Ile kosztuje wynajęcie autolawety?

Ile kosztuje wynajęcie autolawety? Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami, w których musimy wynająć lawetę lub przyczepę. Gdyby ktoś miał taką potrzebę, oczywiście najpierw zadałby sobie pytanie, ile kosztowałaby taka usługa. Po pierwsze, określi to kilka czynników. Długość wynajmu, ładowność lub wyposażenie (w przypadku przyczepy). Warto przyjrzeć się bliżej, z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeśli chcemy wynająć przyczepę.

Co określi koszt wynajmu przyczepy?

Koszt wynajmu przyczepy i naczepy zależy w dużej mierze od takich czynników jak gabaryty, dopuszczalna waga całkowita oraz długość wynajmu. Oczywiście cena będzie się również różnić w zależności od regionu Polski, w którym znajduje się wypożyczalnia. Jeśli ktoś wynajmuje regularnie, najemcy zazwyczaj będą też starali się zaoferować atrakcyjną cenę. Stali klienci mogą faktycznie liczyć na atrakcyjne oferty firm wynajmujących przyczepy. Należy pamiętać, że chociaż przyczepa i przyczepa są powszechnie rozumiane jako ten sam pojazd, to w rzeczywistości są to dwie różne opcje. Przyczepa to platforma ładunkowa podobna do przyczepy, a przyczepa to platforma zintegrowana z kokpitem służąca do prowadzenia takich pojazdów.

Jakie koszty wynajmu musimy wziąć pod uwagę?

Koszt przyczepy lub naczepy zależy w dużej mierze od czasu trwania naszego wynajmu pojazdu. Oczywiście im dłuższy czas, tym więcej płacimy. Możemy jednak liczyć się z tym, że im dłuższy wynajem, tym niższa cena za dobę. Większość firm wynajmujących przyczepy, czyli pojazdy gotowe do transportu, wymaga od 250 do 350 zł za dobę. W przypadku dłuższych okresów wynajmu możesz skorzystać z niższych stawek za dobę. Jeśli ktoś chce zdecydować się na wynajem długoterminowy na tygodnie lub nawet miesiące, jest taka możliwość i oczywiście można liczyć na możliwe opcje negocjacji ceny. Alternatywnie takie pojazdy można również wypożyczyć na godziny. Zazwyczaj wynajęcie przyczepy na kilka godzin bez kierowcy kosztuje około 150 zł za cztery godziny. Większość z tych firm nie tylko wynajmuje pojazdy bez kierowców, ale ma również możliwość holowania. W przypadku dużych miast opłata za holowanie wynosi zwykle około 100 zł, niezależnie od przejechanych kilometrów. Jeśli jednak laweta jest organizowana poza miastem, należy wziąć pod uwagę koszt przejechanego kilometra, a każda firma ustala indywidualnie stawkę. Można jednak spodziewać się wydania około 2 zł za przejechany kilometr.

Ile kosztuje wynajęcie autolawety?
Ile kosztuje wynajęcie autolawety?

Jeśli ktoś będzie chciał zdecydować się na wypożyczenie przyczepy zamiast przyczepy, będzie musiał liczyć się z kosztem o nieco innym kształcie. W takim przypadku cena wynajmu będzie zależeć głównie od długości i pojemności naczepy. Za przyczepę o długości 5 metrów i ładowności powyżej 2 ton zapłacisz około 170 zł za dobę. Z przyczepą o ładowności 9 metrów i ładowności 3 ton będzie o 100 zł wyższa. W przypadku niewielkich przyczep, które umożliwiają przewóz samochodu lub małej maszyny, można nawet znaleźć oferty na wynajem za mniej niż 100 zł za dobę. Koszty wynajmu zależą przede wszystkim od rozmiaru, ale także od takich kwestii, jak ładowność czy dodatkowe wyposażenie, takie jak wiązania czy wciągarki. Wypożyczając przyczepę należy również wziąć pod uwagę, że firma dostarczająca przyczepę musi wpłacić kaucję, która jest zwracana, gdy przyczepa jest w dobrym stanie.

Jednak nie tylko na kosztach wynajmu musimy się skupić. Musisz także zastanowić się, jakie są wymagania dla kierowców korzystających z przyczepy lub przyczepy. Z przyczepą można jeździć wyłącznie na prawie jazdy klasy B, niezależnie od ładowności. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wypożyczalnia jako warunek może określić wiek kierowcy (np. 25) oraz 3 lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. W przypadku przyczepy możesz zapłacić mniejszy czynsz, ale musisz liczyć się z tym, że potrzebujesz również pojazdu zdolnego do holowania tego typu przyczepy, a także potrzebujesz prawa jazdy B+E, jeśli Twoje całkowite waga jest większa niż 3 lub 5 ton, ale mniejsza niż 7 ton. Jeśli będzie więcej niż 7 ton, to wymagania będą w tym przypadku wyższe, ponieważ do prowadzenia takiego zestawu potrzebne jest prawo jazdy klasy C, taka dzierżawa wejdzie w grę.