Co skupuje lombard?

Kredyt gotówkowy, czy pożyczka w parabanku to nie zawsze dobry pomysł, ponieważ umowa o zadłużenie pociąga za sobą problem analizy zdolności kredytowej. Wiele osób w Polsce pracuje „na czarno”, nie wykazuje praktycznie żadnego dochodu, a jednak dysponuje pewnym majątkiem do dyspozycji, wręcz wymienialnym za gotówkę w lombardach.

Pieniądze bez potrzeby analizowania zdolności kredytowej

Można powiedzieć, że lombard to działalność zorientowana na praktycznie anonimowe wsparcie ekonomiczne, do tego szybkie, bez wiązania się poważnymi zobowiązaniami. Według niektórych danych w ostatnim roku kryzysu gospodarczego z usług lombardów skorzystało ponad milion Polaków, a skala wciąż rośnie. W ostatnich latach ustawodawca podjął sensowną walkę z tzw. praktykami lichwiarskimi. Praktycznie żadne zadłużenie na terenie kraju nie wywołuje już problemu przejęcia nieruchomości za bezcen, co w perspektywie zachęca ludzi do powrotu na rynek parabankowy, bankowy, ale też do lombardów działających na granicy systemu finansowego, bardziej na zasadzie sprawiedliwej wymiany. I w tym momencie pojawia się pytanie, co możesz przekazać do lombardu, żeby to się najbardziej opłaciło?

Jakimi przedmiotami interesują się krajowe lombardy i co możesz zyskać na współpracy?

Co do zasady lombardy interesują się przedmiotami powszechnie uznawanymi za wartościowe. Im lepszy poziom techniczny danego przedmiotu, tym najczęściej lepsza wycena, chociaż w niektórych obszarach akurat taką właściwość się pomija na rzecz nieco innych zalet. Lombardy nie przyjmują już tylko telefonów komórkowych, zegarków, drobnych gadżetów elektronicznych, ale rozwijają się w zaawansowane skupy mieszkań i to za gotówkę wraz z całymi działami analizy rynku. Lombard zarabia w dużym stopniu na różnicy w cenach, więc musi rozumieć aspekt sprawiedliwej wyceny. Lombard podejmuje też na siebie ryzyko szybkiej utraty wartości konkretnego dobra. Lombardy działają w dużym stopniu na zasadzie zastawu. W zamian za wartościowy przedmiot otrzymujesz gotówkę, bez przesadnych formalności i zyskujesz czas na odkupienie. Jeżeli nie uda Ci się spełnić warunków umowy lombard przejmuje dobro. Lombard to droższe rozwiązanie od parabanków w zakresie kosztów obsługi zobowiązania, natomiast nie wymaga właściwie żadnej analizy zdolności kredytowej. A to dla niektórych grup klientów najważniejsza zaleta ze względu na brak potwierdzonego dochodu. Wiele rodzin w Polsce żyje aktualnie z programów socjalnych, albo z pieniędzy pochodzących od rodziny, więc nie dziwi praktyka ukrywania zdolności kredytowej.

Zobacz jeszcze:

Lombard nie monitoruje rejestrów dłużników, bo to nie typowy pożyczkodawca

Najlepsze lombardy podejmują się skupu za gotówkę, nie wykonują przelewów, tylko od razu wypłacają klientowi wymaganą kwotę. W lombardzie nie musisz się również tłumaczyć, jak wydasz środki. Pożyczki pod zastaw podlegają oczywiście aktualnym normom prawnym. Lombard nie ma prawa narzucać na klienta dziwacznych, nieuczciwych opłat w celu wypracowania dźwigni na przejęcie nieruchomości lub innego, jeszcze cenniejszego majątku. Taka praktyka to już ryzyko odpowiedzialności karnej. Lichwa to nawet 5 lat za kratkami, więc właściciele lombardów doskonale o tym wiedzą, a konsument otrzymał w ostatnich latach znacznie lepsze perspektywy walki z nieuczciwymi pożyczkodawcami.

Najpopularniejsze rodzaje skupu występujące w Polsce

Lombard prowadzi z reguły skup złota, srebra, platyny (ogólnie metali szlachetnych docenianych na rynkach międzynarodowych, właściwie niezależnie od stanu – pierścionki, małe i duże nominały, monety bulionowe, okolicznościowe). Większe lombardy rozwijają się w skupy mieszkań za gotówkę i to nawet z zagrożeniem przejęciem komorniczym, z kredytem, problemami lokatorskimi. W Polsce prawo lokatorskie premiuje nieuczciwych najemców, a szkodzi właścicielom, więc lombardy potencjalnie na tym zyskują, ponieważ przejmują problematyczne nieruchomości w zamian za szybką wypłatę gotówki. Standardowo wykorzystasz jeszcze skup rowerów (nowe lub używane, ale tylko z legalnych źródeł, nie z kradzieży, przestępstw, ponieważ lombard to całkowicie legalna działalność gospodarcza, nie zajmuje się paserstwem, o czym warto pamiętać i zawczasu potwierdzić pochodzenie produktów do zastawu) oraz skup GSM (też elektronika, drobne gadżety o potwierdzonej wartości).

Co jeszcze przekażesz do lombardu – zaleta długich godzin otwarcia

Lombard na pewno chętnie odbierze elektronarzędzia lub zwykłe narzędzia dedykowane specjalistom, dzieła sztuki (każdy styl, nieznani autorzy), antyki (nawet mocno uszkodzone), sprzęt militarny, stare obligacje i akcje (dające oczywiście perspektywy inwestycyjne). Lombard daje faktycznie duże możliwości przekazania różnych przedmiotów, natomiast w zależności od filozofii marki może nie akceptować większych uszkodzeń technicznych zastawów, albo nie przyjmować bardzo dużych rzeczy ze względu na ograniczone możliwości lokalowe (to akurat powszechny problem w Polsce). Ważny plus lombardu to dostępność praktycznie siedem dni w tygodniu, niezależnie od godziny. Wiele takich biznesów funkcjonuje całodobowo.