Sklepy internetowe. Plusy i minusy kupowania w Internecie

Współczesny świat jest zdominowany przez wszechobecne technologie. Wirtualna rzeczywistość staje się naszą codzienną normą, a Internet pełni obecnie rolę jednego z doskonalszych „okien” na świat, już nie potrafimy sobie wyobrazić bez niego życia. Nie dziwi więc fakt, że usługa jaką są zakupy w sklepie internetowym https://e-szop24.pl/dostawa.html, stała się tak popularną. Tego typu możliwość sprzedaży i dokonania zakupów ma swoje wady, jak i zalety. Pierwsze próby sprzedaży w sieci zostały podjęte już w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Oczywiście, najbardziej rozbudowaną historią mogą się tutaj pochwalić Stany Zjednoczone, jednak tak naprawdę niewiele sklepów, które zostały założone w tamtym czasie, przetrwało do dzisiaj. Prawdziwy boom nastąpił w 1992 roku. Pierwsze sklepy internetowe nie działały jeszcze tak, jak obecnie funkcjonujące, ale bazowały na zasadzie przesłania oferty za pomocą maila, a zamówień dokonywano wyłącznie telefonicznie.

atuty sklepu internetowego
sklep internetowy – korzyści

Wady sklepów internetowych

Jeśli chodzi o wady dzisiejszego sklepu internetowego to, mimo że wiele osób opanowało zasady dokonywania zakupów online i obsługi komputera, to jednak istnieje nadal grupa ludzi, które są przeciwne takim zasadom handlu, wolą naocznie ocenić produkt przed dokonaniem zakupu, nie chcą bazować na obrazku i jego opisie. Jedną z najczęściej wymienianych wad są dodatkowe koszty wysyłki, no i czas oczekiwania. Nawet najlepszy sklepy internetowe oferują co najwyżej dostawę w ciągu 24 godzin. Istnieją również takie jednostki, które cenią sobie kontakt osobisty ze sprzedawcą, a wirtualny substytut jest dla nich po prostu zbyt mało satysfakcjonujący. Sklep internetowy ma jednak swoje zalety, bo gdyby ich nie miał nigdy by ten pomysł się nie przyjął.

Atuty sklepów internetowych

Takim pierwszym atutem, który od razu nasuwa się na myśl jest brak potrzeby wychodzenia z domu w celu dokonania zakupów, zmęczenie, brzydka pogoda, to już nie problem, można wygodnie usiąść w fotelu i kupować. Poza tym, za bardzo dużą zaletę zakupów w sklepach internetowych uważam możliwość zastanowienia się nad ofertą i porównania produktów u różnych sprzedawców, nikt nas nie pospiesza, nie denerwujemy się, że za nami stoją kolejni klienci. Nie bez znaczenia są opinie o sprzedawcy i produkcie od osób, które dokonały zakupu konkretnego towaru. Jest to także wygodna forma płatności oraz szeroki wachlarz opcji dostawy. Tym, czym kierują się ludzie dokonujący zakupów w sklepach internetowych są również atrakcyjne rabaty cenowe oraz ceny, które w sklepie stacjonarnym są zazwyczaj wyższe. Oferty są zróżnicowane, a szansa na szybkie znalezienie, nawet czegoś niespotykanego, jest spora. W związku z tempem życia, pracy dużą rolę odgrywa możliwość dokonywania zakupów o każdej porze dnia i nocy. W sklepie internetowym jest zwykle dużo większy asortyment niż w sklepie stacjonarnym. Zakupy za pośrednictwem Internetu są wygodne, oszczędzają czas i pieniądze. Klienci chętnie dzielą się także swoją opinią ze sprzedawcą lub obsługą klienta – szczególnie jeżeli oferujemy w sklepie możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym przez chat online lub przez telefon. Jednak estetyka i dobre ceny to nie wszystko, klienci chcą się poczuć dopieszczeni, mieć świadomość, że ktoś o nich zadbał. Istnieją różnice pomiędzy sklepami internetowymi i stacjonarnymi, ale oczekiwania klientów są zbieżne, choć wydaje się, że oczekują więcej od sklepów online.

Co jest irytujące dla klientów sklepów internetowych?

Konieczność rejestracji, szczególnie, gdy zakupy są dokonywane okazjonalnie. Dane osobowe są ostatnimi czasy szczególnie chronione i niezbyt chętnie klienci chcą je ujawniać, dlatego należy wymagać minimum informacji, jakie są potrzebne. Innym błędem popełnianym przez sprzedających będzie nieumiejętne przekazanie informacji lub zupełny brak takich informacji, chociażby dotyczący formy wysyłki, zwrotu, reklamacji, forma płatności oraz kosztów z tym związanych. Klient, dowiadujący się o nich dopiero w kolejnym kroku koszyka może go po prostu porzucić. Nie będą też atrakcyjnymi zbyt skomplikowane strony, gdzie trzeba się nieźle nagimnastykować, by dokonać zakupów. Im prościej, tym lepiej. Wszyscy cenimy sobie szacunek i szczerość, klienci wymagają coraz więcej ale także są gotowi zapłacić więcej. Dzięki temu, że dba się o wysoką jakość każdego szczegółu podczas procesu sprzedaży, można zarabiać oraz dalej się rozwijać w atmosferze zdrowych i przyjaznych relacji.

Sklep internetowy powinien zawierać

Na koniec chcę przypomnieć o elementach, które muszą znaleźć się w każdym sklepie internetowym. Wynikają to z regulacji prawnych, które obowiązują w naszym kraju, a są nałożone na przedsiębiorcę. Musi on udostępnić szereg informacji dotyczących prowadzonej przez niego działalności. Pamiętajmy zatem, aby w sklepie internetowym zamieścić:

  •        nazwę przedsiębiorstwa,
  •        adres zamieszkania (siedziba) przedsiębiorcy,
  •        organ, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy,
  •        numer, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany (NIP, REGON),
  •        formę prawną, pod którą działa przedsiębiorca,
  •        koszt dostawy,
  •        jasno podany termin dostawy,
  •        jasno określony termin, w jakim oferta lub informacja o cenie ma charakter wiążący,
  •        miejsce składania reklamacji,
  •        sposób składania reklamacji.