Chirurgia plastyczna – największe mity

Chociaż obecnie chirurgia plastyczna i korzystanie z jej dobrodziejstw nie jest już tematem tabu, wciąż porządna wiedza o niej nie jest dobrze rozpowszechniona. Jako że do niedawna o korzystaniu z zabiegów plastycznych nie mówiło się zbyt chętnie, wokół chirurgii plastycznej urosło całe mnóstwo mitów. Które z nich to tylko fikcja? Dowiedz się, czytając o najpopularniejszych mitach na temat chirurgii plastycznej.

 

Chirurgia plastyczna nie jest dla młodych osób

Narósł mit, zgodnie z którym na poprawę urody powinny decydować się dopiero osoby w średnim wieku, u których zaczęły już pojawiać się oznaki starzenia. To w żadnym razie nie jest prawda! Jeżeli ktoś nie znosi kształtu swojego kosa czy uszu, powinien zdecydować się na ich korektę bez względu na to, ile ma lat. W takim przypadku właściwie im wcześniej, tym lepiej, ponieważ zabieg chirurgii plastycznej pozwoli takiej osobie lepiej poczuć się ze sobą; samoakceptacja jest w końcu nie mniej ważna niż zdrowo funkcjonujący organizm.

Niemniej jednak są takie zabiegi, na które osoby młodsze zwyczajnie nie mają się co decydować: na przykład plastyka powiek, które zaczynają opadać dopiero w pewnym wieku w wyniku procesu starzenia się.

Operacje plastyczne
Mity na temat operacji plastycznych

Efekty zawsze wyglądają sztucznie?

To nieprawda. Oczywiście, w internecie możemy natknąć się na wiele przykładów nieudanych operacji plastycznych, jednak żaden z tych obrazków nie jest wynikiem udanego zabiegu. Dlatego też jeżeli umawiamy się na operację plastyczną, zawsze musimy mieć pewność, że jest to rekomendowany gabinet z profesjonalnym lekarzem. Szczególnie że w ostatnim czasie poziom medycyny poszedł w górę, dzięki czemu utalentowany, doświadczony chirurg plastyczny jest w stanie przeprowadzić operację, której efekt będzie całkowicie naturalny.

Rekonwalescencja jest długa i bolesna?

Gojenie się ran nie zawsze jest całkowicie bezbolesne. Wiele z zabiegów chirurgii plastycznej jest inwazyjne, przez co czas rekonwalescencji jest dość długi, dodatkowo przez tygodnie należy na siebie uważać: po wielu zabiegach nie wolno się przemęczać, co wyklucza większa aktywność fizyczną, nie można wystawiać skóry na słońce, a przy tym należy przyjmować zalecone przez lekarza leki. Wbrew pozorom jednak nie jest to tak złe: dzięki postępom w medycynie leki przeciwbólowe potrafią w stu procentach uśmierzyć ból, przez co pozostaje on praktycznie nieodczuwalny przez cały okres rekonwalescencji. Z tego względu pacjenci wracają do swojej dziennej rutyny już tydzień lub dwa po zabiegu; nawet czas, przez jaki występuje opuchlizna, nie jest długi, bo wynosi od kilku dni do niewiele ponad tygodnia (zależy to już od konkretnego zabiegu).

Nie wypada pytać lekarza o doświadczenie i poprzednie zabiegi

Wręcz przeciwnie. Nie ma niczego niegrzecznego w dopytywaniu, kiedy chodzi o nasze zdrowie. Jedynie doświadczony lekarz, który może się pochwalić wieloma udanymi zabiegami, będzie w stanie profesjonalnie i z pozytywnymi efektami przeprowadzić operację plastyczną. Przy okazji podczas takiej rozmowy można łatwo ocenić wiedzę lekarza i jego zaangażowanie; to zawsze powinno być czerwone światło, jeżeli lekarz niechętnie odpowiada na pytania, czy nie chce opowiadać o poprzednich zabiegach.

Operacje plastyczne są dla kobiet

Bardzo popularny mit, niemający żadnego pokrycia w rzeczywistości. To tylko krzywdzący stereotyp – i to i dla kobiet, i dla mężczyzn. Operacje plastyczne sprawiają, że możemy lepiej poczuć się z samymi sobą, a to coś, co jest zdecydowanie dla wszystkich i płeć nie ma w tym żadnego znaczenia. W 2019 roku nikt nie powinien już być zaskoczony, że mężczyźni również korzystają z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Z roku na rok coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabieg – czy to korekty nosa, liposukcję, czy jakikolwiek inny. Na szczęście mit ten zaczyna powoli wymierać.

Po wszczepienia implantów nie można karmić piersią

Powiększenie piersi to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Jednak wiele kobiet się na niego nie decyduje, jako że powstał mit, według którego po wszczepieniu implantów kobieta nie będzie w stanie naturalnie karmić dziecka. To jednak tylko mit – w rzeczywistości dobrze wykonany zabieg w najmniejszym stopniu nie odbierze kobiecie możliwości karmienia piersią. Prawidłowo ulokowane implanty (czyli pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym większym) nie będą wpływały negatywnie na karmienie dziecka. Jedyna sytuacja, kiedy mogłoby się to zdarzyć, to w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu lub w wyniku powstałych komplikacji.

Liposukcja równa się utracie wagi

Niestety, podczas liposukcji redukuje się wyłącznie tłuszcz znajdujący się najbliżej skóry. I chociaż podczas zabiegu można pozbyć się aż do dwóch litrów tłuszczu, nie zastąpi to odchudzania metodą „tradycyjną”. Tak jak uprawianie sportu i prawidłowa dieta nie zastąpią efektów gwarantowanych przez chirurgię plastyczną http://www.chirurgia-plastyczna24.pl/, tak zabiegi chirurgii plastycznej nie zastąpią zdrowego odchudzania. Liposukcja jedynie usunie nadmiar tłuszczu, który nie zniknął podczas odchudzanie – nie zniweluje zagrożeń płynących z nadwagi czy otyłości.