Rodzaje zabiegów w ośrodkach rehabilitacyjnych

Osoby po urazach i zabiegach ortopedycznych, często zmuszone są do skorzystania z rehabilitacji ruchowej. Powinny one w takim przypadku zgłosić się do ośrodka rehabilitacyjnego, wraz z zaleceniami od lekarza ortopedy w celu ustalenia planu działania oraz terminu rozpoczęcia rehabilitacji. W zależności od potrzeb ośrodkach rehabilitacyjnych wykonuje się zabiegi związane z przywróceniem sprawności ortopedycznej, polegające na przywróceniu sprawności ciała, po długim unieruchomieniu lub wypadku. Jakie rodzaje rehabilitacji  można spotkać w ośrodkach ? O tym niżej:

Jednym z podstawowych elementów rehabilitacji jest kinezyterapia. Tak naprawdę jest ona najczęściej wykonywana w ośrodkach rehabilitacyjnych. Polega na powtarzalnym ćwiczeniu danej partii mięśni. Jej najważniejszym założeniem jest to, że osoba rehabilitowana musi sama wykonywać ćwiczenie bez pomocy osób trzecich czy specjalistycznych maszyn. Rehabilitant jedynie nadzoruje cały proces i koryguje ewentualne błędy. Dodatkowo dobiera ćwiczenia do danej grupy mięśni czy stawu. Ćwiczenia te są dość nieprzyjemne, pomimo tego, że na pozór mogą się wydawać łatwe do wykonania dla całkiem zdrowej osoby, jednak ich rezultaty sprawiają, że są najczęściej stosowane w ośrodkach rehabilitacyjnych w trakcie terapii kończyn po długotrwałym unieruchomieniu, takim jak na przykład złamanie.

Kolejna metoda wykorzystywana w ośrodkach rehabilitacyjnych jest zabieg fizjoterapeutyczny z użyciem wody. Jego zastosowanie szczególnie poleca się osobom z przewlekłymi problemami z ruchem, chorobami serca, układu krążenia czy też układu narządów rozrodczych. Do tego zabiegu, najczęściej są wykorzystywane naturalne wody termalne. Cały proces rehabilitacji polega na ukojeniu bólu oraz pobudzeniu krążenia w obrębie danej partii ciała, poprzez stymulacje strumieniami wody. Dlatego też w tej metodzie stosuje się wszelkiego rodzaju natryski, bicze wodne, kąpiele, a także okłady czy także spożywanie wód o właściwościach leczniczych. Hydromasaże wspomagają narządy ruchu, a także poprawiają ukrwienie mięśni i skóry.

W ośrodkach rehabilitacyjnych (np. rehabilitacja Spondylus)  nieobce jest także wykorzystywanie w celach leczniczych prądu. Rehabilitacja prądem wykorzystywana jest w trakcie terapii układu nerwowego i mięśniowego. Generowany impuls, który dochodzi do mięśni pacjentów, pobudza je do działania i kurczenia, przez co z każda sesja terapeutyczna, stają się one coraz bardziej sprawne. Tego typu terapie, pozwalają na uniknięcie zaniku mięśni, ponieważ stymulują pracę mięśni poprzez przyłożenie jednej elektrody do nerwu, odpowiadające za wysłanie impulsu do mięśni, natomiast druga elektroda jest umieszczana na samym końcu mięśnia. Impulsy elektryczne imitują impulsy nerwowe wysyłanie przez ciało. Nie tylko prąd, ale także Pole magnetyczne jest obecne w ośrodkach rehabilitacyjnych. Pole elektromagnetyczne ma działanie przeciwzapalne, łagodzące ból, a także rozluźniające mięśnie. Zabiegi w ośrodkach rehabilitacyjnych z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego odbywają się z wykorzystaniem specjalistycznych głowic, które emitują wiązki magnetyczne, na dany obszar ciała. Zabiegi są całkowicie bezbolesne, w niektórych przypadkach pacjenci odczuwają ciepło w miejscu działania głowicy.

W ośrodkach rehabilitacyjnych zastosowanie znajdują także ultradźwięki, które są wykorzystywane przy leczeniu kamicy nerkowej, kamieni w woreczku żółciowym, zwapnień i zrostów oraz wielu innych schorzeń. Ultradźwięki mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zabiegi są wykonywane za m\pomocą głowicy z membraną, która emituje wibracje. Często w ośrodkach rehabilitacyjnych zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków łączy się ze wcieraniem w skórę maści oraz żele leczniczych, w takim przypadku zabieg jest bardzo podobny do badania USG.

Ośrodki rehabilitacyjne, jednak nie specjalizują się tylko i wyłącznie w leczeniu schorzeń organizmu, pomagają także w utrzymaniu prawidłowej kondycji oraz ruchomości wszystkich stawów i mięśni. Osoby spędzające długie godziny w pozycji siedzącej w wymuszonej pozycji powinny także skorzystać z ich usług. Długotrwała pozycja siedząca osłabia układ krążenia, a także obciąża kręgosłup. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Lecznicze, masaże wykonywane w ośrodkach rehabilitacyjnych pomagają w utrzymaniu odpowiedniej kondycji i postawy ciała, pomijając już jego walory relaksacyjne. Terapia manualna pozwala wyeliminować trwale wszelkiego rodzaju wady postawy, bóle pleców i mięśni.

Zabiegi wykonywane w ośrodkach rehabilitacyjnych wiążą się często z przebywaniem w otoczeniu specjalistycznej aparatury w pozycji leżącej. Jednak nie należy się obawiać żadnego zabiegu. Specjaliści posiadający fachową wiedzę w danym zakresie, zadbają w takim miejscu o ciało i zdrowie swoich podopiecznych we właściwy sposób. Należy pamiętać, że niekiedy po pierwszych sesjach rehabilitacyjnych może nastąpić pozorne pogorszenia stanu zdrowia. Związane jest to z reakcją ciała na nowe bodźce, dlatego też zaleca się stosowanie zabiegów rehabilitacyjnych w seriach przynajmniej dziesięciu zabiegów, aby móc w pełni Cieszyć się jego efektami.

Aby oferować dobre usługi rehabilitacyjne należy przejść dobre szkolenia rehabilitacyjne , które  dadzą wiedzę i praktykę. Rehabilitacja to duża odpowiedzialność, więc warto cały czas się szkolić by podnosić swoje umiejętności.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl