wiele taniej, niż w przypadku kupionego przez siebie domu (który oczywiście też ma swoje zalety). Jedyna, drobna wada: trzeba trochę poczekać, ale cierpliwość się opłaca. Kiedy już znajdziemy się w domowych pieleszach, których powstaniu przyglądaliśmy się z rosnącą dumą, będziemy wreszcie czuli, że jesteśmy u siebie. Działki na sprzedaż znaleźć można zarówno na przedmieściach, jak i w miejscowościach graniczących z większymi aglomeracjami. Zakupić je można także w mieście, aczkolwiek ceny są wysokie, przedsiębiorcy bardzo chętnie je bowiem wykupują. Najlepiej wybrać więc taką lokalizację, z której łatwo będzie docierać do miejsc przeznaczenia.
Czy działki na sprzedaż muszą być drogie?
Nie, zazwyczaj nawet są dość tanie. Można również spróbować zakupić działkę rolną i spróbować ją odrolnić, aczkolwiek jest to proces czasochłonny, dwuetapowy. Często trzeba zmienić miejscowy plan zagospodarowania. Aczkolwiek jeśli komuś się nie spieszy, może to wykorzystać i w ten sposób.Zakup działki na sprzedaż to również fantastyczna lokata na przyszłość. Ceny ziemi co jakiś czas idą w górę, nigdy nie tracą na swojej wartości, można na tym zyskać. Czasami to lepsza opcja niż lokata w banku, aczkolwiek tutaj trzeba rozważyć plusy wynikające z bankowości. Działkę można zostawić w testamencie dzieciom albo wnukom, które później mogą ją odsprzedać z korzyścią – albo wybudować sobie tam dom lub nawet założyć gospodarstwo rolne. Nikt nie powiedział, że trzeba całe życie mieszkać w mieście! Z drugiej strony, jeśli kupimy ziemię na terenie aglomeracji, jej wartość także bardzo szybko wzrośnie, a przedsiębiorcy będą ścigać się w ofertach kupna. Działki na sprzedaż można zagospodarować według własnego widzimisię (po dokonaniu wszystkich formalności, ma się rozumieć). Należy też pamiętać, że jeśli kupujemy taką, którą będziemy chcieli wydzierżawić, czeka nas sterta dokumentów do wypełnienia. Jednak jeśli chcemy, by nasza ziemia na nas zarabiała, trzeba przejść tę urzędniczą drogę. W efekcie opłaci się nam to dużo bardziej, niż pierwotnie mogliśmy sądzić.O działkę warto się targować. Sprzedający może zejść z ceny na taką, która będzie nas satysfakcjonowała. Nie wolno nam jednak traktować zakupu w sposób pogardliwy, twierdzić, że jest wyjątkowo zaniedbana. Sprzedawca może się obrazić, a to zmniejszy nasze szanse na korzystną transakcję.Obecnie podaż na wsiach przekracza popyt, toteż nie będziemy długo szukali. Warto jednak rozglądać się po różnych gminach i miejscowościach, żeby mieć szerszy ogląd na sprawę. Czasami warto zakupić na przykład ruinę, która jednak będzie uzbrojona. Nie będzie tam trzeba wtedy montować przyłączy, co oszczędzi nam dodatkowych kosztów i czasu. Można poszukać wsparcia zawodowca, który oceni, jaką działkę najlepiej wybrać.No właśnie – tutaj pojawia się pytanie. Wiadomo, im większa, tym więcej będziemy mogli na niej postawić. Nie tylko dom, ale również ogród, może nawet stworzymy sobie jakieś małe poletko pod uprawy (jeśli posiadamy maszyny rolnicze, rzecz jasna). Trzeba zwrócić też uwagę na rodzaj gleby, istotne będzie to przy podpiwniczeniu czy instalacji oczyszczalni ścieków.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie działki?
Na sąsiedztwo. Często bowiem zdarza się tak, że ludzie kupują ziemię w pobliżu jakiegoś dużego zakładu, a później przeszkadza im hałas. Kryterium niskiej ceny może bowiem oznaczać, że będziemy musieli znosić pewne niedogodności. Czasami lepiej zapłacić więcej, niż później pisać petycje z prośbą o zlikwidowanie budynku obok. Raz, że nikt tego nie posłucha, dwa, że będzie to dla nas dodatkowy problem. Trzeba również przyglądać się, czy nasza działka nie będzie znajdować się przy autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Co prawda niektóre są oddzielone ekranami tłumiącymi, ale nie wszystkie. Wiele wsi położonych jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrad, co dla mieszkańców bywa uporczywe. Musimy też sprawdzić, czy budowa takowej nie jest przypadkiem w okolicy planowana. Kolejna rzecz – sprawdźmy, działki na sprzedaż, które przeglądamy, nie znajdują się na terenach zalewowych. To średnia przyjemność wybudować dom, który rzeka – po większym deszczu – od razu nam podmyje.Dobrze jest sprawdzić też, jaki mamy dojazd do działki na sprzedaż, którą wybieramy. Wiadomo, najbardziej atrakcyjna będzie taka, do której prowadzi droga asfaltowa. Nie zawsze możemy sobie jednak na to pozwolić, toteż w dalszej kolejności upewnijmy się, czy jest chociaż utwardzona żwirem. Ta wiedza przyda się nam zwłaszcza w zimie oraz wiosną i jesienią, kiedy pojawi się śnieg lub błoto. Dbałość o stan dróg leży w rękach zarządcy gminy, dlatego też nie bójmy się poprosić o remont drogi dojazdowej, jeśli jest ona w kiepskim stanie.