Muzyka w życiu człowieka

Na temat muzyki można byłoby napisać wiele książek, a i tak temat ten nie zostałby w pełni wyczerpany. Jedno jest pewne, muzyka w życiu człowieka jest niezwykle ważna, zarówno dla rozwoju dziecka, które dopiero przyszło na świat, dla kilkuletniego przedszkolaka, dla dorastającego nastolatka, jak również i dla osoby dorosłej. Każda szkoła muzyczna oferuje dla osób w różnym wieku wiele ciekawych zajęć muzycznych, w których można tą miłość do muzyki jeszcze bardziej rozwijać i ją pielęgnować.

Profesjonalne szkoły zatrudniają wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy dostosowują poziom zajęć do wieku ich uczestników. Można postawić zarówno na zajęcia wokalne, jak również i na naukę gry na instrumencie. Z zajęć mogą korzystać i małe dzieci, ale i dorośli. Najważniejsze to wybrać takie miejsce, które będzie w stanie zaoferować nam jak najlepsze z możliwych rozwiązania. Mając zapał, chcąc się w tym kierunku rozwijać, widzą, że dziecko ma dobry słuch, szlifujmy ten diament, bowiem jest to najlepsze, co możemy zapewnić naszym ukochanym dzieciom.

Efekt Mozarta – czym właściwie jest?

Muzyka w życiu człowieka
Muzyka w życiu człowieka

Nad działaniem muzyki na słuch dzieci i ich ogólny rozwój pracowało wielu naukowców. Wśród nich jedną ze znaczących osób w tym temacie jest Alfres Tornatis, francuski specjalista, który zajmował się chorobami uszu. Dzięki przeprowadzonym badaniom i doświadczeniom odkrył, że działanie muzyki na korę mózgową dźwiękami o wysokiej częstotliwości wpływa znacząco na poprawę koncentracji, na umiejętność zapamiętywania, na kreatywność, czy nawet na normalizację napięcia mięśniowego. Takie zjawisko nazywane jest dziś efektem Mozarta. Każda szkoła muzyczna, która zajmuje się w pełni profesjonalnie tematem muzyki i wszystkiego, co ją otacza, doskonale takie zjawisko zna. To właśnie dzięki temu badaczowi wiemy, iż ucho nie tylko odpowiada za zmysł słuchu, ale również odpowiada za utrzymanie równowagi i wyprostowanej pozycji ciała, za kontrolę orientacji przestrzennej, czy nawet za monitorowanie głosu, mowy i języka. Co więcej, ucho stymuluje również korę mózgową, dzięki której można przyjmować wszelkie bodźce, jakie wysyłane są do nas z otoczenia. Każdy z tych aspektów w pełni związany jest z muzyką, dlatego też powodów, dla których powinna towarzyszyć nam ona na każdym etapie naszego życia jest naprawdę bardzo dużo.

Jaką muzykę puszczać małym dzieciom?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaką muzykę puszczać dzieciom, by odegrała ona w ich życiu i dla ich rozwoju kluczową rolę. Bez wątpienia doskonale sprawdzi się muzyka uspokajająco – relaksacyjna, która połączona jest z dźwiękami natury. Jej działanie ma bardzo korzystny wpływ na cały organizm dziecka. Po pierwsze wpływa na układ oddechowy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie, czy też redukuje poziom lęku u maluszków. Dzieci słuchające takiej muzyki zdecydowanie łatwiej zasypiają, potrafią samodzielnie się wyciszyć i uspokoić. Dobrze jest taką muzykę puszczać przed snem, w czasie ćwiczeń oddechowych, czy też rozciągających mięśnie. Profesjonalna szkoła muzyczna posiada w swojej ofercie także takie zajęcia, podczas których dzieci mają kontakt z muzyką i uczą się ją rozumieć i z nią współgrać.

Drugim rodzajem muzyki jest ta aktywizująca, która opiera się na rytmie pracy serca. Dzięki niej można zyskać radość, pobudzić się do działania, przyspieszyć bicie serca. Przyspiesza ona przemianę materii, wzmacnia koordynację i zachęca do aktywności fizycznej. Taką muzykę warto wprowadzić dziecku w czasie zabawy, by jeszcze chętniej chciało się ruszać, kręcić, bawić i rozwijać nie tylko emocjonalnie, ale również i fizycznie.

Co zaoferować starszym dzieciom?

Wraz z okresem dorastania, dziecko coraz bardziej niechętnie sięga po to, co mu chcemy dać.  O ile maluch chłonie wszystko jak gąbka i jest zainteresowane dosłownie wszystkim, o tyle w przypadku starszych już dzieci nic nie jest takie łatwe, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z dorastającym nastolatkiem. Jak więc zachęcić go do tego, by muzyka nadal towarzyszyła w jego życiu? By lekcje muzyki nie były jedynymi, które dają im wejście w świat dźwięków? Na pewno warto dobrym rozwiązaniem jest szkoła muzyczna w Szczecinie, na którą wielu nastolatków się decyduje. Osoby mające dobry słuch i potrafiące śpiewać, z przyjemnością korzystają z pomocy specjalistów, którzy jeszcze bardziej wzbogacają ich warsztat wokalny. Wielu jednak nastolatków decyduje się na grę na instrumencie, bo wydaje się to być modne, ciekawe, fascynujące. Bez względu na to, jak ma to wygląda, muzyka ma różne drogi i każda z nich jest odpowiednią, by można było z nią iść przez świat.

Niezależnie więc od tego, ile mamy lat i na jakim etapie rozwoju jesteśmy, w każdym przypadku muzyka to część naszego życia, o jakiej nie powinniśmy pod żadnym pozorem zapominać. I bez względu na to, czy w grę wchodzi szkoła muzyczna, samodzielnie puszczanie muzyki, różnego rodzaju zajęcia, czy inna forma kontaktu z dźwiękiem, w każdym przypadku jest ona doskonała.