Co skupuje lombard?

Kredyt gotówkowy, czy pożyczka w parabanku to nie zawsze dobry pomysł, ponieważ umowa o zadłużenie pociąga za sobą problem analizy zdolności kredytowej. Wiele osób w Polsce pracuje „na czarno”, nie wykazuje praktycznie żadnego dochodu, a jednak dysponuje pewnym majątkiem do dyspozycji, wręcz wymienialnym za gotówkę w lombardach.

Pieniądze bez potrzeby analizowania zdolności kredytowej

Można powiedzieć, że lombard to działalność zorientowana na praktycznie anonimowe wsparcie ekonomiczne, do tego szybkie, bez wiązania się poważnymi zobowiązaniami. Według niektórych danych w ostatnim roku kryzysu gospodarczego z usług lombardów skorzystało ponad milion Polaków, a skala wciąż rośnie. W ostatnich latach ustawodawca podjął sensowną walkę z tzw. praktykami lichwiarskimi. Praktycznie żadne zadłużenie na terenie kraju nie wywołuje już problemu przejęcia nieruchomości za bezcen, co w perspektywie zachęca ludzi do powrotu na rynek parabankowy, bankowy, ale też do lombardów działających na granicy systemu finansowego, bardziej na zasadzie sprawiedliwej wymiany. I w tym momencie pojawia się pytanie, co możesz przekazać do lombardu, żeby to się najbardziej opłaciło?

Jakimi przedmiotami interesują się krajowe lombardy i co możesz zyskać na współpracy?

Co skupuje lombard?Co do zasady lombardy interesują się przedmiotami powszechnie uznawanymi za wartościowe. Im lepszy poziom techniczny danego przedmiotu, tym najczęściej lepsza wycena, chociaż w niektórych obszarach akurat taką właściwość się pomija na rzecz nieco innych zalet. Lombardy nie przyjmują już tylko telefonów komórkowych, zegarków, drobnych gadżetów elektronicznych, ale rozwijają się w zaawansowane skupy mieszkań i to za gotówkę wraz z całymi działami analizy rynku. Lombard zarabia w dużym stopniu na różnicy w cenach, więc musi rozumieć aspekt sprawiedliwej wyceny. Lombard podejmuje też na siebie ryzyko szybkiej utraty wartości konkretnego dobra. Lombardy działają w dużym stopniu na zasadzie zastawu. W zamian za wartościowy przedmiot otrzymujesz gotówkę, bez przesadnych formalności i zyskujesz czas na odkupienie. Jeżeli nie uda Ci się spełnić warunków umowy lombard przejmuje dobro. Lombard to droższe rozwiązanie od parabanków w zakresie kosztów obsługi zobowiązania, natomiast nie wymaga właściwie żadnej analizy zdolności kredytowej. A to dla niektórych grup klientów najważniejsza zaleta ze względu na brak potwierdzonego dochodu. Wiele rodzin w Polsce żyje aktualnie z programów socjalnych, albo z pieniędzy pochodzących od rodziny, więc nie dziwi praktyka ukrywania zdolności kredytowej.

Lombard nie monitoruje rejestrów dłużników, bo to nie typowy pożyczkodawca

Najlepsze lombardy podejmują się skupu za gotówkę, nie wykonują przelewów, tylko od razu wypłacają klientowi wymaganą kwotę. W lombardzie nie musisz się również tłumaczyć, jak wydasz środki. Pożyczki pod zastaw podlegają oczywiście aktualnym normom prawnym. Lombard nie ma prawa narzucać na klienta dziwacznych, nieuczciwych opłat w celu wypracowania dźwigni na przejęcie nieruchomości lub innego, jeszcze cenniejszego majątku. Taka praktyka to już ryzyko odpowiedzialności karnej. Lichwa to nawet 5 lat za kratkami, więc właściciele lombardów doskonale o tym wiedzą, a konsument otrzymał w ostatnich latach znacznie lepsze perspektywy walki z nieuczciwymi pożyczkodawcami.

Najpopularniejsze rodzaje skupu występujące w Polsce

Lombard prowadzi z reguły skup złota, srebra, platyny (ogólnie metali szlachetnych docenianych na rynkach międzynarodowych, właściwie niezależnie od stanu – pierścionki, małe i duże nominały, monety bulionowe, okolicznościowe). Większe lombardy rozwijają się w skupy mieszkań za gotówkę i to nawet z zagrożeniem przejęciem komorniczym, z kredytem, problemami lokatorskimi. W Polsce prawo lokatorskie premiuje nieuczciwych najemców, a szkodzi właścicielom, więc lombardy potencjalnie na tym zyskują, ponieważ przejmują problematyczne nieruchomości w zamian za szybką wypłatę gotówki. Standardowo wykorzystasz jeszcze skup rowerów (nowe lub używane, ale tylko z legalnych źródeł, nie z kradzieży, przestępstw, ponieważ lombard to całkowicie legalna działalność gospodarcza, nie zajmuje się paserstwem, o czym warto pamiętać i zawczasu potwierdzić pochodzenie produktów do zastawu) oraz skup GSM (też elektronika, drobne gadżety o potwierdzonej wartości).

Co jeszcze przekażesz do lombardu – zaleta długich godzin otwarcia

Lombard na pewno chętnie odbierze elektronarzędzia lub zwykłe narzędzia dedykowane specjalistom, dzieła sztuki (każdy styl, nieznani autorzy), antyki (nawet mocno uszkodzone), sprzęt militarny, stare obligacje i akcje (dające oczywiście perspektywy inwestycyjne). Lombard daje faktycznie duże możliwości przekazania różnych przedmiotów, natomiast w zależności od filozofii marki może nie akceptować większych uszkodzeń technicznych zastawów, albo nie przyjmować bardzo dużych rzeczy ze względu na ograniczone możliwości lokalowe (to akurat powszechny problem w Polsce). Ważny plus lombardu to dostępność praktycznie siedem dni w tygodniu, niezależnie od godziny. Wiele takich biznesów funkcjonuje całodobowo.