Tapety- nietypowe zastosowania

Po latach zapomnienia tapety wracają do łask. Magazyny wnętrzarskie i dekoratorzy prześcigają się w coraz to nowych, bardziej szalonych pomysłach. I nie chodzi już nawet o fantazyjne wzory i eklektyczne połączenia. Fototapety i tapety trójwymiarowe, dające wrażenie głębi, to wszystko za mało. Dziś tapety stawiają na głowie wszystko co wiedzieliście o sztuce urządzania wnętrz.

Popularność zdobył już trend oklejania wzorzystą tapetą tylko jednej ściany. Później zaczęliśmy wyznaczać w ten sposób różne strefy użytkowe. Ostatnio tapeta zajmowała tylko kawałek ściany za telewizorem. Czym jeszcze możemy zadziwić osoby odwiedzające nasze mieszkanie?

Odważnym proponuję wytapetowanie sufitu. Jasne, nie nadaje się do tego dziecięca tapeta  w misie (chociaż jakby się nad tym zastanowić…). Wybierzmy jakąś wzorzystą, w wyrazistych kolorach. Niech to, co jeszcze do niedawna zdobiło Wasze ściany, znajdzie się ponad głowami. Można też przeciągnąć wzorzystą tapetę z jednej ściany na sufit, a resztę pomieszczenia pomalować delikatną, jasną farbą. Efekt będzie zniewalający. Jak już ochłoniemy z szału tapetowania, możemy spojrzeć na temat praktycznie. Proponuję zastosowanie tapety w kuchni. I to nad zlewem. Spokojnie, są na rynku odpowiednie produkty. Odpowiednio dobrana tapeta winylowa poradzi sobie z zachlapaniami. W razie potrzeby można ją spokojnie umyć i nie będzie śladu po wczorajszej imprezie. Jednocześnie zyskujemy niebanalny wygląd, którego nie dadzą nam tradycyjne kafelki. Skoro już jesteśmy w kuchni, spójrzmy uważniej na tak popularną w ostatnich latach wyspę. Półwysep również się nadaje. Ten nudny, bądź co bądź, element możemy nieco ożywić tapetując wszystko co znajdziemy poniżej blatu. Wasi goście będą oczarowani. Wyjdźmy z tej kuchni zanim wytapetujemy zlewozmywak. Kolejnym miejscem, w którym możemy wyżyć się artystycznie i tapeciarsko są schody wewnętrzne. Stopnie zostawiamy, na nich tapeta mogłaby nie wytrzymać. Mamy jednak do dyspozycji fronty schodów, które z reguły traktujemy po macoszemu. Ozdobienie ich kolorową tapetą jest bardzo ciekawym pomysłem na ożywienie wystroju i sprawienie by charakter wnętrza był mniej oczywisty.

Kolejnym sposobem na kreatywne wykorzystanie tapety do sypialni jest ozdobienie nią drzwi. Stary numer wraca dziś w nowej odsłonie. Z jednej strony możemy w ten sposób ukryć drzwi, jeśli pokryjemy je tym samym wzorem jaki jest na ścianie. Z drugiej możemy osiągnąć całkiem przeciwny efekt. Wystarczy pokryć tapetą tylko te drzwi. Co się za nimi kryje? Wejście do magicznego świata baśniowych przygód, a może rajska oaza spokoju i miejsce wypoczynku? To zależy już od Was. Jeżeli za kolorowymi drzwiami ukryty jest pokój dziecięcy, możemy jeszcze bardziej popuścić wodze fantazji. Tu również możemy położyć tę samą tapetę na wszystkich ścianach. Są jednak bardziej pomysłowe rozwiązania. Jednym z nich jest stworzenie kolorowego szlaczka z góry na dół, lub wzdłuż ściany. Być może przy samej podłodze, albo na wysokości wzroku Waszych pociech. To jest właśnie sposób na stworzenie wyjątkowego wnętrza. No i nie zapominajcie o suficie, np. w gwiazdki, albo chmurki. Ściany, sufity i drzwi to dopiero początek. Otwórzcie swoje umysły i serca dla decoupage’u. Ten tradycyjny polega na wycinaniu wzorów z papieru i przyklejaniu ich do różnych powierzchni w celu wykonania zdobienia. W podobny sposób możemy jednak wykorzystać wzorzystą tapetę. Jest ładna, służy do naklejania i zdobienia. Kto powiedział, że chodzi tylko o ściany?

Zaczynamy. Na pierwszy ogień idą półki. Tapetą oklejamy te wiszące i te w regałach. Od góry, od dołu, albo tylko ten cieniutki pasek od frontu. Nie ograniczajcie się. Kiedy ozdobimy półki, weźmy się za szafy. Do zdobienia nadają się wszystkie ich elementy. Choćby same nóżki. Jeżeli macie więcej materiału, pokryjcie nim drzwi. Albo tylko wnęki drzwi, a obramowania zostawcie nienaruszone. Albo na odwrót. To w końcu Wasza szafa. Możecie też zmienić szafę w pudełko z niespodzianką. Na pierwszy rzut oka zwykła stara szafa. Nic ciekawego. Ale w środku czeka całkiem inny świat. Wzorzyste kolorowe półki, albo ścianki, albo jedno i drugie. Wyobraźcie sobie ciężki poniedziałkowy poranek. Jest szaro i zimno za oknem, ale i tak trzeba zebrać się do pracy. Otwieracie szafę w poszukiwaniu ubrania, a tam tajemniczy ogród! Dzień od razu staje się lepszy. Skoro przy szafach jesteśmy. W wielu mieszkaniach znajdziemy dziś ogromne szafy z drzwiami przesuwnymi. Są niezwykle praktyczne. Można w nich zmieścić wszystkie ubrania, słonia, żyrafę i jeszcze jakieś dokumenty. Niestety z reguły nie prezentują się zbyt ciekawie, a wymiana drzwi jest dość droga i skomplikowana. Zamiast tego można odmienić ich wygląd, zgadliście, tapetą. Taki sposób będzie szybszy i tańszy, a nowy wystrój nie będzie ograniczał się tylko do oferty producentów oklein. Dekoratorzy wnętrz i miłośnicy własnoręcznego ozdabiania wszelkich przedmiotów wprowadzają nas w całkiem nowy świat. Świat, w którym wytapetować można wszystko. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.