Jak zrobić drzwi przesuwne

Kiedy Remontujemy lub urządzamy dom, lub mieszkanie, bardzo rzadko myślimy o tym, czy aby na przykład nie zmienić drzwi. Nie chodzi tutaj wcale o drzwi zewnętrzne do naszego domu lub mieszkania, tylko chodzi o drzwi wewnętrzne. W 90% polskich domostw dominują klasyczne drzwi skrzydłowe, jednak oprócz takiego wariantu, możemy montować również drzwi przesuwne. Czy warto to zrobić oraz jak można samemu zrobić drzwi przesuwne?

Jak zrobić drzwi przesuwneZalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne http://edrzwi.com/ mają wiele zalet, w porównaniu do drzwi skrzydłowych. Przede wszystkim są to drzwi bardziej ergonomiczne, ponieważ w momencie, kiedy je zamykamy lub otwieramy, drzwi wcale nie zajmują nam w ogóle przestrzeni naszego pokoju, dzięki czemu szczególnie w małych pomieszczeniach, są jak najbardziej na miejscu. Dodatkowo drzwi przesuwne obecnie uważa się, za bardziej estetyczne. Można wykonywać je z różnych materiałów. Bardzo popularne ostatnimi czasy są na przykład drzwi szklane i oczywiście, można zrobić drzwi skrzydłowe szklane, ale raczej drzwi przesuwne z wykorzystaniem szkła są bezpieczniejsze, ponieważ są mniej narażone po prostu na stłuczenie. Inną sprawą związaną z drzwiami skrzydłowymi oraz z przesuwnymi jest na pewno moda. Obecnie drzwi przesuwne są popularne, a szczególnie w wydaniu loftowym czy takim postindustrialnym. Ogólnie rzecz biorąc, warto montować drzwi przesuwne z różnych względów. Na pewno to będzie zarówno estetyczne, jak i ergonomiczne. Jedynym elementem, który może być na minus drzwi przesuwnych, jest same montaż drzwi, ponieważ tutaj akurat drzwi przesuwne jest nieco trudniej zamontować, ponieważ drzwi skrzydłowe montujemy zazwyczaj na dwóch zawiasach, natomiast w przypadku drzwi przesuwnych, potrzebujemy głównie prowadnicy oraz wózka lub wózków.

Jak zrobić drzwi przesuwne? – wybór materiału

Możemy samodzielnie wykonać drzwi przesuwne. Wbrew pozorom nie jest to coś tak trudnego, czego nie zrobiłby ktoś, kto chociaż w minimalnym stopniu interesuje się majsterkowaniem. Dlaczego w ogóle robić samodzielnie drzwi przesuwne? Drzwi przesuwne sprzedawane razem z prowadnicami oraz z całym osprzętem potrzebnym do montażu, mogą być dość drogie. Cena drzwi drewnianych z prowadnicami i wózkiem może na przykład kosztować 700 zł, natomiast samodzielnie możemy wykonać takie drzwi, za połowę tej ceny, a efekt właściwie będzie taki sam. Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne, to powinniśmy wybrać materiał, z jakiego chcemy, aby drzwi były wykonane. Osoby, które robią swoje pierwsze drzwi najlepiej, aby wybrały drewno i raczej będziemy rozmawiać o drzwiach drewnianych. Natomiast jeżeli chodzi o drewno, to rodzajów drewna jest oczywiście bardzo dużo. Możemy tutaj wybierać tak naprawdę w tym, czy chcemy na przykład wykonać drzwi sosnowe lub dębowe. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby drzwi były masywne, zaleca się raczej wybierać między innymi sosnę, ponieważ jest to drewno lekkie, które nie będzie obciążać prowadnic, a do tego jest ona stosunkowo tanie i łatwe w obróbce.

Wykonując drzwi i będziemy potrzebowali kilku desek, które złożone razem na szerokość dadzą nam wymiar, który potrzebujemy, aby utworzyć drzwi. Musimy również dobrać długość tych desek w taki sposób, aby były one oczywiście odpowiednio wysokie. Tego typu deski najlepiej jest następnie ułożyć na podłodze w kształt drzwi, odmierzyć wysokość i precyzyjnie za pomocą piły tarczowej przyciąć. Następnie powinniśmy wyposażyć się również w deski z tego samego materiału, jednak o mniejszej szerokości. Z tych deserek powstanie obramowanie naszych drzwi, które jednocześnie je zespoli. Przybijamy je za pomocą gwoździ lub wkrętów dookoła. Następnym etapem jest malowanie drzwi na wybrany przez nas kolor. Do tego celu najlepiej stosować różnego rodzaju bejce lub lakierobejce. Drzwi możemy po prostu pomalować, możemy też drewno postarzeć, aby sprawiało ona wrażenie po prostu starszego. Możemy na nim wykonać jeszcze przed malowaniem bejcą różnego rodzaju rysy lub będzie wgłębienia, można drewno tak naprawdę gdzieniegdzie poopalać za pomocą opalarki, również można wcześniej pomalować je kawą bądź herbatą. Te wszystkie zabiegi tak naprawdę stworzą efekt tego, że wcale nie są to nowe drzwi, tylko mają już swoje lata. Przed malowaniem nie można zapomnieć o przeszlifowaniu drewna.

Montaż drzwi

Co do zamontowania drzwi przesuwnych to będziemy przede wszystkim potrzebowali prowadnice oraz wózek lub wózki, jeżeli drzwi są szerokie. Raczej nie zaleca się wykonywania tych elementów samodzielnie, co jest oczywiście możliwe, ale po pierwsze jest to naprawdę pracochłonne, a po drugie na rynku są gotowe zestawy, które można kupić oddzielnie od drzwi, które występują w dość przystępnych cenach. Tak naprawdę montaż takich drzwi odbywa się poprzez przykręcenie prowadnicy do ściany, a następnie do drzwi przykręcamy wózki. Montujemy jeszcze ogranicznik dolny, który będzie powodował, że drzwi nie będą latać. Możemy zamontować cicho zamykacze, zabezpieczenie przed wypadaniem wózków z szyny, a na koniec montujemy uchwyty, za których pomocą będziemy otwierać drzwi. W każdym takim zestawie jest zawarta instrukcja, która opisuje, gdzie dokładnie należy przykręcić i na jakiej wysokości zarówno prowadnicę, jak i wózki.