Plusy i minusy zakupów online

Kolejki w sklepach rodem z czasów słusznie minionych należą do przeszłości. I nie tylko dlatego, że produkty nie są już od święta “rzucane” w magazynach. Obecnie możemy kupić potrzebne lub wymarzone artykuły niemal w każdym momencie – nie tylko stacjonarnie. Na Zachodzie zakupów online dokonuje już 80% internautów. Wiele Polek i Polaków również coraz częściej decyduje się na zakupy odzieżowe przy pomocy Internetu. Czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście bardziej opłacalne niż nabywanie ubrań w sklepach stacjonarnych? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Plusy zakupów online

Osoby dokonujące zakupów w sklepach internetowych często zwracają uwagę na kilka zalet.

Przede wszystkim dużo mówi się o tym, że dzięki zakupom przez internet można sporo zaoszczędzić. Rzeczywiście tak jest. Zamiast chaotycznego wyścigu i walki o ubrania, mamy pełną kontrolę nad zakupami i tym, ile wydamy – łatwiej jednak opamiętać się i zastanowić dwa razy nad daną rzeczą, widząc od razu, ile wydamy. Koszt wysyłki bywają różne, nie zmienią jednak tego, że ostatecznie i tak prawdopodobnie wydamy na zakupy mniej, niż w sklepie stacjonarnym. Produkty z internetu częściej są po okazyjnych cenach. Co więcej, robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym, nierzadko musimy dopłacać konkretną marżę, dzięki której właściciele sklepów płacą za utrzymanie lokalu. W oszczędzaniu mogą też pomóc kupony promocyjne na zakupy online. Czy to dzięki zapisaniu się na newsletter, czy promocji, która akurat ma miejsce w sklepie internetowym, takie kupony zdarzają się częściej niż w sklepach stacjonarnych. Kuponów promocyjnych online nie sposób zapomnieć czy zgubić, w odróżnieniu od tych “papierowych”, które czasami dostajemy przy kasach. Te gubią się bardzo często, a po wygaśnięciu ich ważności, stanowią tylko dodatkowy odpadek na już i tak zaśmieconej Planecie.

Kolejnym plusem zakupów internetowych jest duży wybór. Nie da się ukryć, że w sklepie stacjonarnym nierzadko nie mamy możliwości zakupienia kurtki czy bluzki, z tego prostego względu, że brakuje rozmiaru, koloru albo odpowiedniego fasonu. O wiele większy wybór jest w sklepach online. Warto oczywiście znać swoje wymiary, zwłaszcza że nie mamy możliwości przymiarki – na szczęście we wszystkich sklepach są odpowiednie tabele z rozmiarami. Co więcej, każdy sklep internetowy przewiduje możliwość odstąpienia od umowy zakupu w ciągu 14 dni – więc nawet w przypadku złego rozmiaru albo po prostu naszego rozczarowania towarem, mamy możliwość zwrotu.

Plusem jest także brak wspomnianych kolejek – zakupów możemy dokonywać z własnej kanapy. Ponadto unikamy bezpośredniego kontaktu z innymi kupującymi, co dla niektórych stanowi niemały problem. W końcu nie każdy lubi tłumy w sklepach, zwłaszcza w okresie wyprzedaży. Oprócz tego możliwość dostarczenia produktu prosto do domu jest po prostu wygodna- ubrania są dowożone przez kuriera, a my nie musimy nawet ruszać się z mieszkania.

Jednym z najczęściej wymienianych plusów zakupów internetowych, jest możliwość wcześniejszego porównania opinii o danym produkcie – coś, czego nie da się zrobić, będąc w sklepie stacjonarnym. W domu możemy na spokojnie przejrzeć jakiej jakości jest dane ubranie, porównać opinie innych klientów, a w końcu wybrać sklep z najkorzystniejszą dla nas propozycją cenową. Każdy sklep ma inną, różnią się także specjalnymi ofertami – nie w każdym sklepie online można dostać kupony promocyjne o takiej samej wartości, dlatego dobrze jest móc je na spokojnie porównać.

Minusy zakupów online

Plusów zakupów online jest, jak widać, sporo. Jakie są zatem minusy?

Przede wszystkim nie jest to dobra opcja dla osób niecierpliwych – zdarza się, że na upragnioną sukienkę czy buty musimy poczekać kilka dni. Jeśli komuś zależy na szybszym otrzymaniu produktu, powinien jednak udać się do sklepu stacjonarnego. Sporo osób zwraca też uwagę, że szukanie opinii w internecie o danym ubiorze pochłania znacznie więcej czasu, niż się początkowo zdaje. A przecież nie każdy ma go tyle i nie każdy ma ochotę na przeszukiwanie czeluści internetu, aby wybrać ten najwłaściwszy towar. Wiele osób po prostu woli postawić na pofatygowanie się do sklepu stacjonarnego.

Nie da się też ukryć, że sklepy nieinternetowe posiadają tę przewagę, że możemy ubranie zmierzyć, dotknąć go, zobaczyć, z jakiego materiału zostało wykonane. Jeśli nie odpowiada nam faktura tkaniny czy fason ubrania, po prostu odkładamy je na półkę sklepową. W przypadku rozczarowania towarem zakupionym online musimy pofatygować się ze zwrotem, udać się na pocztę i pokryć koszta jego odesłania. Dla niektórych – gra jest po prostu nie warta świeczki.

Zobacz również:

 

Czy warto więc kupować online?

Pomimo kilku minusów, jakimi charakteryzują się zakupy online, jest to zdecydowanie wygodniejsza i bardziej opłacalna opcja. Zamiast rzucić się w wir zakupów w sklepie stacjonarnym, napędzanych przez innych klientów, możemy postawić na bardziej rozważne i przemyślane sprawunki. Dzięki temu, a także kuponem promocyjnym online, jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Większa możliwość wyboru towaru sprawi, że będziemy prawdziwie zadowoleni ze swoich zdobyczy, a opcja dostarczenia ich pod same drzwi, tylko osłodzi nam nasze oczekiwania. Jeśli więc jeszcze nie robiliście zakupów online, być może za sprawą artykułu wasze niektóre wątpliwości zostaną rozwiane i przekonacie się, że warto spróbować.