Fotografia kulinarna w Krakowie

Fotografia kulinarna w Krakowie: teoretycznie wszystko, czego potrzebujesz do robienia zdjęć kulinarnych, to smartfon i trochę światła słonecznego. Stawiamy naczynie na oknie, robimy zdjęcie z góry i gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda potrawa nadaje się do tego typu zdjęć, światło dzienne jest często miękkie i przeciętne, a idąc dalej, należy użyć światła sztucznego. Tu jednak zaczynają się pojawiać pewne trudności, ponieważ jeśli jesteśmy na samym początku swojej fotograficznej kariery, zdjęcia mogą wydać się nijakie i nieco wymyślone.

Na szczęście moda sprzed kilku lat na to, że ludzie robiący zdjęcia i styliści jedzenia, chcący zamienić prawdziwe dania na sztuczne, została zapomniana. To prawda, że ​​sieci fast foodów nadal mocno zniekształcają rzeczywistość, ale prawda leży gdzieś pośrodku.

Fotografia kulinarna w Krakowie
Fotografia kulinarna w Krakowie https://arturkwiek.com/

Burger z popularnej amerykańskiej sieci wyglądał naprawdę dobrze, ale zamiast 20, musieliśmy poświęcić na to 60 sekund. Zresztą za każdym razem, gdy idziemy do tej sieci, żeby zamówić burgera, tyle razy pytamy, żeby wyglądał trochę jak ten na zdjęciu. I nie jest tak źle, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wydaje się, że w dobie mediów społecznościowych nadmiernie sztuczna żywność straciła rację bytu. Mimo to zdjęcia źle przygotowanych potraw zalały fanpage restauracji, pokazując rozbieżność między zdjęciami a rzeczywistością. Wielu restauratorów często chce pokazać klientom dokładnie, jakie jedzenie faktycznie serwują, i takie podejście jest mniej więcej słuszne.

Odpowiednia stylizacja potraw

Nawet najlepiej przygotowane danie, podane w niewłaściwy sposób, jest więc nieatrakcyjne i zniechęca do spróbowania. Dlatego odpowiednie zaprojektowanie jedzenia i jego otoczenia jest koniecznością przed zrobieniem przepysznego i oszałamiającego zdjęcia jedzenia. Dlatego styl potrawy musi opierać się na odpowiednim doborze i wykorzystaniu różnych dodatków, takich jak: rekwizyty, podstawki i tła.

Wybierz oświetlenie

Sekret robienia zdjęć jedzenia dla blogerów nie jest tak prosty, jak się wydaje. Jednym z najważniejszych składników jest światło. To podstawa, na której możemy nadać temu daniu apetyczny i świeży wygląd.
Aby robić wysokiej jakości zdjęcia jedzenia, potrzebujesz mocnego podświetlenia. Może to być lampa lub duże okno. Ważnym zadaniem jest odpowiednie doświetlenie cieni padających na front czaszy, jeśli właściwie wybierzemy najważniejsze światło wpadające od tyłu. W tej roli idealnie sprawdzi się reflektor lub softbox dający rozproszone światło.

Głębia ostrości na zdjęciach kulinarnych

Jaka głębia ostrości jest najlepsza do fotografii kulinarnej? Jeśli przeanalizujemy profesjonalnie wykonane zdjęcia potraw w kolorowych magazynach, szybko zauważymy, że większość kompozycji kulinarnych jest w dużej mierze nieostra. W naszych ujęciach warto ustawić jak najmniejszą głębię ostrości. Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście użycie obiektywu o małej głębi ostrości, takiego jak 1.2, 2.8 czy 1.4.
Obiektywy makro przydają się również do robienia zdjęć jedzenia, dzięki czemu możemy uzyskać bardziej ograniczoną głębię ostrości. Przy tego typu szkle trzeba do końca zamykać pokrywę – głębia ostrości i tak będzie niewielka.

Jeśli mamy taką możliwość, warto użyć teleobiektywu, aby móc uchwycić świetne zbliżenia fotografowanej żywności. Fotografia produktowa w Warszawie również wykorzystuje teleobiektyw.

Fotografia kulinarna ma wiele dodatków

Sztućce, tkaniny, talerze – bez nich absolutnie nie da się zrobić dobrej fotografii kulinarnej. Tak jak modelki na modowe spotkanie potrzebują oryginalnych kreacji, tak te same dania potrzebują odpowiedniej oprawy. Spaghetti leży na zwykłym białym talerzu na stole, oświetlonym przez dwa softboxy, co wygląda ładnie, ale z pewnością nie jest zbyt interesujące. Zanim zrobimy zdjęcia jedzenia, musimy wybrać się na zakupy. Rzadko w przypadku zdjęć kulinarnych sprawdzą się jednakowe sztućce – zabawna, a nawet poetycka kopia będzie mile widziana.

Gdzie mamy szukać czego? Większość profesjonalnych fotografów uważa, że ​​codzienne bibeloty i naczynia najlepiej prezentują się na świetnych zdjęciach jedzenia. Nieregularne filiżanki, stare sztućce, poplamione talerze. To jeden z powodów, dla których bardzo niewiele osób kupuje zdjęcia w popularnej sieci. Dobre rzeczy do kupienia tam, ale nic specjalnego, co by nas zaskoczyło. Warto rozejrzeć się po sklepach, w których znajdziemy talerze w ciekawej kolorystyce i nieregularnych kształtach. Oczywiście taki sklep nie będzie zbyt tani, ale zdecydowanie wart swojej ceny.